Հայաստանի ժողովրդական նկարիչ Վլադիմիր Մարգարյանն (Վալմար) այսօր նշում է ծննդյան 77-ամյակը: Նկարիչն ավանդաբար ծննդյան օրը հանդես է գալիս ցուցահանդեսով՝ որպես տարվա հաշվետվություն իր և արվեստագետ հանրության առաջ. այս անգամ ներկայացվել են նրա՝ տարբեր տարիների ինքնադիմանկարները:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա են եղել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, արվեստագետներ:
Ինքնադիմանկարների ցուցահանդեսում վարպետը ներկայացնում է 1970 թվականից արված գեղանկարչական և գրաֆիկական աշխատանքները, որոնք բացահայտում են նրա արվեստի և կյանքի հիմնասյուները՝ Աստված, հայրենիք, ընտանիք և աշխատանք:
Շնորհավորելով արվեստագետին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ասել է. «Տարբեր տարիների ինքնադիմանկարները նաև ներկայացնում են մեր երկրի պատմությունը, քանի որ շատ վճռորոշ և ճակատագրական շրջաններ են ներառում: Դրանցում արտահայտված են պատմական շրջաններին բնորոշ հանրային հույզերը: Ուրախ եմ, որ կա այս ավանդույթը, ըստ որի՝ ամեն տարի Վալմարը իր տարեդարձին ցուցահանդես է կազմակերպում: Սա տարեդարձը նշելու յուրօրինակ ձև է՝ ներկայանալով արված աշխատանքով և նոր գաղափարներով: Անհամբեր սպասում ենք հաջորդ ցուցահանդեսին»:
«Ես ստեղծագործելու էներգիան ստանում եմ իմ հող ու ջրից՝ իմ երկրից: Արվեստը չափազանց կարևոր է յուրաքանչյուրիս կյանքում: Երբ երեխան մեծանում է արվեստի զգացական աշխարհին մոտ լինելով, նրա մոտ զարգանում են սիրահարվելու, գեղեցիկը տեսնելու, հայրենիքը սիրելու հատկություններ, քանի որ նրա զգացական աշխարհն արթուն է»,- ասել է Վալմարը` ներկայացնելով իր ստեղծագործությունների բովանդակությունը:

Народный художник Армении Владимир Маргарян (Валмар) сегодня отмечает свое 77-летие.
Художник традиционно проводит выставку в день своего рождения как своего рода годовой отчет перед собой и художественным сообществом. В этот раз были представлены его автопортреты, созданные в разные годы.
На открытии выставки присутствовали начальник аппарата премьер-министра Республики Армения Араик Арутюнян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, заместитель министра Даниэль Даниелян, а также деятели искусства.
На выставке автопортретов мастер представил произведения живописи и графики, созданные с 1970 года, которые раскрывают основные столпы его жизни и творчества: Бог, Родина, семья и труд.
Поздравляя художника, министр Жанна Андреасян отметила: «Автопортреты разных лет также отражают историю нашей страны, поскольку охватывают ключевые и судьбоносные периоды. В них выражены общественные эмоции, характерные для различных исторических этапов. Я рада, что существует такая традиция, согласно которой каждый год Валмар организует выставку в день своего рождения. Это уникальный способ празднования, демонстрации проделанной работы и новых идей. С нетерпением ждем следующую выставку».
Сам Валмар рассказал о своей работе: «Я черпаю энергию для творчества из своей земли, из своей страны. Искусство невероятно важно для каждого из нас. Когда ребенок растет в близости к эмоциональному миру искусства, у него развиваются качества любви, способности видеть прекрасное и любить Родину, ведь его эмоциональный мир пробужден».