Հարգելի՛ կինոգործիչներ,
Այս օրը հնարավորություն է վերագնահատելու հայկական կինոյի անցած ուղին և երախտագիտությամբ հիշելու բոլոր նրանց, ովքեր կերտել ու պահպանել են այն՝ որպես մեր մշակույթի ինքնատիպ ու կարևոր ոլորտ։
Կինոն հոգևոր տարածք է, որտեղ արտացոլվում է մարդու ներաշխարհը՝ պատմելով սիրո, հայրենիքի ու ճակատագրերի մասին տվյալ ժամանակի լեզվով։ Հայ կինոն մեր ազգային ինքնության ու պատմության արտահայտությունն է, ինչպես նաև համաշխարհային մշակույթին կապող ամուր օղակ։
Բոլորովին վերջերս՝ 2023 թվականին, հայկական կինոն նշեց իր մեկդարյա հոբելյանը, որին հաջորդեց մեծանուն ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի հարյուրամյա հոբելյանը։ 2025 թվականը ևս կարելի է համարել հայկական կինոյի տարի։ Այն հագեցած է մեր ճանաչված ու սիրված կինոգործիչների հոբելյաններով՝ Հենրիկ Մալյան, Ռոզա Ֆրանգուլյան, Հարություն Խաչատրյան, Ատոմ Էգոյան, Ռոբերտ Սահակյանց։
Ոլորտի սիրելի՛ ներկայացուցիչներ, ձեր նվիրումի շնորհիվ հայկական կինոն շարունակում է զարգանալ և դիրքավորվել միջազգային կինոհարթակներում՝ ներկայանալով կինոհանրությանը։ Պահպանելով հայկական կինոյի դիմագիծը՝ դուք քայլ առ քայլ, հաստատուն կերպով շարժվում եք առաջ՝ ժամանակակից կինոաշխարհի պահանջներին համահունչ։ Հայկական կինոն հարստանում է ձեր՝ ռեժիսորների, սցենարիստների, դերասանների, օպերատորների և մյուս մասնագետների շնորհիվ, որոնք կադրում և կադրից դուրս իրականացնում են կարևոր առաքելություն։ Նվաճումներն ակնհայտ են և տեսանելի՝ «Օսկարի» մրցանակաբաշխության կարճ ցանկում ընդգրկվելը, հաղթանակներ միջազգային անիմացիոն, խաղարկային և վավերագրական ֆիլմերի փառատոներում, ներկայացվածություն կինոշուկաներում:
Ոլորտի զարգացումը նաև պետական հետևողական քաղաքականության և առաջնահերթության արդյունք է։ Կինոյի հիմնադրամի ստեղծում, Հայաստանում կինոփառատոների անցկացում, տարբեր երկրների հետ երկկողմանի համագործակցության հուշագրերի ստորագրում, համատեղ ֆիլմարտադրության խրախուսում, ներդրումների վերադարձի մեխանիզմի ներդնում. այս բոլոր քայլերը միտված են հայկական կինոյի զարգացմանը, Հայաստանը միջազգային կինոարտադրողների համար գրավիչ և հուսալի գործընկեր դարձնելուն։
Մաղթում եմ բոլորին ստեղծագործական նոր ներշնչումներ և հաղթանակներ, կինոն սիրող ու գնահատող հանդիսատեսով լեցուն դահլիճներ։

Dear cinematographers,
This day presents an opportunity to reevaluate the path taken by Armenian cinema and to remember with gratitude all those who have contributed to its creation and preservation as a distinctive and significant aspect of our culture.
Cinema serves as a spiritual space where the inner world of an individual is reflected, narrating stories about love, homeland, and destinies in the language of the time. Armenian cinema is the reflection of our national identity and history, as well as a strong link connecting us with the world culture.
Most recently, in 2023, Armenian cinema celebrated its centennial, followed by the centennial of the renowned director Sergey Parajanov. 2025 can also be considered the year of Armenian cinema. It commemorates the anniversaries of celebrated filmmakers Henrik Malyan, Rosa Frangulyan, Harutyun Khachatryan, Atom Egoyan, and Robert Sahakyants.
Dear representatives of the sector, thanks to your devotion, Armenian cinema continues to develop and position itself on international film platforms, presenting itself to the film community. Preserving the image of Armenian cinema, you are steadily advancing in line with the requirements of the modern cinema world. Armenian cinema thrives thanks to you - the directors, screenwriters, actors, cameramen and other professionals, who carry out an important mission on and off-screen. The achievements are obvious and apparent: being shortlisted for the Oscars, victories at international animation, feature and documentary film festivals, and representation in film markets.
The advancement of the sector is also the result of consistent state policy and priority. The establishment of the Film Foundation, hosting film festivals in Armenia, signing bilateral cooperation memoranda with different countries, promoting joint film production, and introducing a cash rebate mechanism: all these steps aim to advance Armenian cinema and make Armenia an appealing and reliable partner for foreign filmmakers.
I wish you all new creative inspirations and victories, and cinemas full of moviegoers who love and appreciate cinema.