ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հունաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարար Ստիլիանի (Լինա) Մենդոնիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Հայաստանում Հունաստանի դեսպան Խրիստոս Սոֆիանոպուլոսը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է պատվիրակությանը՝ ի դեմս նախարար Ստիլիանի Մենդոնիի՝ կարևորելով Հայաստան-Հունաստան համագործակցությունը մշակույթի ոլորտում:
«Հայաստանի և Հունաստանի միջև բարեկամական հարաբերություններն ունեն պատմական ակունքներ, և մենք պատրաստակամ ենք խորացնել կապերը հատկապես մշակույթի ոլորտում՝ համատեղ նոր ծրագրերի իրականացմամբ»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը՝ վստահություն հայտնելով, որ նախարարի այցը կնպաստի Հայաստանի և Հունաստանի միջև փոխհամագործակցության զարգացմանը և նոր նախաձեռնությունների իրագործմանը:
Հունաստանի մշակույթի նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ հույս հայտնելով, որ առաջին այցը Հայաստան կլինի առավելագույնս արդյունավետ երկու պետությունների մշակութային փոխառնչությունների համատեքստում:
Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են համագործակցության հնարավոր ուղղությունները, այդ թվում՝ Սալոնիկի տոնավաճառին Հայաստանի մասնակցության հնարավորությունը, հայ և հույն կինոգործիչների՝ երկու երկրների կինոփառատոներին մասնակցությունը և այլն: Նախարարները, մասնավորապես, կարևորել են միջթանգարանային համագործակցության կայացումը երկու պետությունների համար՝ քննարկելով ինչպես Հայաստանի պատմության թանգարանի և Աթենքի Ակրոպոլիսի թանգարանի միջև համագործակցության հաստատումն ու հելլենիստական ​​մշակույթին նվիրված ցուցահանդեսի կազմակերպումը, այնպես էլ Հայաստանում Հին Հունաստանի վերաբերյալ ցուցահանդես կազմակերպելու հնարավորությունը:
Քննարկվել են մշակույթի ոլորտում փոխանակման ծրագրերի իրականացման, մշակույթի օրերի կազմակերպման, մշակույթի կառավարման ոլորտում փորձի փոխանակման, ցուցահանդեսների կազմակերպման, ինչպես ֆիլմերի համատեղ արտադրության, կինոփառատոների անցկացման, մշակութային ժառանգության պահպանմանն ուղղված ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հայտերի պատրաստման բնագավառում փորձի փոխանակման վերաբերյալ հարցեր:
Հունաստանի մշակույթի նախարարը ժամանել է Երևան Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի 8-րդ նախարարական հանդիպմանը մասնակցելու նպատակով: Այն իրականացվում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության համակարգմամբ:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received the delegation headed by Minister of Culture of the Hellenic Republic Styliani (Lina) Mendoni.
ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan and Greek Ambassador to Armenia Christos Sofianopoulos attended the meeting.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan welcomed the delegation, represented by Minister Styliani Mendoni, emphasizing the significance of Armenia-Greece cooperation in the field of culture.
“The friendly relations between Armenia and Greece have historical roots, and we are ready to strengthen ties, particularly in the field of culture, through the implementation of new joint programs,” said the ESCS Minister, expressing confidence that the Minister's visit will enhance cooperation between Armenia and Greece and facilitate new initiatives.
Thankful for the reception, the Greek Minister expressed hope that the first visit to Armenia will be fruitful in the context of strengthening cultural ties between the two states.
During the meeting, the parties considered the potential areas of cooperation, including the possibility of Armenia's participation in the Thessaloniki Fair, and the participation of Armenian and Greek filmmakers in film festivals of the two countries, etc.. The Ministers emphasized the significance of inter-museum cooperation between the two countries, specifically focusing on collaboration between the History Museum of Armenia and the Acropolis Museum in Athens, and the organization of an exhibition on Hellenistic culture as well as the possibility of organizing an exhibition dedicated to Ancient Greece in Armenia.
The discussion focused on the execution of cultural exchange programs, the organization of Culture Days, experience exchange in the field of cultural management, the organization of exhibitions, as well as joint film production, film festivals, and the sharing of experience in the preparation of UNESCO applications aimed at preserving cultural heritage.
The Minister of Culture of Greece has arrived in Yerevan to participate in the 8th Ministerial Meeting of the Ancient Civilizations Forum. It is carried out under the coordination of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia.