ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Լոռու մարզ՝ ծանոթանալու իրականացված և ընթացիկ ծրագրերին: Նիկոլ Փաշինյանին ուղեկցել են փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՏԿԵ նախարար Դավիթ Խուդաթյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Վարչապետն ու պաշտոնյաներն այցելել են Վանաձորի Խ.Աբովյանի անվան թիվ 9 հիմնական դպրոց, որտեղ ներկայացվել է դպրոցի նորակառույց մարզադահլիճը: Ծրագրի իրականացման նպատակով Կառավարությունը հատկացրել է 224 մլն դրամ։
Հաջորդ կանգառը եղել է Վանաձորի թիվ 8 տնակային մանկապարտեզում, որտեղ ներկայացվել են մանկապարտեզի շենքի կառուցման երկրորդ փուլի աշխատանքները: Սուբվենցիոն ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է շուրջ 306 մլն դրամ, որից 214 մլն դրամը հատկացրել է Կառավարությունը: Ծրագրի իրականացման արդյունքում բնակավայրն ունի նոր կառուցված 180 տեղ հզորությամբ մանկապարտեզ:
Սպիտակ համայնքում պաշտոնատար անձինք շրջել են նոր կառուցված «Մոդուլային» տիպի 144 տեղ հզորությամբ մսուր-մանկապարտեզում, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է շուրջ 851 մլն դրամ։
Հաջորդ կանգառը եղել է Գարգառ բնակավայրում, որտեղ ներկայացվել է կրթահամալիրի կառուցման ընթացքը: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 1 մլրդ 947 մլն դրամ: Արդյունքում՝ Գարգառը կունենա նոր կրթահամալիր՝ բաղկացած 200 երեխայի համար նախատեսված միջնակարգ դպրոցից և 80 երեխայի համար նախատեսված մանկապարտեզից։ Ծրագիրը մեկնարկել է 2024 թ․, ավարտը նախատեսված է 2026 թ.:
Հաջորդիվ բարձրաստիճան պաշտոնյաներն այցելել են Ստեփանավանի նորակառույց թիվ 3 հիմնական դպրոց: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 1 մլրդ 543 մլն դրամ: Դպրոցը նախատեսված է 432 աշակերտի համար: Դպրոցն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության «Մինչև 2026 թվականը կառուցվող, հիմնանորոգվող կամ վերակառուցվող 300 դպրոցների» ծրագրում։
Վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, շնորհավորել ներկաներին դպրոցի բացման առիթով և ընդգծել. «Ուզում եմ կրկին շնորհակալություն հայտնել Հայաստանում աշխատող, օրինական հարկերը վճարող մեր բոլոր քաղաքացիներին, որոնց գեներացրած միջոցների շնորհիվ Կառավարությունն ի վիճակի է եղել կառուցել այս դպրոցը: Ուզում եմ, որ մեր դպրոցները դառնան մեր երկրի յուրաքանչյուր քաղաքացու, մեր հանրության լավ ապրելու, բարեկեցության հարթակ»:
Ստեփանավան համայնքում պաշտոնյաները ծանոթացել են թիվ 1 դպրոցի վերանորոգման աշխատանքներին: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 231 մլն դրամ: Վերանորոգվող դպրոցը նախատեսված է 522 աշակերտի համար։ Դպրոցն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության «Մինչև 2026 թվականը կառուցվող, հիմնանորոգվող կամ վերակառուցվող 300 դպրոցների» ծրագրում։ Աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել առաջիկա ամիսներին:
Հաջորդ կանգառը Հագվու նորակառույց միջնակարգ դպրոցում էր. ծրագրի իրականացման նպատակով Կառավարությունը հատկացրել է 816 մլն դրամ:

RA Prime Minister Nikol Pashinyan visited Lori region to familiarize himself with the implemented and ongoing programs. Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan, ESCS Minister Zhanna Andreasyan, Minister of Territorial Administration and Infrastructure David Khudatyan, and other officials accompanied Nikol Pashinyan.
The Prime Minister and officials visited Vanadzor Basic School № 9 named after Kh. Abovyan, where the newly built school gym was introduced. The Government has allocated AMD 224 million for the implementation of the program.
The next stop was Vanadzor Cottage Kindergarten 8, where the progress of the second phase of the building’s construction was presented. The overall cost of the subvention program is about AMD 306 million, of which the Government has allocated AMD 214 million. As a result of the project's implementation, the settlement has a newly built kindergarten with a capacity of 180 places.
In Spitak community, the officials toured the newly built modular-type nursery-kindergarten with a capacity of 144 places and reviewed the facilities. The total cost of the program amounted to AMD 851 million.
The next destination was Gargar settlement, where the construction process of the educational complex was presented. The total cost of the project is AMD 1 billion 947 million. As a result, a new educational complex will be built in Gargar, consisting of a secondary school for 200 children and a kindergarten for 80 children. The program was launched in 2024 and is scheduled to be completed in 2026.
Next, the high-ranking officials visited the newly built basic school 3 in Stepanavan. The total cost of the program amounted to AMD 1 billion 543 million. The school has a capacity of 432 students. The school is included in the RA Government's “300 Schools to be Built, Renovated or Reconstructed by 2026” program.
The Prime Minister delivered a speech, congratulated those present on the opening of the school, and emphasized: “I would like to thank once again all our citizens working in Armenia and paying legal taxes, and thanks to the funds they generated, the Government was able to build this school. I want our schools to serve as a platform for the good life and welfare of every citizen of our country, our society.”
In Stepanavan community, the officials got acquainted with the renovation work of school № 1. The total cost of the program amounted to AMD 231 million. The renovated school is designed for 522 students. The school is included in the RA Government's “300 Schools to be Built, Renovated or Reconstructed by 2026” program. The work is expected to be completed in the coming months.
The next stop was the newly built secondary school in Hagvi։ the Government has allocated AMD 816 million for the implementation of the program.