ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է ֆիթնես ոլորտում գործունեություն ծավալող կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նախարարի տեղակալ Հասմիկ Ավագյանը և Սպորտի քաղաքականության մշակման և վերլուծությունների բաժնի պետ Արթուր Սեդրակյանը:
Նախարար ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է ներկաներին՝ նշելով, որ հանդիպման նպատակն է քննարկել ոլորտի որակական զարգացմանը միտված մի շարք հարցեր: Քննարկման առանցքային թեմաները վերաբերել են «Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի մասին» օրենքի վերջին փոփոխությամբ ֆիթնեսի ոլորտում գործող մասնավոր ընկերությունների համար նախատեսվող նոր կարգավորումներին` ֆիթնես կենտրոնների գործունեության նորմատիվ պահանջներին, գույքի չափորոշիչներին, առողջապահական վերահսկողությանը, մարզիչների հավաստագրման գործընթացին և այլն:
«Հաստատվել է «Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի մասին» օրենքի համապատասխան փոփոխությունների փաթեթը, որով նախատեսվում է ֆիթնեսի ոլորտում ավելի կարգավորված ծառայությունների մատուցում: Այս օրենսդրական փոփոխությունները կատարվել են ոլորտում աշխատող կազմակերպությունների հետ համատեղ քննարկումների արդյունքում: Նախընթաց շրջանում նույնպես նախարարությունում կազմակերպվել էին հանդիպումներ, և ոլորտի ներկայացուցիչները բարձրացրել էին մի շարք հարցեր, մասնավորապես՝ մարզիչների որակավորման և հավաստագրման չափանիշների և, ըստ այդմ, նաև տրամադրվող ծառայությունների որակի և ոլորտում վերահսկողության հետ կապված: Նշված բոլոր խնդիրները շատ կարևոր են ծառայություններից օգտվող շահառունների համար՝ թափանցիկ ու հասկանալի դաշտ ձևավորելու առումով»,- նշել է նախարարը` ընդգծելով, որ նախատեսվող հետագա կարգավորումներում նույնպես կարևորվում են ոլորտում գործող ընկերությունների մասնագիտական կարծիքներն ու դիտարկումները:
Հանդիպման ընթացքում նախարարն անդրադարձել է պետության կողմից անհրաժեշտ կարգավորումներ և չափանիշներ սահմանելու անհրաժեշտությանը: Նա քննարկման մասնակիցներին առաջարկել է իրենց կարծիքներն ու դիտարկումները ներկայացնել ԿԳՄՍ նախարարություն` ընդգծելով, որ հետագա գործընթացը պլանավորելիս դրանք անպայման հաշվի կառնվեն։ Նշվել է, որ նման ձևաչափով հանդիպումները կլինեն շարունակական:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received the representatives of organizations operating in the fitness industry.
Deputy Minister Hasmik Avagyan and Head of the Division for Sport Policy Development and Analyses Artur Sedrakyan attended the meeting.
Minister Zhanna Andreasyan welcomed the attendees, stating that the meeting's objective is to discuss several issues related to the qualitative enhancement of the sector. The main subjects of the discussion covered the new regulations intended for private companies operating in the fitness sector by the recent amendment to the Law “On Physical Culture and Sport”: regulatory requirements for fitness centre operations, property standards, health supervision, trainer certification and more.
“The package of relevant amendments to the Law “On Physical Culture and Sport” has been approved, which provides for more regulated service provision in the fitness sector. These legislative changes were made following joint discussions with organizations operating in the field. In the preceding period, meetings were also held at the Ministry, and representatives of the sector raised a number of issues, in particular, related to the qualification and certification standards of trainers and, therefore, the quality of the services provided and supervision in the sector. All of these issues are very important for beneficiaries using the services in terms of creating a transparent and understandable field,” noted the Minister, emphasizing that the professional opinions and observations of companies operating in the sector are also important in the upcoming further regulations.
During the meeting, the Minister referred to the need for the state to establish the necessary regulations and criteria. She suggested the participants of the discussion to submit their opinions and observations to the ESCS Ministry, emphasizing that they will definitely be taken into consideration when planning the further process. It was noted that meetings in this format will be ongoing.