Պարարվեստի հարգելի՛ գործիչներ, սիրելի՛ բարեկամներ,
Պարը մարդուն ազատություն է տալիս՝ երաժշտության և մարմնի շարժումների միջոցով արտահայտելով մարդու հույզերն ու ապրումները կյանքի տարբեր իրավիճակներում։ Այն հասկանալի է բոլորին՝ անկախ տարիքից, սեռից, կրոնական և ազգային պատկանելիությունից։ Պարը նաև մեր երեխաների մարմնակրթության և սոցիալականացման կարևոր բաղադրիչ է, որը պետք է արտահայտվի մշակութային կրթության տարբեր միջավայրերում։
ՀՀ կառավարությունը մշտապես պատրաստ է լինել ոլորտը զարգացնող լավ գաղափարների կողքին՝ աջակցելով հայաստանյան պարարվեստի առաջխաղացմանը, նոր բալետային և պարային ներկայացումների ստեղծմանը, պարարվեստի՝ միջազգային հանրությանը պատշաճ ներկայանալուն։ Հատկանշական է, որ Կառավարությունն աջակցում է ժամանակակից պարի ամենամյա փառատոնին. այս տարի նաև նոր և հետաքրքիր պարային ներկայացումների ակնկալիք ունենք՝ հաստատված դրամաշնորհային ծրագրերով:
Ամեն տարի ապրիլի 29-ին Հայաստանը ևս ապրում և շնչում է պարով. կազմակերպվում են տարբեր խմբերի համերգներ, բացօթյա պարային հանդիսություններ, հնչում են գնահատանքի խոսքեր, և հանձնվում պարգևներ։
Այս տարի ԿԳՄՍ նախարարության նախաձեռնությամբ պարային հանդիսությանը մասնակից կդառնան ՀՀ մարզերի և Երևանի պարախմբերը։ Մեր ավանդական քոչարին, որը ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում, կհնչի ուղիղ ժամը 18։00-ին՝ պարի հրավիրելով բոլոր նրանց, ովքեր սիրում են պարել։
Համոզված եմ, որ պարասեր հանրությունը սիրով կմասնակցի այդ տոնական արշավին։
Պարարվեստի սիրելի՛ գործիչներ, շնորհավորում եմ մասնագիտական տոնի կապակցությամբ, մաղթում ստեղծագործական նոր ներշնչանքներ և լեփ-լեցուն դահլիճներ։

Уважаемые деятели танцевального искусства, дорогие друзья,
Танец дарит человеку свободу, позволяя через музыку и движения тела выразить свои эмоции и переживания в различных жизненных ситуациях. Он понятен всем, независимо от возраста, пола, религиозной или национальной принадлежности. Танец также является важной составляющей физического воспитания и социализации наших детей, которую необходимо развивать в разных культурных средах.
Правительство Республики Армения всегда готово поддерживать хорошие инициативы, направленные на развитие сферы, содействовать продвижению армянского танцевального искусства, созданию новых балетных и танцевальных постановок, достойному представлению танцевального искусства на международной арене. Примечательно, что правительство поддерживает ежегодный фестиваль современного танца. В этом году также ожидаем новые и интересные танцевальные постановки, утвержденные в рамках грантовых программ.
Каждый год 29 апреля Армения тоже живет и дышит танцем: организуются концерты различных коллективов, танцевальные представления под открытым небом, звучат слова признательности, вручаются награды.
В этом году по инициативе министерства образования, науки, культуры и спорта на танцевальном представлении примут участие танцевальные коллективы из областей Армении и Еревана. Наш традиционный «Кочари», который включен в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО, прозвучит ровно в 18:00, приглашая к танцу всех любителей.
Уверена, что поклонники танцев с удовольствием присоединятся к этому праздничному шествию.
Дорогие деятели танцевального искусства, поздравляю вас с профессиональным праздником, желаю новых творческих вдохновений и полных залов.