ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Լոռու մարզ՝ ծանոթանալու իրականացված և ընթացիկ ծրագրերին: Նիկոլ Փաշինյանին ուղեկցել են փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Վարչապետն ու պաշտոնյաներն այցելել են Վանաձորի Խ.Աբովյանի անվան թիվ 9 հիմնական դպրոց, որտեղ ներկայացվել է դպրոցի նորակառույց մարզադահլիճը: Ծրագրի իրականացման նպատակով Կառավարությունը հատկացրել է 224 մլն դրամ։
Հաջորդ կանգառը եղել է Վանաձորի թիվ 8 տնակային մանկապարտեզում, որտեղ ներկայացվել են մանկապարտեզի շենքի կառուցման երկրորդ փուլի աշխատանքները: Սուբվենցիոն ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է շուրջ 306 մլն դրամ, որից 214 մլն դրամը հատկացրել է Կառավարությունը: Ծրագրի իրականացման արդյունքում բնակավայրն ունի նոր կառուցված 180 տեղ հզորությամբ մանկապարտեզ:
Սպիտակ համայնքում պաշտոնատար անձինք շրջել են նոր կառուցված «Մոդուլային» տիպի 144 տեղ հզորությամբ մսուր-մանկապարտեզում, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է շուրջ 851 մլն դրամ։
Հաջորդ կանգառը եղել է Գարգառ բնակավայրում, որտեղ ներկայացվել է կրթահամալիրի կառուցման ընթացքը: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 1 մլրդ 947 մլն դրամ: Արդյունքում՝ Գարգառը կունենա նոր կրթահամալիր՝ բաղկացած 200 երեխայի համար նախատեսված միջնակարգ դպրոցից և 80 երեխայի համար նախատեսված մանկապարտեզից։ Ծրագիրը մեկնարկել է 2024 թ․, ավարտը նախատեսված է 2026 թ.:
Հաջորդիվ բարձրաստիճան պաշտոնյաներն այցելել են Ստեփանավանի նորակառույց թիվ 3 հիմնական դպրոց: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 1 մլրդ 543 մլն դրամ: Դպրոցը նախատեսված է 432 աշակերտի համար: Դպրոցն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության «Մինչև 2026 թվականը կառուցվող, հիմնանորոգվող կամ վերակառուցվող 300 դպրոցների» ծրագրում։
Վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, շնորհավորել ներկաներին դպրոցի բացման առիթով և ընդգծել. «Ուզում եմ կրկին շնորհակալություն հայտնել Հայաստանում աշխատող, օրինական հարկերը վճարող մեր բոլոր քաղաքացիներին, որոնց գեներացրած միջոցների շնորհիվ Կառավարությունն ի վիճակի է եղել կառուցել այս դպրոցը: Ուզում եմ, որ մեր դպրոցները դառնան մեր երկրի յուրաքանչյուր քաղաքացու, մեր հանրության լավ ապրելու, բարեկեցության հարթակ»:
Ստեփանավան համայնքում պաշտոնյաները ծանոթացել են թիվ 1 դպրոցի վերանորոգման աշխատանքներին: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 231 մլն դրամ: Վերանորոգվող դպրոցը նախատեսված է 522 աշակերտի համար։ Դպրոցն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության «Մինչև 2026 թվականը կառուցվող, հիմնանորոգվող կամ վերակառուցվող 300 դպրոցների» ծրագրում։ Աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել առաջիկա ամիսներին:
Հաջորդ կանգառը Հագվու նորակառույց միջնակարգ դպրոցում էր. ծրագրի իրականացման նպատակով Կառավարությունը հատկացրել է 816 մլն դրամ:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян посетил лорийскую область, с целью ознакомиться с реализованными и текущими программами. Никола Пашиняна сопровождали вице-премьер Тигран Хачатрян, министр ОНКС Жанна Андреасян, министр ТУИ Давид Худатян, другие должностные лица.
Премьер-министр и официальные лица посетили основную школу 9 имени Х. Абовяна в Ванадзоре, где был представлен новый спортивный зал. Для реализации проекта правительство выделило 224 млн драмов.
Следующая остановка была в детском саду №8 Ванадзора, где представили работы второго этапа строительства здания детского сада. Общая стоимость субвенционного проекта составляет около 306 млн драмов, из которых 214 млн драмов выделило правительство. В результате реализации проекта населённый пункт получил новый детский сад на 180 мест.
В общине Спитак официальные лица осмотрели новый модульный детский сад-ясли на 144 места и ознакомились с созданными условиями. Общая стоимость проекта составила около 851 млн драмов.
Следующая остановка была в населённом пункте Гаргар, где был представлен процесс строительства образовательного комплекса. Общая стоимость проекта составляет 1 млрд 947 млн драмов. В результате Гаргар получит новый образовательный комплекс, состоящий из средней школы на 200 учеников и детского сада на 80 детей. Проект стартовал в 2024 году, его завершение запланировано на 2026 год.
Высокопоставленные чиновники далее посетили вновь построенную основную школу №3 в Степанаване. Общая стоимость проекта составила 1 млрд 543 млн драмов. Школа рассчитана на 432 учащихся и включена в программу правительства Армении «300 школ, строящихся, капитально ремонтируемых или реконструируемых до 2026 года».
Премьер-министр выступил с речью, поздравил присутствующих с открытием школы и подчеркнул: «Хочу еще раз поблагодарить всех граждан Армении, которые работают и законно платят налоги. Благодаря средствам, которые они генерируют, правительство смогло построить эту школу. Я хочу, чтобы наши школы стали платформой для лучшей жизни и благосостояния каждого гражданина нашей страны».
В общине Степанаван чиновники ознакомились с работами по ремонту школы №1. Общая стоимость проекта составляет 231 млн драмов. Отремонтированная школа рассчитана на 522 учащихся и включена в правительственную программу «300 школ до 2026 года». Работы планируется завершить в ближайшие месяцы.
Следующая остановка была в новой средней школе села Агву. На реализацию проекта правительство выделило 816 млн драмов.