«Ճպուռն ու մրջյունը» բալետային ներկայացումը 30 տարի անց վերադարձել է Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բեմ:
Օպերայի և Երևանի պարարվեստի պետական քոլեջի համագործակցությամբ այսօր տեղի է ունեցել բալետային ներկայացման առաջնախաղը, որին ներկա են եղել նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը:
Ներկայացման մեջ ընդգրկված է պարարվեստի քոլեջի ավելի քան 70 սան: Այն բեմադրվել է 2 ոճով՝ ժամանակակից պար (մրջյուններ) և բալետ (ճպուռներ, բզեզներ, անտառի բնակիչներ):
«Ճպուռն ու մրջյունը» բալետային ներկայացումն Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի՝ 2025 թվականի առաջին առաջնախաղն է։ Ստեփան Լուսիկյանի հրաշալի երաժշտությամբ այս բալետային ներկայացումը բեմադրվել է դեռևս 90-ական թվականներին՝ անվանի բալետմայստեր Մաքսիմ Մարտիրոսյանի կողմից: 30 տարի անց մաեստրո Դուրգարյանի նախաձեռնությամբ այն նորից բեմ է վերադարձել՝ արդեն նոր շնչով:
«Ճպուռն ու մրջյունը» մանկական բալետ է 2 գործողությամբ: Կոմպոզիտորը Ստեփան Լուսիկյանն է, երաժշտական ղեկավար և դիրիժոր՝ Կարեն Դուրգարյան (ՀՀ վաստակավոր արտիստ), դիրիժորներ՝ Աթանես Առաքելյան, Ռաֆֆի Միքայէլեան, բեմադրող բալետմայստեր և լիբրետոյի հեղինակ՝ Դավիթ Գալստյան, բեմադրող նկարիչ՝ Ավետիս Բարսեղյան (ՀՀ վաստակավոր արտիստ), զգեստների նկարիչ՝ Ռուբինէ Հովհաննիսյան, լուսային ձևավորումը՝ Եվգենի Գանզբուրգի, 3D անիմացիան՝ Վահան Հովհաննիսյանի:

Балетный спектакль «Стрекоза и муравей» вернулся на сцену Национального академического театра оперы и балета имени Александра Спендиаряна спустя 30 лет.
При сотрудничестве оперы и Ереванского государственного колледжа танцевального искусства сегодня состоялась премьера балетного представления, на котором присутствовали также министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и заместитель министра Даниел Даниелян.
В спектакле участвуют более 70 учеников танцевального колледжа. Он был поставлен в 2 танцевальных стилях: современный танец (муравьи) и балет (стрекозы, жуки, лесные жители).
Балетный спектакль «Стрекоза и муравей» стал первой премьерой 2025 года Национального академического театра оперы и балета имени Александра Спендиаряна. Этот балетный спектакль с прекрасной музыкой Степана Лусикяна был поставлен еще в 90-х годах известным балетмейстером Максимом Мартиросяном.
Спустя 30 лет по инициативе маэстро Дургаряна он снова вернулся на сцену, уже с новым дыханием.
«Стрекоза и муравей» – детский балет в 2 действиях. Композитор – Степан Лусикян, музыкальный руководитель и дирижер – Карен Дургарян (заслуженный артист РА), дирижеры – Атанес Аракелян, Раффи Микаелян, постановщик-балетмейстер и автор либретто – Давид Галстян, художник-постановщик – Аветис Барсегян (заслуженный артист РА), художник по костюмам – Рубине Оганесян, световое оформление – Евгений Ганзбург, 3D-анимация – Ваан Ованнисян.