Գնահատման և թեստավորման կենտրոնում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորությամբ քննարկվել են TIMSS 2023 հետազոտությանը Հայաստանի մասնակցության տվյալները։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը, ԳԹԿ տնօրեն Արմեն Փաշայանը, ԿՏԱԿ տնօրեն Արտակ Պողոսյանը, Տեսչական մարմնի ղեկավար Վաղարշակ Մատիկյանը, ԿԳՄՍՆ և ԳԹԿ ներկայացուցիչներ։
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է TIMSS հետազոտություններում կրթական համակարգի մասին տվյալները՝ նշելով, որ դրանք կրթական բարեփոխումների արդյունքների գնահատման կարևոր ցուցիչներ են, ուստի մեծ կարևորություն ունեն։
«TIMSS հետազոտության մեջ ՀՀ դպրոցների, աշակերտների, ուսուցիչների մասին բավականին շատ տվյալներ են հավաքված, և չափազանց կարևոր է դրանց հետագա կիրառության արդյունավետությունը։ Հետազոտության տվյալները օգտակար են որոշումների կայացման և քաղաքականության մշակման համար, քանի որ մի կողմից օգնում են ավելի լավ պատկերացնել իրավիճակը, մյուս կողմից՝ տալիս են հնարավորություն՝ դրանք կիրառելու կրթության որակի բարելավմանն ուղղված մեր աշխատանքում»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ հավելելով, որ այս տարի մեր երկիրը մասնակցելու է նաև Pisaa հետազոտությանը, որը նոր տվյալների հավաքագրման ճանապարհ է։
ԳԹԿ փոխտնօրեն, TIMSS հետազոտության ազգային համակարգող Արսեն Բաղդասարյանը տեսասահիկով ներկայացրել է TIMSS հետազոտության պատմական ակունքները, անցկացման սկզբունքները, մեթոդաբանությունը, TIMSS 2023 հետազոտությունում Հայաստանի մասնակցության տվյալները։
TIMSS-ը կրթական արդյունքների չափման միջազգային հետազոտություն է, որը հնարավորություն է տալիս մասնակից երկրին հասկանալու կրթական համակարգի ներկա վիճակը, համեմատելու հաջողություններն այլ երկրների հետ, բացահայտելու առկա խնդիրները։ Հետազոտությունն անցկացվում է 4-րդ և 8-րդ դասարանցիների համար մաթեմատիկայից և բնագիտական առարկաներից՝ քառամյա պարբերականությամբ․ մեկ հետազոտությունը տևում է 4 տարի։ Ընդհանուր առմամբ՝ Հայաստանը մասնակցել է TIMSS-ի 6 հետազոտությունների։ Մեր երկրի մասնակցությունն իրականացվում է միայն 4-րդ դասարանցիների համար։
«Հայաստանի արդյունքների միտումները մաթեմատիկայից բավականին բարելավված են․ միջազգային միջին 502-ից մեր դպրոցականներն ապահովել են 513 միավոր։ Հատկանշական է, որ աղջիկների ու տղաների տվյալները գրեթե հավասար են։ Բնագիտական առարկաների ցուցանիշները դեռ զիջում են․ միջազգային միջինը 494 է, մեր երկրի տվյալը՝ 457»,- ներկայացնելով հետազոտության արդյունքները՝ նշել է ԳԹԿ փոխտնօրեն, TIMSS հետազոտության ազգային համակարգող Արսեն Բաղդասարյանը։
TIMSS հետազոտություններում, ըստ Արսեն Բաղդասարյանի, կիրառվում է նաև չորս հարցաշար՝ ուսուցիչների, աշակերտների, տնօրենների և ծնողների համար։ Աշակերտներին վերաբերող հարցաշարերը վերաբերում են երեխայի՝ դպրոցում ինտեգրմանը, բուլինգի դեպքերին, մաթեմատիկայի նկատմամբ վերաբերմունքին և անվտանգությանն ու կարգապահությանը։
Անդրադառնալով TIMSS 2023 հետազոտությանը՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է, որ բնագիտական առարկաների ուսուցման և դասավանդման խնդիրները հասկանալու համար առանձին ուսումնասիրություն է անհրաժեշտ.
