Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում այսօր տեղի է ունեցել ԱՄՆ դեսպանի մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի աջակցությամբ Մատենադարանում պահվող Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված գրավոր ժառանգության վերականգնմանն ու հանրայնացմանն ուղղված ծրագրի շնորհանդեսը։
Միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը, դիվանագիտական առաքելությունների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, մշակութային գործիչներ։
Ծրագրի շրջանակում ընտրվել են Գանձասարում, Դադիվանքում, Գնդեվանքում, Խադավանքում, Գտչավանքում և հայկական այլ միջնադարյան վանքերում 13-18-րդ դարերում գրված և նկարազարդված այնպիսի ձեռագրեր ու եզակի արխիվային վավերագրեր, որոնք լույս են սփռում հայկական հարուստ մշակութային ժառանգության և պատմական անցքերի վրա:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է ներկաներին և շնորհակալություն հայտնել ԱՄՆ դեսպանությանը՝ ի թիվս այլ ծրագրերի, Մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի աջակցությամբ Լեռնային Ղարաբաղում գրչագրված ձեռագիր մատյանների և դրա հնագույն պատմությանն առնչվող բացառիկ վավերագրերի վերականգնման ու հանրահռչակման ծրագիրը Մատենադարանի հետ համատեղ իրականացնելու համար։
«Դժվար է պատկերացնել մասնագիտական պատասխանատվության ու զգացական ազդեցության հատման առավել վառ օրինակ, քան գրավոր ժառանգության վերականգնման ոլորտն է: Մատենադարանի վերականգնման բաժինն ունի ավելի քան վեց տասնամյակի մասնագիտական փորձառություն. այն մշտապես համադրում է սեփական և միջազգային փորձը, ապահովում է վերականգնողների բնականոն սերնդափոխությունը՝ զուգահեռելով ավանդականն ու նորարարականը: Այն հանդիսանում է Հայաստանի և տարածաշրջանի տեխնիկապես լավագույնս հագեցած օղակը, որը, գրավոր ժառանգության պահպանությանը զուգահեռ, կատարում է նաև Հայաստանի և սփյուռքի ձեռագրային հավաքածուների, ինչպես նաև գրադարանների և թանգարանների տարբեր նյութերի ամրակայման, վերականգնման աշխատանքները»,- ասել է նախարարը։
Նա առանձնակի կարևորել է պետության և մասնավոր հատվածի համագործակցությամբ Ձեռագրերի կենսաքիմիական հետազոտության լաբորատորիայի ստեղծումը և ժամանակակից սարքավորումներով համալրումը՝ գիտական հենքի վրա, որը նոր հնարավորություններ է ստեղծում։
«Լեռնային Ղարաբաղի ձեռագրական ժառանգությունն իր ուրույն տեղն ունի հայկական մշակութային ժառանգության մեջ: Իր ինքնատիպ ձեռագիրն ունեցող և հարուստ ավանդույթներով այս ժառանգությունը դեռևս, ինչպես հարկն է, չի հանրահռչակվել և ներկայացել աշխարհին: Թեև անվանի հայ և որոշ օտարերկրյա հեղինակներ անդրադարձել են այդ դպրոցի գրչությանն ու մանրանկարչությանը, սակայն, այդ աշխատությունները լույս են տեսել հայերենով, և միայն որոշ առանձին ձեռագրերի ուսումնասիրություններն են հազվադեպ հրատարակվել այլ լեզուներով: Հետևաբար, այս ծրագիրը կարևոր է նաև հանրահռչակման տեսանկյունից։
Կրկին շնորհակալություն եմ հայտնում ԱՄՆ դեսպանությանը՝ ի դեմս արտակարգ և լիազոր դեսպան տիկին Քրիստինա Քվինի, Մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի շրջանակում մշտապես ցուցաբերվող աջակցության համար։ Վստահ եմ, որ մեր սերտ և արդյունավետ համագործակցությունը կլինի շարունակական, իսկ համատեղ ձեռքբերված արդյունքները՝ առավել հասանելի հանրության համար»,- խոսքը եզրափակել է Ժաննա Անդրեասյանը։
Ներկաներին ողջունել է նաև դեսպան Քրիստինա Քվինը՝ նշելով. «Երեք տարվա այս ծրագրի շրջանակում 74․000 ԱՄՆ դոլար է հատկացվում իր հարուստ պատմամշակութային արժեքներով հայտնի Լեռնային Ղարաբաղի հինավուրց հայկական վանքերում գրչագրված 13-րդ դարի ձեռագիր մատյանների պահպանության նպատակով։ Սա ԱՄՆ դեսպանի մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի 15-րդ ծրագիրն է, որով մենք աջակցում ենք Հայաստանի անզուգական մշակութային ժառանգության պահպանությանը։ Սպասում ենք նոր ծրագրերի իրականացմանն առաջիկայում»:
Մատենադարանի տնօրեն Արա Խզմալյանը ևս հանդես է եկել ողջույնի խոսքով՝ շնորհակալություն հայտնելով ծրագրի իրականացման համար:

