Այսօր տեղի է ունեցել հայ մեծանուն գրող Ավետիք Իսահակյանի ծննդյան 150-ամյակի հոբելյանական հանձնաժողովի առաջին նիստը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի նախագահությամբ: Հանձնաժողովը ձևավորվել է` համաձայն ՀՀ վարչապետի 2025 թ. փետրվարի 18-ի N 137–Ա որոշման:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, գլխավոր քարտուղար Հասմիկ Հակոբյանը, ինչպես նաև Ավետիք Իսահակյանի թոռը՝ գրականագետ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ավետիք Իսահակյանը, որը ևս հանձնաժողովի անդամ է:
Հանձնաժողովի նիստի ընթացքում քննարկվել են Ավետիք Իսահակյանի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների առաջարկները, որոնք պետք է ներկայացվեին մինչև 2025 թ. հունվարի 30-ը: ԿԳՄՍ նախարարություն ներկայացված 44 առաջարկից հանձնաժողովը պետք է ընտրի այն միջոցառումները, որոնք ընդգրկվելու են հոբելյանական ծրագրում:
Ողջունելով ներկաներին՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է հանձնաժողովի դերն ու գործունեությունը մեծանուն գրողի հոբելյանական տարվա միջոցառումները պատշաճորեն իրականացնելու տեսանկյունից:
«Կարծում եմ՝ պետք է որոշակի զգուշավորություն դրսևորենք ծրագրերն ընտրելիս, որպեսզի դրանք արժանի լինեն Վարպետի վաստակին: Պետք է գտնենք այն ճիշտ ձևաչափերն ու ճանապարհները, որոնցով ըստ արժանվույն կհանրահռչակենք ու կտարածենք Ավետիք Իսահակյանի ժառանգությունը»,- ասել է նախարարը:
Ներկայացված ծրագրերը դիտարկելու առումով Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է առաջնորդվել մի քանի առանցքային սկզբունքով՝ հաշվի առնելով նախընթաց տարիների փորձը:
Նախարարը, մասնավորապես, մատնանշել է միջոցառումներն ընտրելիս կարևորել գիտակրթական բաղադրիչը, միջոցառումների ապակենտրոնացումը, դրանցում դպրոցների մասնակցության և նախաձեռնողականության խրախուսումը, միջոցառումների բազմազանության ապահովումը, արտերկրում Իսահակյանի ժառանգության ընդլայնված հանրահռչակումը:
Ըստ ներկայացված առաջարկների՝ հոբելյանական ծրագրի շրջանակում միջոցառումներ են նախատեսվում մայրաքաղաքում, մարզերում և արտերկրում: Միջոցառումները հիմնականում ներառում են գիտաժողովներ, հրատարակչական աշխատանքներ, ֆիլմաշարի ստեղծում, ցուցահանդեսներ, թատերական ներկայացումներ և այլն:
Նշվել է, որ առաջիկայում Հայաստանը մասնակցելու է Լայպցիգի գրքի միջազգային փառատոնին` հայկական տաղավարում առանձին հատվածով ներկայացնելով նաև Ավետիք Իսահակյանի գործերը: Կարևորվել է Գրքի երևանյան միջազգային փառատոնում ևս հոբելյանի շեշտադրումը:
Հանձնաժողովի նիստում քննարկվել են նաև հոբելյանի բրենդավորման, տարբեր գործընկերների հետ պատշաճ համագործակցության վերաբերյալ հարցեր:

Today, RA Minister of Education, Science, Culture, and Sports Zhanna Andreasyan chaired the first session of the jubilee commission commemorating the 150th anniversary of the birth of the renowned Armenian author Avetik Isahakyan. The Commission was formed pursuant to RA Prime Minister's decision No. 137-A dated February 18, 2025.
Deputy Minister Alfred Kocharyan, Secretary General Hasmik Hakobyan, as well as Avetik Isahakyan's grandson, literary critic, Doctor of Philology, Professor Avetik Isahakyan, who is also a member of the commission, attended the meeting.
The proposals for commemorative events to be held in honor of Avetik Isahakyan's 150th anniversary were addressed during the commission meeting which were due by January 30, 2025. Out of 44 proposals submitted to the ESCS Ministry, the commission must select the events that will be included in the anniversary program.
Welcoming the attendees, Minister Zhanna Andreasyan emphasized the significance of the role and activities of the commission in terms of appropriate execution of celebrations honoring the great writer's jubilee year.
"I believe we need to be meticulous when selecting the programs so they are worthy of the Master's merit. We must determine the most appropriate approaches and methods to properly promote and disseminate the legacy of Avetik Isahakyan," noted the Minister.
In terms of reviewing the submitted programs, Zhanna Andreasyan recommended adhering to a few fundamental guidelines, considering the past years' experience.
The Minister specifically emphasized the significance of the scientific and educational component when selecting events, the decentralization of events, the promotion of school involvement and initiative, ensuring the diversity of events, and the expanded recognition of Isahakyan's legacy abroad.
According to the submitted proposals, events are scheduled as part of the anniversary program in the capital, regions, and abroad. The events mainly include scientific conferences, publications, film series creation, exhibitions, theatrical performances, and more.
It was mentioned that Armenia will soon participate in the Leipzig International Book Festival, with the Armenian pavilion featuring Avetik Isahakyan's works in a separate section. The emphasis on the anniversary at the Yerevan International Book Festival was also highlighted.
The commission session also covered topics pertaining to the anniversary's branding and appropriate collaboration with various partners.