ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյակի հոբելյանական հանձնաժողովի առաջին նիստը: Հանձնաժողովը ձևավորվել է` համաձայն ՀՀ վարչապետի 2025 թ. փետրվարի 28-ի N 166-Ա որոշման:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, գլխավոր քարտուղար Հասմիկ Հակոբյանը, հանձնաժողովի անդամները:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյակի հոբելյանական ծրագրերի առաջարկները: ԿԳՄՍ նախարարություն ներկայացված 5 ծրագրային նախագծերից և 1 բրենդավորման (տարբերանշանի) փաթեթից հանձնաժողովը պետք է ընտրի և հաստատի այն միջոցառումները, որոնք ընդգրկվելու են հոբելյանական միջոցառումների ցանկում:
Ողջունելով ներկաներին՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյակի հոբելյանական միջոցառումների պատշաճ կազմակերպումն ու իրականացումը:
«Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյակի հոբելյանի կազմակերպումը պահանջում է առանձնահատուկ մոտեցում. առաջնահերթ առաջարկում եմ քննարկել Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի ղեկավարության առաջարկները»,- ասել է նախարարը:
Ծրագրերը դիտարկելու և քննարկելու նպատակով Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղե­կավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանին ներկայացրել նախագծերի բովանդակությունը, իսկ տնօրեն Նորայր Նազարյանին՝ ծրագրերի ուղղվածությունն ու աշխարհագրությունը:
Ըստ ներկայացված առաջարկների՝ հոբելյանական ծրագրի շրջանակում Հայաստանում նախատեսվում են Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և աշխարհահռչակ երաժիշտների ու դիրիժորների համատեղ համերգներ, հյուրախաղեր եվրոպական երկրներում և ԱՄՆ-ում, ՀՀ մարզերում: Նվագախմբի տնօրենը նաև տեղեկացրել է, որ առաջարկում են պատրաստել տեսաֆիլմ 100-ամյա նվագախմբի անցած ճանապարհի և այժմյան գործունեության մասին:
Նախարարը, մասնավորապես, կարևորել է միջոցառումների ապակենտրոնացումը՝ ՀԱՖՆ-ի մարզային հյուրախաղերի իրականացումը, ինչպես նաև միջոցառումներին արտերկրից ժամանած անվանի երաժիշտների մասնակցությունը, արտերկրում հայկական երաժշտարվեստի հանրահռչակումը: Կարևորվել են նաև Հանրային հեռուստաընկերության կողմից հոբելյանական համերգի և առանցքային այլ համերգային ծրագրերի տեսանկարահանումը և հեռարձակումը՝ ունկնդիրների հնարավորինս լայն լսարան ապահովելու համար:
Նվագախմբի տնօրենը ներկայացրել է նաև հոբելյանի բրենդավորման տարբերակները, որի վերաբերյալ հանձնաժողովի անդամները հնչեցրել են իրենց դիտարկումներն ու առաջարկները:
Ծանոթանալով նախագծերին՝ հանձնաժողովի անդամներն առաջարկել են դիտարկել նաև Արամ Խաչատրյան համերգասրահի ճեմասրահում ՀԱՖՆ-ին նվիրված ցուցադրության և հոբելյանական նամականիշի մարման արարողության կազմակերպման հարցը:
Նիստի ավարտին նախարարն առաջարկել է ներկայացված բրենդավորման փաթեթը և հոբելյանական միջոցառումների առաջարկները էլեկտրոնային տարբերակով տրամադրել հանձնաժողովի անդամներին՝ դրանք հանգամանալից ուսումնասիրելու, այնուհետև առաջիկա նիստում ընտրելու և հաստատելու նպատակով:

Под председательством министра образования, науки, культуры и спорта РА Жанны Андреасян состоялось первое заседание юбилейной комиссии, посвященное 100-летию основания Национального филармонического оркестра Армении. Комиссия сформирована в соответствии с решением премьер-министра РА № 166-А от 28 февраля 2025 года. На встрече присутствовали заместитель министра ОНКС Даниел Даниелян, генеральный секретарь Асмик Акопян, члены комиссии.
В ходе заседания были обсуждены предложения по юбилейным программам, посвященным 100-летию основания Национального филармонического оркестра Армении. Из 5 программных проектов и 1 пакета брендинга комиссия должна выбрать и утвердить мероприятия, которые будут включены в список юбилейных мероприятий. Приветствуя присутствующих, министр Жанна Андреасян подчеркнула важность надлежащей организации и проведения юбилейных мероприятий, посвященных 100-летию основания Национального филармонического оркестра Армении.
«Организация празднования 100-летия со дня основания Национального филармонического оркестра Армении требует особого подхода, и в первую очередь предлагаю обсудить предложения руководства Национального филармонического оркестра Армении», - сказала министр.
С целью рассмотрения и Обсуждения программ Жанна Андреасян предложила художественному руководителю и главному дирижеру Национального филармонического оркестра Армении Эдуарду Топчяну представить содержание проектов, а директору Норайру Назаряну – направленность и географию программ.
Согласно представленным предложениям, в рамках юбилейной программы в Армении планируются совместные концерты Национального филармонического оркестра Армении и всемирно известных музыкантов и дирижеров, гастроли в европейских странах и США, регионах Армении. Директор оркестра также сообщил, что они предлагают снять видеофильм о 100-летнем пути оркестра и его нынешней деятельности.
Министр, в частности, подчеркнула важность децентрализации мероприятий – проведения региональных туров оркестра, а также участия в мероприятиях известных музыкантов, прибывших из-за рубежа, популяризации армянского музыкального искусства за рубежом. Была также отмечена важность видеосъемки и трансляции Общественным телевидением юбилейного концерта и других ключевых концертных программ, чтобы обеспечить как можно более широкую аудиторию слушателей.
Директор оркестра также представил варианты брендинга юбилея, по поводу которых члены комиссии высказали свои замечания и предложения. Ознакомившись с проектами, члены комиссии предложили также рассмотреть вопрос организации в фойе концертного зала Арама Хачатуряна выставки, посвященной оркестру, и церемонии гашения юбилейной марки.
В конце заседания министр предложила предоставить представленный пакет брендинга и предложения по юбилейным мероприятиям членам комиссии в электронном виде для их тщательного изучения, дальнейшего выбора и утверждения на предстоящем заседании.