Հայ կինոյի օրվա կապակցությամբ մի շարք կինոգործիչներ և ոլորտի աշխատակիցներ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից պարգևատրվել են մեդալներով, պատվոգրերով ու շնորհակալագրերով:
Պարգևները հանձնել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը: Պարգևատրման արարողությանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը: Միջոցառումը տեղի է ունեցել Հայաստանի կինոգործիչների միության կազմակերպած Պրոֆեսիոնալ գիլդիաների 2-րդ մրցանակաբաշխության շրջանակում:
«Հայկական կինոյի օրը 102-րդ անգամ նշելը մեծ իրադարձություն է առաջին հերթին մեր ժառանգությունը ճանաչելու, տարածելու և արժևորելու առումով: Ավելի քան մեկդարյա պատմությունը կերտվել է կինոյի երախտավորների ամենօրյա նվիրումի և աշխատանքի արդյունքում: Սա այն առանձնահատուկ օրն է, երբ անդրադառնում ենք արվածին, խոսում ապագայի մասին, գնահատում երախտավորներին»,- ասել է նախարարը՝ շնորհավորելով ոլորտի ներկայացուցիչներին:
Նրա գնահատմամբ՝ կինոն ոչ միայն պատմություն է, այլև հանրային կյանքի զարգացման կարևոր ուղղություն։ Կառավարության որոշմամբ նախորդ շաբաթ հաստատվել է ֆիլմարտադրության ոլորտում ներդրումների մասնակի փոխհատուցման կարգը, որը, ըստ նախարարի, նոր տեմպ է տալու կինոարտադրությանը։ Ժաննա Անդրեասյանը հույս է հայտնել, որ կարգով ընձեռված հնարավորությունների շնորհիվ կինոյի միջոցով մեր երկիրը ներկայացնելու և ավելի ճանաչելու դարձնելու նոր հեռանկարներ կբացվեն: Նախարարն արժևորել է նաև Պրոֆեսիոնալ գիլդիաների 2-րդ մրցանակաբաշխությունը՝ որպես ոլորտում փոփոխություն բերող կարևոր քայլ:
Հայ կինոյի օրվա առթիվ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության մեդալով են պարգևատրվել Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի կինոժառանգության բաժնի գլխավոր ֆոնդապահ Լարիսա Ստեփանյանը՝ հայկական կինոժառանգության պահպանման և կինոարվեստի զարգացման գործում ունեցած ներդրման համար և Ծովինար Սողոմոնյանը՝ վավերագրական կինոյի զարգացման և հանրահռչակման գործում նշանակալի ավանդի և ներդրման համար: Ոլորտի այլ ներկայացուցիչների հանձնվել են պատվոգրեր և շնորհակալագրեր:

В честь Дня армянского кино ряд кинематографистов и работников сферы были награждены медалями, почетными грамотами и благодарственными письмами от министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
Награды вручила министр Жанна Андреасян. На церемонии награждения присутствовал также заместитель министра Даниел Даниелян. Мероприятие прошло в рамках второй церемонии награждения профессиональных гильдий, организованной Союзом кинематографистов Армении.
«Отмечать День армянского кино в 102-й раз – это большое событие, прежде всего в плане признания, распространения и оценки нашего наследия. Более чем вековая история была создана благодаря ежедневной преданности и труду деятелей кино. Это тот особенный день, когда мы оглядываемся на сделанное, говорим о будущем и ценим выдающихся деятелей», - отметила министр, поздравляя представителей сферы.
По ее словам, кино – это не только история, но и важное направление развития общественной жизни. На прошлой неделе правительство утвердило порядок частичной компенсации инвестиций в сферу кинопроизводства, который, по мнению министра, придаст новый импульс развитию кинопроизводства. Жанна Андреасян выразила надежду, что благодаря возможностям, предоставленным этим порядком, откроются новые перспективы для представления нашей страны через кино и повышения ее узнаваемости. Министр также подчеркнула значимость второй церемонии награждения профессиональных гильдий как важного шага, который привнесет изменения в отрасль.
В честь Дня армянского кино медалями министерства образования, науки, культуры и спорта Армении были награждены главный хранитель фонда кинонаследия Фонда армянского кино Лариса Степанян – за вклад в сохранение армянского кинонаследия и развитие киноискусства, и Цовинар Согомонян – за значительный вклад в развитие и популяризацию документального кино. Другие представители отрасли получили почетные грамоты и благодарственные письма.