Երևանում մայիսի 7-11-ն անցկացվող կարատեի Եվրոպայի մեծահասակների առաջնության շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Աշխարհի և Եվրոպայի կարատեի ֆեդերացիայի նախագահ Անտոնիո Էսպինոսին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը, Հայաստանի կարատեի ֆեդերացիայի նախագահ Վազգեն Հարությունյանը և Եվրոպայի կարատեի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Դավոր Չեպեկը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է ներկաներին և շնորհակալություն հայտնել Աշխարհի և Եվրոպայի կարատեի ֆեդերացիայի նախագահին՝ կարևորելով կառույցի հետ արդյունավետ համագործակցությունը։
«ՀՀ կառավարությունը մեծապես կարևորում է սպորտի զարգացումն ու մասսայականացումը հատկապես երեխաների ու երիտասարդների շրջանում: Սպորտի ռազմավարության առաջնային թիրախներից է Հայաստանում միջազգային մրցաշարերի անցկացումը, և այս առումով կարատեի Եվրոպայի մեծահասակների առաջնության անցկացումը Հայաստանում մեզ համար կարևոր փորձառություն է: Այս մարզաձևը լայն տարածում ունի դպրոցահասակ երեխաների շրջանում, ուստի առաջնության անցկացումը կնպաստի ինչպես կարատեի առավել տարածմանն ու զարգացմանը, այնպես էլ 2027 թ. Հայաստանում կայանալիք Եվրոպայի պատանիների և երիտասարդների կարատեի առաջնության նախապատրաստական աշխատանքներին»,- ասել է նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Աշխարհի և Եվրոպայի կարատեի ֆեդերացիայի նախագահ Անտոնիո Էսպինոսը բարձր է գնահատել Հայաստանի նախաձեռնողականությունը կարատեի Եվրոպայի մեծահասակների առաջնությունը հյուրընկալելու հարցում և վստահություն հայտնել, որ այն իրադարձային կլինի հայկական մարզաշխարհի համար:
«Կարատեն ինստիտուցիոնալ մարզաձև է, և հույս ունեմ այս մրցաշարը կնպաստի Հայաստանում կարատեի նկատմամբ հետաքրքրվածության ավելացմանը»,- ասել է Անտոնիո Էսպինոսը՝ շնորհակալություն հայտնելով հայկական կողմին համագործակցության համար:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են առաջնության կազմակերպչական և ընթացիկ խնդիրներին վերաբերող մի շարք հարցեր:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received President of the World and European Karate Federation Antonio Espinos, as part of the European Karate Senior Championship held in Yerevan from May 7 to 11.
ESCS Deputy Minister Hasmik Avagyan, President of the Armenian Karate Federation Vazgen Harutyunyan and Secretary General of the European Karate Federation Davor Cipek attended the meeting.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan welcomed the attendees and thanked the President of the World and European Karate Federation, highlighting the efficient collaboration with the structure.
“The RA Government prioritizes the advancement and massification of sports, particularly among children and the youth. One of the primary targets of the sports strategy is holding international tournaments in Armenia, and in this regard, hosting the European Karate Senior Championship in Armenia is a significant experience for us. This sport has a wide popularity among school children, so holding the championship will contribute to both the further spread and development of karate, as well as the preparatory work for the European Junior and U21 Karate Championship to be held in Armenia in 2027,” stated Minister Zhanna Andreasyan.
President of the World and European Karate Federation Antonio Espinos highly appreciated Armenia's initiative in hosting the European Senior Karate Championship and expressed confidence that it will be an eventful one for the Armenian sports community.
“Karate is an institutional sport, and I hope this tournament will enhance interest in karate in Armenia,” said Antonio Espinos, thanking the Armenian side for cooperation.
During the meeting, the parties addressed several issues related to the organizational and current issues of the championship.