«ՀայԱրտ» մշակութային կենտրոնում ՀՀ-ում Եվրոպական միության դեսպան Վասիլիս Մարագոսի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել ԵՄ անդամ պետությունների դեսպանների հանդիպումը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի հետ:
Անդրադառնալով նախորդ տարում գրանցած հաջողություններին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպաններին իրենց կարևոր հանձնառությունների համար:
«ԵՄ-ի հետ մեր համագործակցությունը, համատեղ ջանքերն ու աշխատանքը զարգացման օրակարգ են ապահովում Հայաստանի համար: ԵՄ-ի հետ մեզ միավորում են մարդու իրավունքների, ժողովրդավարական, ավելի արդար և ազնիվ աշխարհում ապրելու արժեքները: Այս համատեքստում չափազանց մեծ է կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության, սպորտի ոլորտների նշանակությունը, որտեղ մարդկային կապիտալը զարգացման շարժիչ ուժն է»,- ասել է նախարարը:
Շեշտադրելով համագործակցության ուղղությունները՝ Ժաննա Անդրեասյանն առանձնացրել է Կրթության զարգացման մինչև 2030 թ. ռազմավարության շրջանակում իրականացված և ընթացող Հայաստան-ԵՄ համատեղ աշխատանքը։ Նախարարն առանձնակի կարևորել է նաև գիտության և մշակույթի ոլորտների համագործակցությունը՝ շեշտելով ուղիղ կապերի զարգացման և երկխոսության ամրապնդման կարևորությունը։
Ներկաներին ողջունել է նաև ՀՀ-ում Եվրոպական միության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը: Դեսպանը շեշտել է Հայաստանի հետ արդյունավետ համագործակցությունը կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում՝ կարևորելով համատեղ իրականացված ծրագրերի ու ձեռքբերումների շարունակականությունը:

At the initiative of EU Ambassador to Armenia Vassilis Maragos, EU member state ambassadors convened a meeting with RA Minister of Education, Science, Culture, and Sports, Zhanna Andreasyan, at the “HayArt” Cultural Center.
Referring to the accomplishments of the previous year, ESCS Minister Zhanna Andreasyan thanked the ambassadors for their significant commitments.
“Our partnership, joint efforts and work with the EU drive the development agenda for Armenia. Human rights, democracy, and the pursuit of a more just and honest society are the principles that bind us to the EU. In this context, the fields of education, science, culture, youth, and sports are vital, with human capital serving as the driving force of development,” noted the Minister.
Highlighting the scope of cooperation, Zhanna Andreasyan emphasized the Armenia-EU joint ongoing and carried out work within the framework of the Education Development Strategy till 2030. The Minister also underlined the special importance of collaboration in the fields of science and culture, emphasizing the significance of developing direct ties and enhancing dialogue.
The European Union Ambassador to Armenia Vassilis Maragos also welcomed the participants. The Ambassador highlighted the productive collaboration with Armenia in the fields of education, science, culture, sports and youth, stressing the importance of continuing joint programs and achievements.