Երևանում մայիսի 7-11-ն անցկացվող կարատեի Եվրոպայի մեծահասակների առաջնության շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Աշխարհի և Եվրոպայի կարատեի ֆեդերացիայի նախագահ Անտոնիո Էսպինոսին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը, Հայաստանի կարատեի ֆեդերացիայի նախագահ Վազգեն Հարությունյանը և Եվրոպայի կարատեի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Դավոր Չեպեկը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է ներկաներին և շնորհակալություն հայտնել Աշխարհի և Եվրոպայի կարատեի ֆեդերացիայի նախագահին՝ կարևորելով կառույցի հետ արդյունավետ համագործակցությունը։
«ՀՀ կառավարությունը մեծապես կարևորում է սպորտի զարգացումն ու մասսայականացումը հատկապես երեխաների ու երիտասարդների շրջանում: Սպորտի ռազմավարության առաջնային թիրախներից է Հայաստանում միջազգային մրցաշարերի անցկացումը, և այս առումով կարատեի Եվրոպայի մեծահասակների առաջնության անցկացումը Հայաստանում մեզ համար կարևոր փորձառություն է: Այս մարզաձևը լայն տարածում ունի դպրոցահասակ երեխաների շրջանում, ուստի առաջնության անցկացումը կնպաստի ինչպես կարատեի առավել տարածմանն ու զարգացմանը, այնպես էլ 2027 թ. Հայաստանում կայանալիք Եվրոպայի պատանիների և երիտասարդների կարատեի առաջնության նախապատրաստական աշխատանքներին»,- ասել է նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Աշխարհի և Եվրոպայի կարատեի ֆեդերացիայի նախագահ Անտոնիո Էսպինոսը բարձր է գնահատել Հայաստանի նախաձեռնողականությունը կարատեի Եվրոպայի մեծահասակների առաջնությունը հյուրընկալելու հարցում և վստահություն հայտնել, որ այն իրադարձային կլինի հայկական մարզաշխարհի համար:
«Կարատեն ինստիտուցիոնալ մարզաձև է, և հույս ունեմ այս մրցաշարը կնպաստի Հայաստանում կարատեի նկատմամբ հետաքրքրվածության ավելացմանը»,- ասել է Անտոնիո Էսպինոսը՝ շնորհակալություն հայտնելով հայկական կողմին համագործակցության համար:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են առաջնության կազմակերպչական և ընթացիկ խնդիրներին վերաբերող մի շարք հարցեր:

В рамках чемпионата Европы по карате среди взрослых, проходящего в Ереване 7-11 мая, министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла президента Всемирной и Европейской федераций карате Антонио Эспиноса.
На встрече присутствовали заместитель министра ОНКС Асмик Авагян, президент Федерации карате Армении Вазген Арутюнян и генеральный секретарь Европейской федерации карате Давор Чепек.
Министр Жанна Андреасян приветствовала участников и поблагодарила президента Всемирной и Европейской федераций карате, отметив важность эффективного сотрудничества с организацией.
«Правительство Армении придает большое значение развитию и популяризации спорта, особенно среди детей и молодежи. Одним из ключевых направлений спортивной стратегии является проведение международных турниров в Армении. В этом контексте проведение чемпионата Европы по карате среди взрослых в нашей стране для нас является ценным опытом. Этот вид спорта широко распространен среди школьников, поэтому чемпионат поспособствует не только дальнейшему развитию карате, но и подготовке к предстоящему чемпионату Европы среди юниоров и молодежи, который пройдет в Армении в 2027 году», - отметила министр.
Президент Всемирной и Европейской федераций карате Антонио Эспинос высоко оценил инициативность Армении в проведении чемпионата и выразил уверенность, что событие станет значимым для армянского спорта.
«Карате – институционализированный вид спорта, и я надеюсь, что этот турнир повысит интерес к карате в Армении», - сказал Антонио Эспинос, поблагодарив армянскую сторону за сотрудничество.