Տեղի է ունեցել ՀՀ կրթության տեսչական մարմնի կառավարման խորհրդի նիստը՝ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի նախագահությամբ:
Նիստին մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը, Կրթության տեսչական մարմնի կառավարման խորհրդի անդամները:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են Կրթության տեսչական մարմնի՝ 2024 թվականին կատարած աշխատանքները և 4-րդ եռամսյակի գործունեության կատարողականի գնահատումը:
Տեսչական մարմնի ղեկավար Վաղարշակ Մատիկյանը ներկայացրել է 2024 թվականի ամփոփ հաշվետվությունը՝ նշելով, որ տեսչական վերահսկողության շրջանակում առանձնակի կարևորություն ունեն նաև իրազեկող և կանխարգելիչ միջոցառումները:
Այս համատեքստում ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է տեսչական վերահսկողության դերակատարումը կրթության ոլորտի պետական քաղաքականության բարելավման առումով:
«Ստուգումների արդյունքում արձանագրված խախտումներին պետք է հետևեն որոշակի գործողություններ, որոնք կնպաստեն իրավիճակի բարելավմանը և դրական ազդեցություն կունենան կրթության որակի վրա»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ ընդգծելով, որ կատարված վերլուծությունները կքննարկվեն նախարարության, ինչպես նաև Կրթության զարգացման և նորարարության զարգացման հիմնադրամի և այլ մասնագիտական կառույցների հետ՝ ըստ անհրաժեշտության բարելավելու նաև դպրոցներին առաջարկվող մեթոդական աշխատանքները:
Ներկայացնելով կատարված աշխատանքը՝ Վաղարշակ Մատինյանը նշել է, որ հանրակրթական դպրոցների 4-րդ դասարանցիների շրջանում կատարվել է լուռ ընթերցելու և ընթերցված տեքստը հասկանալու, վերարտադրելու և եզրահանգումներ կատարելու կարողության ստուգում, որին մասնակցել է 854 աշակերտ:
Ընտրված միջին բարդության տեքստերի համար, ըստ ուսումնասիրության արդյունքների, նախորդ տարիների համեմատությամբ արձանագրվել է առաջընթաց. երեխաների գնահատման արդյունքների միջին տոկոսային միավորն աճել է շուրջ 10 տոկոսով: Ըստ այդմ՝ նվազել է նաև անբավարար արդյունք ցուցաբերած երեխաների թիվը՝ 47 տոկոսի համեմատ կազմելով 28 տոկոս։ Հետազոտությունը կատարվել է 20 դպրոցում, որոնցից 10-ը՝ Տավուշի մարզում, որտեղ ամբողջությամբ ներդրված է Հանրակրթության նոր չափորոշիչը, իսկ մնացածը՝ Երևանում և այլ մարզերում:
Ի թիվս դասալսումների և օրենսդրությամբ սահմանված նորմատիվ ակտերի պահպանման վերաբերյալ ստուգումների՝ Կրթության տեսչական մարմինն ավելի քան 7 տասնյակ դպրոցներում կատարել է նաև ներառական կրթության միջավայրի գնահատում՝ դիտարկելով ֆիզիկական ենթակառուցվածքների առկայությունը: Ուսումնասիրության արդյունքները փոխանցվել են կրթության կառավարման լիազոր մարմնին՝ բարելավման նպատակով:
Կառավարման խորհրդի նիստում քննարկվել են նաև 2025 թվականին նախատեսվող տեսչական վերահսկողության աշխատանքների հիմնական ուղղությունները:

Состоялось заседание совета управления Инспекционного органа образования РА под председательством министра образования, науки, культуры и спорта Жанны Андреасян. В заседании приняли участие заместитель министра ОНКС Араксия Сваджян, члены совета управления Инспекционного органа образования.
В ходе заседания были обсуждены работы, проделанные инспекционным органом образования в 2024 году, и дана оценка эффективности деятельности за 4 квартал.
Руководитель Инспекционного органа Вагаршак Матикян представил итоговый отчет за 2024 год, отметив, что в рамках инспекционного контроля особое значение имеют также информирующие и превентивные меры.
В этом контексте министр ОНКС подчеркнула роль инспекционного контроля в плане улучшения государственной политики в сфере образования.
«За нарушениями, зафиксированными в результате проверок, должны последовать определенные действия, которые будут способствовать улучшению ситуации и окажут положительное влияние на качество образования», - сказала Жанна Андреасян, подчеркнув, что проведенные анализы будут обсуждены с министерством, а также с Фондом развития образования и инновационного развития и другими профессиональными структурами, чтобы при необходимости улучшить методические работы, предлагаемые школам.
Представляя проделанную работу, Вагаршак Матинян отметил, что среди учащихся 4-х классов общеобразовательных школ было проведено тестирование умения читать про себя, понимать, воспроизводить и делать выводы из прочитанного текста, в котором приняли участие 854 ученика.
По выбранным текстам средней сложности, согласно результатам исследования, зафиксирован прогресс по сравнению с предыдущими годами, а средний процентный балл результатов оценки детей увеличился примерно на 10 процентов. Соответственно, снизилось и количество детей, показавших неудовлетворительные результаты, – с 47 процентов до 28 процентов. Исследование проводилось в 20 школах, 10 из которых находились в Тавушской области, где полностью внедрены новые общеобразовательные стандарты, а остальные – в Ереване и других областях.
Помимо проверок соблюдения установленных законодательством нормативных актов, инспекционный орган по образованию также провел оценку среды инклюзивного образования в более чем 7 десятках школ, рассмотрев наличие физической инфраструктуры. Результаты исследования были переданы в уполномоченный орган управления образованием с целью улучшения.
На заседании также были обсуждены основные направления работ по инспекционному контролю, запланированные на 2025 год.