ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր հետևել է ֆուտբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականի մարզմանը։ Հավաքականը նախապատրաստվում է ՈւԵՖԱ Ազգերի լիգայի 2024/2025 թթ. խաղարկության անցումային փլեյ-օֆֆ փուլի՝ Վրաստանի հավաքականի հետ առաջիկա հանդիպմանը:
ԿԳՄՍ նախարարը հաջողություն է մաղթել ֆուտբոլիստներին առաջիկա խաղում։ Նա զրուցել է նաև Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի ղեկավար կազմի՝ ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանի և փոխնախագահ Արմեն Նիկողոսյանի հետ` հետաքրքրվելով թիմի նախապատրաստական մարզումների ընթացքից, թիմում տիրող մթնոլորտից: ԿԳՄՍ նախարարը հաջողություն է մաղթել Հայաստանի ազգային հավաքականին և հույս հայտնել, որ սեփական պատերն ու երկրպագուների աջակցությունը մեր ընտրանուն կօգնեն հասնել ցանկալի արդյունքի:
ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը նշել է՝ թիմի տրամադրվածությունը լավ է, հավաքական հրավիրված բոլոր ֆուտբոլիստները պատրաստ են: Ֆեդերացիայի նախագահը նաև տեղեկացրել է՝ հավաքականի և ռուսական «Կրասնոդար» ֆուտբոլային ակումբի առաջատար խաղացողներից Էդուարդ Սպերցյանը թեև վնասվածքի պատճառով բաց է թողնելու առաջիկա հանդիպումները, այդուհանդերձ, վաղը ժամանելու է Հայաստան՝ մարզադաշտից աջակցելու թիմակիցներին:
Հանդիպման ընթացքում ՀՖՖ նախագահը ներկայացրել է ազգային թիմի նորանշանակ գլխավոր մարզիչ Ջոն վան’տ Սխիպին: Հայաստանի հավաքականը նիդերլանդցի մարզչի գլխավորությամբ առաջին հանդիպումը կանցկացնի մարտի 20-ին՝ սեփական հարկի տակ ընդունելով Վրաստանի ազգային թիմին: Խաղը կկայանա Վ. Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտում և կմեկնարկի ժամը 21:00-ին: Թիմերի միջև պատասխան հանդիպումը կկայանա մարտի 23-ին Թբիլիսիում:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня наблюдала за тренировкой национальной сборной Армении по футболу. Сборная готовится к предстоящему матчу переходного раунда плей-офф Лиги наций УЕФА 2024/2025 со сборной Грузии.
Министр ОНКС пожелала удачи игрокам в предстоящей игре. Она также побеседовала с руководящим составом Федерации футбола Армении – президентом ФФА Арменом Меликбекяном и вице-президентом Арменом Никогосяном, поинтересовавшись ходом подготовительных тренировок команды, и атмосферой, царящей в команде.
Министр ОНКС пожелала национальной сборной Армении успехов и выразила надежду, что собственные стены и поддержка болельщиков помогут нашей команде достичь желаемого результата.
Президент ФФА Армен Меликбекян отметил, что настрой команды хороший, все приглашенные в сборную игроки готовы. Президент Федерации также сообщил, что один из ведущих игроков сборной и Российского футбольного клуба «Краснодар» Эдуард Сперцян пропустит предстоящие матчи из-за травмы, но тем не менее, завтра прибудет в Армению, чтобы поддержать товарищей по команде со стадиона.
В ходе встречи президент ФФА представил новоназначенного главного тренера национальной команды Джона ван’т Схипа. Сборная Армении под руководством тренера из Нидерландов проведет свой первый матч 20 марта, приняв у себя национальную команду Грузии.
Игра состоится на Республиканском стадионе имени В. Саргсяна и начнется в 21:00. Ответный матч между командами состоится 23 марта в Тбилиси.