ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար Ադդե Հովասափյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է դեսպանության և Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի հետ արդյունավետ համագործակցությունը՝ պատրաստակամություն հայտնելով ներդնել ջանքեր դրա շարունակականության ապահովման համար:
Անդրադառնալով կրթության ոլորտում փոխգործակցությանը՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է Բրիտանական խորհրդի դերը և աջակցությունը Հայաստանում անգլերենի ուսուցման մեթոդաբանության մշակման և ուսուցիչների շարունակական մասնագիտական զարգացման ու վերապատրաստման, բուհերում «Ստեղծագործ միտք» ծրագրի իրականացման հարցերում, ինչպես նաև շնորհակալություն հայտնել «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի շրջանակում ակտիվ ներգրավվածության համար: Մասնավորապես՝ «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի շրջանակում Հայաստանն ակտիվ համագործակցում է Մեծ Բրիտանիայի բուհերի՝ Լոնդոնի արվեստների համալսարանի և Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի կրթության ինստիտուտի հետ:
ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է նաև Լոնդոնի կրթության ամենամյա համաշխարհային համաժողովին մասնակցության կարևորությունը՝ որպես հարթակ ոլորտում միջազգային փորձին ծանոթանալու և Հայաստանի փորձառությունը ներկայացնելու համատեքստում:
Անդրադառնալով մշակույթի ոլորտում համագործակցությանը՝ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է, մասնավորապես, համատեղ աշխատանքը ՀՀ մշակույթի պահպանության և զարգացման 2023-2027 թթ․ ռազմավարության մշակման ուղղությամբ՝ նշելով, որ Կառավարության կողմից հաստատված ռազմավարությունը Բրիտանական խորհրդի աջակցությամբ հասանելի է նաև անգլերենով:
Վկայակոչելով արդեն իսկ իրականացված նախաձեռնությունները՝ կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել քննարկելու նաև մշակույթի ոլորտում համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման նոր հնարավորությունները՝ ընդգծելով, որ այս ոլորտում համագործակցության զարգացման մեծ ներուժ կա:
Այս համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նաև բրիտանական փորձի ուսումնասիրման և ինստիտուցիոնալ համագործակցության հնարավորությունը:
ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել ՀՀ կառավարության, մասնավորապես՝ ԿԳՄՍ նախարարության հետ արդյունավետ համագործակցությունն ու դրական առաջխաղացումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև տարբեր ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացման ու փորձի փոխանակումների հնարավորություններին՝ արդյունավետ համագործակցության ընդլայնման համատեքստում:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Armenia John Gallagher.
ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan and British Council Armenia Director Addeh Hovassapian also attended the meeting.
Welcoming the guests, the ESCS Minister emphasized the significance of productive collaboration with the Embassy and the Armenian Office of the British Council, expressing a commitment to ensure its continuity.
Referring to the cooperation in the field of education, Minister Zhanna Andreasyan emphasized the significance of the role and support of the British Council in developing the methodology of teaching English in Armenia and the continuous professional development and training of teachers, the implementation of the “Creative Spark” program at universities, as well as expressed gratitude for the active involvement in the “Academic City” program. As part of the “Academic City” program, Armenia extensively collaborates with British universities, specifically the University of the Arts London and the Institute of Education at University College London.
The ESCS Minister also emphasized the significance of participating in the annual Education World Forum in London as a platform for learning about international experience in the field and presenting Armenia's achievements.
Regarding cultural collaboration, Zhanna Andreasyan particularly emphasized the importance of joint work on developing the 2023-2027 Strategy for the Preservation and Development of Culture of the Republic of Armenia, pointing out that the strategy approved by the Government is also available in English with the support of the British Council.
Citing the initiatives having already been implemented, the parties expressed their willingness to discuss new opportunities for joint initiatives in the field of culture, stressing that there is great potential for expanding cooperation in this area.
Zhanna Andreasyan further emphasized the significance of studying the British experience and the possibility of institutional cooperation, in this regard.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Armenia John Gallagher thanked for the reception and highlighted the productive cooperation and positive progress with the RA Government, in particular, with the ESCS Ministry.
During the meeting, the sides also touched upon the possibilities of implementing joint programs and sharing experiences in various sectors in the context of expanding productive collaboration.