Էստոնիայի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է Էստոնիայի Հանրապետության մշակույթի նախարար Հեյդի Պուրգայի հետ:
Երկու երկրների նախարարները քննարկել են Հայաստան-Էստոնիա մշակութային կապերի զարգացման հարցերը՝ շեշտելով հատկապես համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի, Եվրոպայի խորհրդի «Մշակութային ուղիների» շրջանակում: Կարևորվել է տարբեր ոլորտներում համատեղ մշակութային ծրագրերի իրականացումը՝ ստեղծելով միջմշակութային երկխոսության և փորձի փոխանակման նոր հարթակներ:
Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը ներկայում իրականացնում է օրենսդրական փոփոխություններ՝ ուղղված ստեղծագործական ոլորտի, թատերական և համերգային կազմակերպությունների առևտրայնացմանը: Նա անդրադարձել է Հայաստանում ստեղծարար արդյունաբերության մեծ ներուժին՝ նշելով, որ եթե միջազգային ինտեգրումը և տեղական տաղանդների խրախուսումը շարունակվեն, այդ ոլորտը կարող է դառնալ երկրի տնտեսական զարգացման առանցքային ճյուղերից մեկը:
Նախարարները կարևորել են համատեղ ցուցահանդեսներ, համերգային ծրագրեր կազմակերպելու հեռանկարները՝ համապատասխանաբար թանգարանների և համերգային կազմակերպությունների միջև համագործակցությամբ: Այս համատեքստում կարևորվել են միջթանգարանային համագործակցության խթանումն ու ոլորտի զարգացումը: Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է Հայաստանում նախորդ տարի ստեղծված Մշակույթի զարգացման հիմնադրամի գործունեությունը: Նախարարի խոսքով՝ նոր կառույցը նպատակ ունի բարելավելու թանգարանային ոլորտի կառավարումը և մարքեթինգային քաղաքականությունը՝ խթանելով նաև թանգարանային ոլորտի միջազգայնացումը:
Կողմերն առանձնակի կարևորել են նաև կինոյի ոլորտում համագործակցությունը՝ խրախուսելով համատեղ ֆիլմարտադրության նախագծերն ու մասնակցությունը, մասնավորապես, Տալինի «Սև գիշեր» և Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոներում: Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նաև Էստոնիայի կինոյի ինստիտուտի և Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի միջև համագործակցության ընդլայնման ու ամրապնդման հնարավորություններին:

В рамках официального визита в Эстонию министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян встретилась с министром культуры Эстонии Хейди Пургой.
Министры обсудили развитие культурных связей между Арменией и Эстонией, особенно в рамках сотрудничества с международными организациями, такими как ЮНЕСКО и программа «Культурные пути» Совета Европы. Также была подчеркнута важность реализации совместных культурных проектов, создания платформ для межкультурного диалога и обмена опытом.
Андреасян сообщила, что министерство образования, науки, культуры и спорта Армении проводит законодательные реформы, направленные на коммерциализацию творческой сферы, театральных и концертных организаций. Она отметила высокий потенциал креативной индустрии Армении, подчеркнув, что при дальнейшем развитии международной интеграции и поддержке местных талантов эта отрасль может стать одним из ключевых направлений экономического развития страны.
Министры также обсудили перспективы совместных выставок и концертных проектов, а также сотрудничество между музеями и концертными организациями. В этом контексте была отмечена важность продвижения межмузейного взаимодействия и развития отрасли. Андреасян представила деятельность недавно созданного в Армении Фонда развития культуры, который ставит целью улучшение управления музейной сферой и маркетинговой стратегии, а также усиление международного присутствия армянских музеев.
Стороны уделили особое внимание сотрудничеству в сфере кино, поддержке совместных кинопроизводственных проектов и участию в международных кинофестивалях, таких как «Черные ночи» в Таллине и «Золотой абрикос» в Ереване. В этой связи был обсужден потенциал расширения сотрудничества между Эстонским институтом кино и Фондом кино Армении.