Պարարվեստի հարգելի՛ գործիչներ, սիրելի՛ բարեկամներ,
Պարը մարդուն ազատություն է տալիս՝ երաժշտության և մարմնի շարժումների միջոցով արտահայտելով մարդու հույզերն ու ապրումները կյանքի տարբեր իրավիճակներում։ Այն հասկանալի է բոլորին՝ անկախ տարիքից, սեռից, կրոնական և ազգային պատկանելիությունից։ Պարը նաև մեր երեխաների մարմնակրթության և սոցիալականացման կարևոր բաղադրիչ է, որը պետք է արտահայտվի մշակութային կրթության տարբեր միջավայրերում։
ՀՀ կառավարությունը մշտապես պատրաստ է լինել ոլորտը զարգացնող լավ գաղափարների կողքին՝ աջակցելով հայաստանյան պարարվեստի առաջխաղացմանը, նոր բալետային և պարային ներկայացումների ստեղծմանը, պարարվեստի՝ միջազգային հանրությանը պատշաճ ներկայանալուն։ Հատկանշական է, որ Կառավարությունն աջակցում է ժամանակակից պարի ամենամյա փառատոնին. այս տարի նաև նոր և հետաքրքիր պարային ներկայացումների ակնկալիք ունենք՝ հաստատված դրամաշնորհային ծրագրերով:
Ամեն տարի ապրիլի 29-ին Հայաստանը ևս ապրում և շնչում է պարով. կազմակերպվում են տարբեր խմբերի համերգներ, բացօթյա պարային հանդիսություններ, հնչում են գնահատանքի խոսքեր, և հանձնվում պարգևներ։
Այս տարի ԿԳՄՍ նախարարության նախաձեռնությամբ պարային հանդիսությանը մասնակից կդառնան ՀՀ մարզերի և Երևանի պարախմբերը։ Մեր ավանդական քոչարին, որը ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում, կհնչի ուղիղ ժամը 18։00-ին՝ պարի հրավիրելով բոլոր նրանց, ովքեր սիրում են պարել։
Համոզված եմ, որ պարասեր հանրությունը սիրով կմասնակցի այդ տոնական արշավին։
Պարարվեստի սիրելի՛ գործիչներ, շնորհավորում եմ մասնագիտական տոնի կապակցությամբ, մաղթում ստեղծագործական նոր ներշնչանքներ և լեփ-լեցուն դահլիճներ։

Dear dance artists, dear friends,
Dance gives a person freedom by expressing their emotions and feelings in various life situations through music and body movements. It is comprehensible to everyone, regardless of age, gender, religious beliefs or national identity. Dance is also a vital component of our children's physical education and socialization, which should be manifested in diverse cultural educational environments.
The RA Government is always ready to stand by good ideas that enhance the sector, fostering the advancement of Armenian dance, the production of new ballet and dance performances, and the proper presentation of dance to the international community. It is noteworthy that the Government supports the annual modern dance festival: this year, we also anticipate new interesting dance performances with approved grant programs.
Every year on April 29, Armenia too lives and breathes dancing: concerts of various bands, outdoor dance events are organized, words of gratitude are heard, and awards are presented.
This year, at the initiative of the ESCS Ministry, dance groups from the regions of Armenia and Yerevan will participate in the dance event. Our traditional Kochari, which is included in the UNESCO Intangible Cultural Heritage List, will be played at exactly 6:00 PM, inviting all dance lovers to dance.
I am sure that the dance-loving public will be delighted to participate in this festive campaign.
Dear dance artists, congratulations on your professional holiday, may you have new creative inspirations and full halls."