Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում տեղի է ունեցել ժամանակակից արվեստի, մշակութային կրթության և գրահրատարակչական ոլորտներում 2025 թվականին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ իրականացվող մշակութային միջոցառումների շնորհանդեսը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը, դրամաշնորհային նախագծեր իրականացնող կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել են 8 ոլորտների 35 մրցութային և 22 նպատակային հաստատված ծրագրերը: Պետության կողմից մշակութային նշյալ ծրագրերին հատկացված ընդհանուր բյուջեն կազմում է 937 մլն 204.7 հազար ՀՀ դրամ:
Նախարարության դրամաշնորհային մրցույթներում հաղթած նախագծերի ներկայացման նպատակը պետական մշակութային քաղաքականության առաջնահերթությունների և կարևոր ուղղությունների շեշտադրումն է, դրամաշնորհային ծրագրերի միջոցով ֆինանսավորում ստացած նախագծերի հեղինակների, աշխատանքային խմբերի հետ ծանոթացումը, նախագծերի մասին հանրային իրազեկման բարձրացումը:
«Այս միջոցառումը նպատակ ունի մեկ հարթակում միավորելու արվեստի և մշակույթի տարբեր ոլորտների գործընկերներին՝ միմյանց ճանաչելու և ամբողջապես պատկերացնելու, թե ինչին է ուղղված մշակութային քաղաքականությունը: Այս հանդիպումը հնարավորություն է՝ տեսանելի դարձնելու ծրագրերը, ցույց տալու, թե ինչ է մեզ սպասվում տարվա ընթացքում, իսկ մեզ համար՝ հասկանալու, թե ինչին ենք ուղղել մեր ջանքերը և ինչպես պլանավորենք մեր հետագա աշխատանքը»,- բացման խոսքում նշել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Մշակույթի զարգացման ռազմավարության համատեքստում նախարարն ընդգծել է մշակույթի ներկայությունը հանրային կյանքում տնտեսական իմաստով ավելի զգալի դարձնելու կարևորությունը:
«Մշակույթը հանրային զարգացմանն ուղղված ամենաինքնաբավ ոլորտներից է: Նախարարությունն իր տարբեր նախաձեռնություններով պետք է նպաստի մշակույթի ինքնաբավության զարգացմանը և հասարակական կյանքում դրա ազդեցության մեծացմանը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Մշակութային քաղաքականության արդյունավետության համատեքստում նա կարևորել է ծրագրերի կենսունակության ապահովումը՝ շեշտելով, որ, մասնավորապես, խրախուսելի են ԿԳՄՍ նախարարության և տարբեր գործընկերների աջակցությամբ և համագործակցությամբ իրականացվող նախագծերը:
Նախարարն առանձնահատուկ կարևորել է մշակութային կյանքի ապակենտրոնացումը, ինչին էլ, ըստ նրա, միտված են պետական աջակցություն ստացող մի շարք ծրագրեր: Ժաննա Անդրեասյանը շեշտել է նաև մշակութային ծրագրերում կրթական բաղադրիչ ներառելու, ինչպես նաև նոր գաղափարներ ներկայացնելու պահանջը:
«Անհրաժեշտություն է, որ ծրագրերն ունենան կրթական բաղադրիչ՝ բավարար մակարդակի վրա պահելով կրթության և մշակույթի համագործակցությունը: Մեր համոզվածությունն այն է, որ երեխաների ներգրավումն առանձնահատուկ կարևորություն ունի նրանց զարգացվածության, մշակույթի ճանապարհով գիտելիք ձեռք բերելու, ճանաչողությունը բարձրացնելու առումով»,- ասել նա:
Շնորհանդեսի ընթացքում դրամաշնորհային մրցույթներում հաղթած մշակութային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները ներկայացրել են 2025 թվականի ծրագրերը` մանրամասնելով դրանց բովանդակությունը, ստեղծագործական ու կրթական արժեքը, ակնկալվող արդյունքը:
Հաղթող կազմակերպությունների ներկայացուցիչները շնորհակալություն են հայտնել պետական աջակցության համար՝ նշելով, որ դա հավելյալ պատասխանատվություն է իրենց աշխատանքն առավել նպատակային և համակարգված իրականացնելու համար՝ ի նպաստ երկրի մշակութային կյանքի զարգացման:

The presentation of cultural events in contemporary art, cultural education, and book publishing, scheduled for execution in 2025 with the support of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports , was held at the Aram Khachaturian House-Museum.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan and Deputy Minister Daniel Danielyan, representatives of organizations implementing grant projects attended the event.
At the event, 35 competing programs and 22 targeted approved programs across 8 sectors were presented. The overall budget allocated by the state for these cultural programs amounts to AMD 937,204,700.
The objective of presenting projects that have won grant competitions of the Ministry is to highlight the priorities and significant areas of state cultural policy, to get acquainted with the authors and working groups of projects that have been funded under grant programs and raise public awareness of the projects.
"This event aims to bring together partners from different fields of art and culture on a single platform to get to know one other and gain a complete comprehension of what cultural policy is aimed at. This meeting is an opportunity to make the plans visible, to outline our goals for the year, and for us, to understand what we have concentrated our efforts on and how to plan our future activities," noted ESCS Minister Zhanna Andreasyan in her opening remarks.
In the context of the cultural development strategy, the Minister emphasized the importance of making the presence of culture in public life more significant in an economic sense.
"Culture is one of the most self-sufficient sectors aimed at public development. Through its various initiatives, the Ministry should contribute to the advancement of self-sufficiency of culture and expand its impact on public life," stated the Minister.
She underlined the significance of ensuring program viability in the context of cultural policy efficiency, emphasizing that projects implemented with the assistance and collaboration of the ESCS Ministry, as well as various partners are especially encouraged.
The Minister attached particular importance to the decentralization of cultural life, which, according to her, is the goal of several state-funded programs. Zhanna Andreasyan also emphasized the need to include an educational component into cultural programs, as well as the introduction of new concepts.
"It is necessary that the programs have an educational component, maintaining a sufficient level of cooperation between education and culture. Our belief is that involving children is particularly essential in terms of their development, acquiring knowledge through culture, and advancing their cognition," she stated.
During the presentation, representatives of grant-winning cultural organizations detailed their 2025 programs, describing in detail their content, creative and educational value, and the anticipated outcomes.
Representatives of the winning organizations expressed gratitude for the state support, noting that it is an additional responsibility for a more focused and coordinated execution of their work, contributing to the advancement of the country's cultural life.