ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Վրաստանի դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեին:
Հանդիպման շրջանակում քննարկվել է հունիսի 5-7-ը Հայաստանում նախատեսվող Վրաստանի մշակույթի օրերի ծրագիրը:
Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է դեսպանին և կարևորել կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի բնագավառներում Հայաստանի և Վրաստանի միջև փոխհամագործակցության արդյունավետ և կայուն զարգացումը: ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է՝ մշակույթի օրերի կազմակերպումը կամրապնդի երկու երկրների բարեկամական հարաբերություններն ու մշակութային երկխոսությունը։ Ժաննա Անդրեասյանը հույս է հայտնել, որ մշակութային օրերի հագեցած ծրագիրը հետաքրքրություն կառաջացնի՝ խթանելով Հայաստան-Վրաստան մշակութային կապերի զարգացումը։
Հայաստանում Վրաստանի դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և համագործակցության պատրաստակամության համար: Դեսպանը տեղեկացրել է՝ Հայաստանում Վրաստանի մշակույթի օրերի շրջանակում նախատեսվում են մշակութային մի շարք միջոցառումներ՝ վրացի անհատ կատարողների, երաժշտական խմբերի, պարային համույթների մասնակցությամբ:
Երկկողմ համագործակցության համատեքստում կողմերն առանձնացրել են նախորդ տարի Իջևանում հայ և վրացի կատարողների մասնակցությամբ անցկացված «Ֆեստիվառ» երաժշտական-զբոսաշրջային փառատոնը, որը մեծ հետաքրքրություն էր առաջացրել նաև Վրաստանում:
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է նաև Հայաստանի և Վրաստանի միջև երիտասարդական համաժողովների կազմակերպումը՝ ընդգծելով երկու երկրների երիտասարդների շփման և երկխոսության զարգացման, բարեկամական կապերի ամրապնդման և համատեղ նոր նախաձեռնությունների իրականացման կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Վրաստանի մշակույթի օրերի կազմակերպմանը վերաբերող աշխատանքային մի շարք հարցեր։

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня встретилась с послом Грузии в Армении Георгием Шарвашидзе.
На встрече также присутствовал заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Артур Мартиросян.
В ходе встречи был обсужден план мероприятий, посвященных Дням культуры Грузии, которые пройдут в Армении с 5 по 7 июня.
Жанна Андреасян поприветствовала посла и подчеркнула важность эффективного и устойчивого развития сотрудничества между Арменией и Грузией в сферах образования, науки, культуры и спорта. Министр отметила, что организация Дней культуры укрепит дружественные отношения между двумя странами и культурный диалог. Она выразила надежду, что насыщенная программа мероприятий вызовет интерес и будет способствовать развитию культурных связей между Арменией и Грузией.
Посол Грузии Георгий Шарвашидзе поблагодарил за прием и готовность к сотрудничеству. Он сообщил, что в рамках Дней культуры Грузии в Армении планируются многочисленные культурные мероприятия с участием грузинских исполнителей, музыкальных коллективов и танцевальных ансамблей.
В контексте двустороннего сотрудничества стороны отметили прошлогодний музыкально-туристический фестиваль «Фестивар» в Иджеване с участием армянских и грузинских исполнителей, который вызвал большой интерес в Грузии.
Министр также подчеркнула важность организации молодежных конференций между Арменией и Грузией, отметив значимость развития контактов и диалога между молодежью двух стран, укрепления дружеских связей и реализации совместных инициатив.