В научно-исследовательском Институте древних рукописей имени Месропа Маштоца состоялась презентация программы, направленной на восстановление и популяризацию письменного наследия, созданного в Нагорном Карабахе, хранящегося в Матенадаране, при поддержке Фонда охраны культурных ценностей посла США. На мероприятии присутствовали министр ОНКС РА Жанна Андреасян, Чрезвычайный и Полномочный Посол США в Армении Кристина Куинн, представители дипломатических миссий и международных организаций, деятели культуры.
В рамках программы были отобраны рукописи и уникальные архивные документы, написанные и иллюстрированные в 13-18 веках в Гандзасаре, Дадиванке, Гндеванке, Хадаванке, Гтчаванке и других армянских средневековых монастырях, которые проливают свет на богатое армянское культурное наследие и исторические стержни.
Министр ОНКС РА Жанна Андреасян приветствовала присутствующих и поблагодарила посольство США, в частности, за совместную реализацию программы по восстановлению и популяризации рукописных свитков, написанных в Нагорном Карабахе, и исключительных документов, связанных с его древней историей, совместно с Матенадараном при поддержке Фонда сохранения культурных ценностей.
«Трудно представить более яркий пример пересечения профессиональной ответственности и эмоционального воздействия, чем сфера восстановления письменного наследия. Отдел реставрации Матенадарана имеет более чем шестидесятилетний профессиональный опыт. Он постоянно сочетает в себе собственный и международный опыт, обеспечивает нормальную смену поколений реставраторов, сочетая традиционное и инновационное. Это наиболее технически оснащенное звено Армении и региона, которое, наряду с сохранением письменного наследия, также выполняет работы по укреплению и восстановлению рукописных коллекций Армении и диаспоры, а также различных материалов библиотек и музеев», - сказала министр.
Она подчеркнула особую важность создания лаборатории биохимических исследований рукописей в сотрудничестве с государством и частным сектором и оснащения современным оборудованием на научной основе, что открывает новые возможности.
«Рукописное наследие Нагорного Карабаха занимает особое место в армянском культурном наследии. Это наследие, обладающее оригинальным почерком и богатыми традициями, еще не было должным образом популяризировано и представлено миру. Хотя известные армянские и некоторые иностранные авторы обращались к письму и миниатюрам этой школы, тем не менее, эти работы были опубликованы на армянском языке, и только исследования некоторых отдельных рукописей редко публиковались на других языках. Следовательно, эта программа важна и с точки зрения популяризации. Еще раз выражаю благодарность посольству США в лице чрезвычайного и Полномочного Посла госпожи Кристины Куинн за постоянную поддержку, оказываемую в рамках Фонда сохранения культурных ценностей. Я уверена, что наше тесное и эффективное сотрудничество будет продолжительным, а достигнутые результаты станут более доступными для общественности», - заключила Жанна Андреасян.
Присутствующих также приветствовала посол Кристина Куинн, отметив: «В рамках этой трехлетней программы 74000 долларов выделяются на сохранение рукописных свитков 13-го века, написанных в древних армянских монастырях Нагорного Карабаха, известных своими богатыми историко-культурными ценностями. Это 15-я программа Фонда защиты культурных ценностей посла США, в рамках которой мы поддерживаем сохранение беспрецедентного культурного наследия Армении. Мы с нетерпением ждем реализации новых проектов в ближайшем будущем».
Директор Матенадарана Ара Хзмалян также выступил с приветственной речью, поблагодарив за реализацию программы.