«Բնագիտական առարկաները պետք է առանձնակի ուսումնասիրվեն՝ հասկանալու՝ ինչ խնդիրներ ունենք, որոնք հնարավոր է լուծել Հանրակրթության պետական չափորոշչի շրջանակում՝ հարցը դիտարկելով նաև մասնագիտական կարողությունների զարգացման տեսանկյունից։ Տվյալների վերլուծության արդյունքում պետք է հստակ առաջարկներ ներկայացվեն»,-ասել է նախարարը։ Նրա խոսքով՝ մաթեմատիկայի դեպքում պետք է ուշադրության կենտրոնում պահել գիտելիքի և դրա կիրառականության համամասնությունը, որպեսզի տարրականից միջին օղակ անցման ընթացքում խզում չառաջանա։
Հանդիպման ավարտին որոշվել է շահագրգիռ կառույցների ներկայացուցիչների ընդգրկմամբ աշխատանքային խումբ ձևավորել, որը կվերլուծի TIMSS 2023-ի արդյունքները՝ ըստ այդմ առանձնացնելով նախատեսվող անելիքների ցանկ: Նախարարը հանձնարարել է, որ հաշվի առնելով առաջնահերթությունն ու առկա ռեսուրսները՝ քարտեզագրել հաջորդական քայլերը և ներկայացնել առաջարկներ՝ կրթական ոլորտում բարելավման աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով։ Առաջարկվել է նաև քննարկել TIMSS հետազոտություններում 8-րդ դասարանի մասնակցության հարցը։

В центре оценки и тестирования под руководством министра ОНКС Жанны Андреасян обсуждались данные об участии Армении в исследовании TIMSS 2023. Во встрече также приняли участие заместитель министра ОНКС Араксия Сваджян, директор ЦОТ Армен Пашаян, директор ОНКС Артак Погосян, руководитель Инспекционного органа Вагаршак Матикян, представители ОНКС и ЦОТ.
Министр Жанна Андреасян подчеркнула важность данных об образовательной системе в исследованиях TIMSS, отметив, что они являются важными показателями оценки результатов образовательных реформ, поэтому имеют большое значение.
«В исследовании TIMSS собрано довольно много данных о школах, учениках, учителях РА, и чрезвычайно важна эффективность их дальнейшего использования. Данные исследования полезны для принятия решений и разработки политики, поскольку, с одной стороны они помогают лучше понять ситуацию, а с другой – дают возможность применить их в нашей работе, направленной на улучшение качества образования», - сказала Жанна Андреасян, добавив, что в этом году наша страна также примет участие в исследовании Pisaa, которое является способом сбора новых данных.
Заместитель директора ЦОТ, национальный координатор исследования TIMSS Арсен Багдасарян представил исторические истоки исследования TIMSS, принципы проведения, методологию, данные об участии Армении в исследовании TIMSS 2023.
TIMSS – это международное исследование для измерения образовательных результатов, которое позволяет стране-участнице понять текущее состояние системы образования, сравнить успехи с другими странами и выявить существующие проблемы. Исследование проводится для учащихся 4 и 8 классов по математике и естественным наукам с периодичностью в четыре года, одно исследование длится 4 года. В целом, Армения участвовала в 6 исследованиях TIMSS. Участие нашей страны осуществляется только для учащихся 4-х классов.
«Тенденции в результатах Армении по математике значительно улучшились: из 502 в среднем по миру наши школьники набрали 513 баллов. Примечательно, что данные у девочек и мальчиков почти одинаковые. Показатели по естественнонаучным предметам все еще отстают: в среднем по миру 494, данные по нашей стране – 457», - представляя результаты исследования, отметил заместитель директора ЦОТ, национальный координатор исследований TIMSS Арсен Багдасарян.
По словам Арсена Багдасаряна, в исследованиях TIMSS также используются четыре анкеты: для учителей, учеников, директоров и родителей. Анкеты для учащихся касаются интеграции ребенка в школу, случаев буллинга, отношения к математике, а также безопасности и дисциплины.
Касаясь исследования TIMSS 2023, министр Жанна Андреасян подчеркнула, что для понимания проблем обучения и преподавания естественнонаучных предметов необходимо провести отдельное исследование.
«Естественные науки должны изучаться отдельно, чтобы понять, какие у нас есть проблемы, которые можно решить в рамках государственного стандарта общего образования, рассматривая вопрос также с точки зрения развития профессиональных способностей. В результате анализа данных должны быть представлены четкие предложения», - сказала министр. По ее словам, в случае с математикой следует уделять особое внимание пропорции между знаниями и их применением, чтобы не произошло разрыва при переходе от элементарного к среднему звену.
По окончании встречи было решено сформировать рабочую группу с участием представителей заинтересованных структур, которая проанализирует результаты TIMSS 2023, соответственно выделив список запланированных дел.
Учитывая приоритет и имеющиеся ресурсы министр поручила наметить последовательные шаги и представить предложения для проведения работ по улучшению в сфере образования. Также было предложено обсудить участие 8-го класса в исследованиях TIMSS.