ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է ֆիթնես ոլորտում գործունեություն ծավալող կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը և Սպորտի քաղաքականության մշակման և վերլուծությունների բաժնի պետ Արթուր Սեդրակյանը:
Նախարար ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է ներկաներին՝ նշելով, որ հանդիպման նպատակն է քննարկել ոլորտի որակական զարգացմանը միտված մի շարք հարցեր: Քննարկման առանցքային թեմաները վերաբերել են «Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի մասին» օրենքի վերջին փոփոխությամբ ֆիթնեսի ոլորտում գործող մասնավոր ընկերությունների համար նախատեսվող նոր կարգավորումներին` ֆիթնես կենտրոնների գործունեության նորմատիվ պահանջներին, գույքի չափորոշիչներին, առողջապահական վերահսկողությանը, մարզիչների հավաստագրման գործընթացին և այլն:
«Հաստատվել է «Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի մասին» օրենքի համապատասխան փոփոխությունների փաթեթը, որով նախատեսվում է ֆիթնեսի ոլորտում ավելի կարգավորված ծառայությունների մատուցում: Այս օրենսդրական փոփոխությունները կատարվել են ոլորտում աշխատող կազմակերպությունների հետ համատեղ քննարկումների արդյունքում: Նախընթաց շրջանում նույնպես նախարարությունում կազմակերպվել էին հանդիպումներ, և ոլորտի ներկայացուցիչները բարձրացրել էին մի շարք հարցեր, մասնավորապես՝ մարզիչների որակավորման և հավաստագրման չափանիշների և, ըստ այդմ, նաև տրամադրվող ծառայությունների որակի և ոլորտում վերահսկողության հետ կապված: Նշված բոլոր խնդիրները շատ կարևոր են ծառայություններից օգտվող շահառունների համար՝ թափանցիկ ու հասկանալի դաշտ ձևավորելու առումով»,- նշել է նախարարը` ընդգծելով, որ նախատեսվող հետագա կարգավորումներում նույնպես կարևորվում են ոլորտում գործող ընկերությունների մասնագիտական կարծիքներն ու դիտարկումները:
Հանդիպման ընթացքում նախարարն անդրադարձել է պետության կողմից անհրաժեշտ կարգավորումներ և չափանիշներ սահմանելու անհրաժեշտությանը: Նա քննարկման մասնակիցներին առաջարկել է իրենց կարծիքներն ու դիտարկումները ներկայացնել ԿԳՄՍ նախարարություն` ընդգծելով, որ հետագա գործընթացը պլանավորելիս դրանք անպայման հաշվի կառնվեն։ Նշվել է, որ նման ձևաչափով հանդիպումները կլինեն շարունակական:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян встретилась с представителями организаций, работающих в сфере фитнеса.
На встрече присутствовали заместитель министра Асмик Авагян и начальник отдела разработки и анализа спортивной политики Артур Седракян.
Жанна Андреасян поприветствовала участников и отметила, что цель встречи – обсуждение вопросов, направленных на качественное развитие отрасли. Ключевые темы касались новых нормативных требований к деятельности фитнес-центров, стандартов оборудования, медицинского контроля, сертификации тренеров и других аспектов, предусмотренных последними изменениями в законе «О физической культуре и спорте».
«Утвержден пакет поправок к закону «О физической культуре и спорте», который предполагает более структурированное предоставление услуг в сфере фитнеса. Эти изменения были разработаны в ходе совместных обсуждений с организациями, работающими в отрасли. Ранее также проводились встречи в министерстве, где представители сектора поднимали вопросы, связанные с квалификацией тренеров, сертификацией, качеством предоставляемых услуг и отраслевым контролем. Все эти аспекты важны для пользователей услуг, так как способствуют созданию прозрачных и понятных условий», - подчеркнула министр, добавив, что мнение профессионалов отрасли будет учтено при дальнейшей разработке регулирования.
В ходе встречи министр также отметила необходимость определения четких стандартов и регулирования со стороны государства. Она предложила участникам направить свои предложения и комментарии в министерство, подчеркнув, что они будут учитываться при планировании дальнейших шагов. Было отмечено, что встречи в подобном формате будут проходить регулярно.