Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Տավուշի մարզի Գանձաքարի նորակառույց միջնակարգ դպրոց: Վարչապետին ուղեկցել են փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը, Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Նիկոլ Փաշինյանն ու ԿԳՄՍ նախարարը շրջել են դպրոցում, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին:
Դպրոցը կառուցվել է ՀՀ Կառավարության և Ասիական զարգացման բանկի համաֆինանսավորմամբ Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագրի շրջանակում։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 2 մլրդ 58 մլն դրամ։ Ծրագրի իրականացման արդյունքում կառուցվել է 480 աշակերտի համար նախատեսված դպրոց: Դպրոցի շինարարությունը մեկնարկել է 2021 թվականի օգոստոսին, ավարտվել 2024-ի նոյեմբերին։
Նախկին դպրոցի շենքը քանդվել և տեղում հիմնովին կառուցվել է նորը։ Դպրոցն ունի 5 մասնաշենք` ուսումնական, սպորտդահլիճ և հանդիսությունների սրահ: Դպրոցը ջեռուցման համար ունի առանձին կաթսայատուն, տանիքին տեղադրված է 24 կիլովատ հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայան։ Դպրոցն ունի երկու վերելակ, հարմարեցված է հենաշարժողական խնդիրներ ունեցող անձանց համար։
Վարչապետը շնորհավորել է աշակերտներին և ուսուցիչներին նոր դպրոցում ուսումնական գործընթսց կազմակերպելու առթիվ՝ իր խոսքում անդրադառնալով նաև «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» ծրագրին:

Prime Minister Nikol Pashinyan visited today the newly built Gandzakar Secondary School in Tavush region. Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan, Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, Minister of Territorial Administration and Infrastructures David Khudatyan, Governor of Tavush Hayk Ghalumyan and other officials accompanied the Prime Minister.
Nikol Pashinyan and the ESCS Minister toured the school and got acquainted with the conditions created.
The school was constructed with the co-funding of the RA Government and the Asian Development Bank as part of the Seismic Safety Improvement Program. The total cost of the program was AMD 2 billion 58 million. As a result of the program, a school was built for 480 students. Construction of the school began in August 2021 and was completed in November 2024.
The former school building was demolished and a new one was completely built on the site. The school comprises five buildings: educational, sports, and event halls. The school has a separate boiler house for heating, and a 24-kilowatt solar photovoltaic system is installed on the roof. The school has two elevators adapted for people with mobility impairments.
The Prime Minister congratulated the students and teachers on the organization of the educational process at the new school, referring in his speech also to the program “300 Schools, 500 Kindergartens”.