Հայաստանի ժողովրդական նկարիչ Վլադիմիր Մարգարյանն (Վալմար) այսօր նշում է ծննդյան 77-ամյակը: Նկարիչն ավանդաբար ծննդյան օրը հանդես է գալիս ցուցահանդեսով՝ որպես տարվա հաշվետվություն իր և արվեստագետ հանրության առաջ. այս անգամ ներկայացվել են նրա՝ տարբեր տարիների ինքնադիմանկարները:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա են եղել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, արվեստագետներ:
Ինքնադիմանկարների ցուցահանդեսում վարպետը ներկայացնում է 1970 թվականից արված գեղանկարչական և գրաֆիկական աշխատանքները, որոնք բացահայտում են նրա արվեստի և կյանքի հիմնասյուները՝ Աստված, հայրենիք, ընտանիք և աշխատանք:
Շնորհավորելով արվեստագետին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ասել է. «Տարբեր տարիների ինքնադիմանկարները նաև ներկայացնում են մեր երկրի պատմությունը, քանի որ շատ վճռորոշ և ճակատագրական շրջաններ են ներառում: Դրանցում արտահայտված են պատմական շրջաններին բնորոշ հանրային հույզերը: Ուրախ եմ, որ կա այս ավանդույթը, ըստ որի՝ ամեն տարի Վալմարը իր տարեդարձին ցուցահանդես է կազմակերպում: Սա տարեդարձը նշելու յուրօրինակ ձև է՝ ներկայանալով արված աշխատանքով և նոր գաղափարներով: Անհամբեր սպասում ենք հաջորդ ցուցահանդեսին»:
«Ես ստեղծագործելու էներգիան ստանում եմ իմ հող ու ջրից՝ իմ երկրից: Արվեստը չափազանց կարևոր է յուրաքանչյուրիս կյանքում: Երբ երեխան մեծանում է արվեստի զգացական աշխարհին մոտ լինելով, նրա մոտ զարգանում են սիրահարվելու, գեղեցիկը տեսնելու, հայրենիքը սիրելու հատկություններ, քանի որ նրա զգացական աշխարհն արթուն է»,- ասել է Վալմարը` ներկայացնելով իր ստեղծագործությունների բովանդակությունը:

People's Artist of Armenia Vladimir Margaryan (Valmar) celebrates his 77th birthday today. The artist traditionally holds an annual birthday exhibition as a report of the year to himself and the artistic community: this time, his self-portraits from various years were displayed.
Chief of Staff of the Prime Minister of the Republic of Armenia Arayik Harutyunyan, Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, Deputy Minister Daniel Danielyan, and artists attended the opening of the exhibition.
At the exhibition of self-portraits, the master presents paintings and graphic works since 1970, revealing the pillars of his art and life: God, homeland, family and work.
Congratulating the artist, ESCS Minister Zhanna Andreasyan said: “Self-portraits from different years also reflect the history of our country, since it includes many crucial and fateful periods. Public emotions characteristic of historical periods are reflected in them. I am glad that there is the tradition, according to which Valmar annually organizes an exhibition on his anniversary. We are looking forward to the next exhibition.”
“I derive the energy to create from my soil and water, from my country. Art holds significant importance in our lives. When a child grows up close to the emotional world of art, he develops the traits of falling in love, seeing the beauty, and loving his homeland, since his emotional world is awake,” said Valmar, presenting the content of his works.