Էստոնիայի Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է Էստոնիայի Հանրապետության մշակույթի նախարար Հեյդի Պուրգայի հետ:
Երկու երկրների նախարարները քննարկել են Հայաստան-Էստոնիա մշակութային կապերի զարգացման հարցերը՝ շեշտելով հատկապես համագործակցությունը միջազգային կազմակերպությունների՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի, Եվրոպայի խորհրդի «Մշակութային ուղիների» շրջանակում: Կարևորվել է տարբեր ոլորտներում համատեղ մշակութային ծրագրերի իրականացումը՝ ստեղծելով միջմշակութային երկխոսության և փորձի փոխանակման նոր հարթակներ:
Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը ներկայում իրականացնում է օրենսդրական փոփոխություններ՝ ուղղված ստեղծագործական ոլորտի, թատերական և համերգային կազմակերպությունների առևտրայնացմանը: Նա անդրադարձել է Հայաստանում ստեղծարար արդյունաբերության մեծ ներուժին՝ նշելով, որ եթե միջազգային ինտեգրումը և տեղական տաղանդների խրախուսումը շարունակվեն, այդ ոլորտը կարող է դառնալ երկրի տնտեսական զարգացման առանցքային ճյուղերից մեկը:
Նախարարները կարևորել են համատեղ ցուցահանդեսներ, համերգային ծրագրեր կազմակերպելու հեռանկարները՝ համապատասխանաբար թանգարանների և համերգային կազմակերպությունների միջև համագործակցությամբ: Այս համատեքստում կարևորվել են միջթանգարանային համագործակցության խթանումն ու ոլորտի զարգացումը: Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրել է Հայաստանում նախորդ տարի ստեղծված Մշակույթի զարգացման հիմնադրամի գործունեությունը: Նախարարի խոսքով՝ նոր կառույցը նպատակ ունի բարելավելու թանգարանային ոլորտի կառավարումը և մարքեթինգային քաղաքականությունը՝ խթանելով նաև թանգարանային ոլորտի միջազգայնացումը:
Կողմերն առանձնակի կարևորել են նաև կինոյի ոլորտում համագործակցությունը՝ խրախուսելով համատեղ ֆիլմարտադրության նախագծերն ու մասնակցությունը, մասնավորապես, Տալինի «Սև գիշեր» և Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոներում: Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նաև Էստոնիայի կինոյի ինստիտուտի և Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի միջև համագործակցության ընդլայնման ու ամրապնդման հնարավորություններին:

Within the framework of her official visit to the Republic of Estonia, ESCS Minister Zhanna Andreasyan had a meeting with Minister of Culture of the Republic of Estonia Heidy Purga.
The Ministers of the two countries discussed the advancement of cultural relations between Armenia and Estonia, with a particular focus on collaboration within the framework of international organizations, such as UNESCO, and the “Cultural Routes” of the Council of Europe. The significance of implementing joint cultural programs in various fields, creating new platforms for intercultural dialogue and experience exchange, was highlighted.
Zhanna Andreasyan informed that the ESCS Ministry is currently implementing legislative changes aimed at commercializing the creative sector, theatre and concert organizations. She touched upon the huge potential of the creative industry in Armenia, pointing out that if international integration and the promotion of local talents continue, this sector can become one of the main pillars of the country's economic development.
The Ministers highlighted the prospects for organizing joint exhibitions and concert programs, through cooperation between museums and concert organizations, respectively. In this context, the significance of promoting inter-museum cooperation and the advancement of the field was highlighted. Minister Zhanna Andreasyan presented the activities of the Cultural Development Foundation established in Armenia last year. According to the Minister, the new structure aims to promote the management and marketing policy of the museum sector while also enhancing the internationalization of museums.
The parties also attached particular significance to cooperation in the field of cinema, encouraging joint film production projects and participation, in particular, in the Tallinn “Black Nights” and Yerevan “Golden Apricot” international film festivals. The potential for expanding and enhancing cooperation between the Estonian Film Institute and the Armenian Film Foundation was also discussed in this regard.