ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Ալիսոն Քվինին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է դեսպանին և ընդգծել ՀՀ-ԱՄՆ փոխգործակցության կարևորությունը: Նախարարի խոսքով՝ տարբեր ուղղություններով առկա են արդյունավետ համագործակցություն և նոր ծրագրեր, որոնք ցույց են տալիս գործընկերության որակն ու իրացվելիք ներուժը: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նախագծին և ներկայացված դիտարկումներին, ինչպես նաև կարևորվել է բուհերի միջազգայնացումը: Նախարարը նշել է, որ օրենքի նախագծում առկա են մի շարք դրույթներ՝ կապված բուհերի կառավարման և ռեկտորի ընտրության որոշ պահանջների հետ: Այս համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է աշխատանքային քննարկումներն ու համատեղ ջանքերը ինչպես ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության, այնպես էլ Հայաստանում ամերիկյան համալսարանի հետ:
Կարևորելով գիտության ոլորտում կապերի խորացումը՝ նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել գործուն և հստակ քայլեր իրականացնել ԱՄՆ գիտության ազգային հիմնադրամի հետ համագործակցության ուղղությամբ:
ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել Հայաստանի հետ սերտ հարաբերություններն ամրապնդելու հանձնառությունը: Կարևորելով տարբեր ուղղություններով ԿԳՄՍՆ-ի հետ համագործակցությունը՝ դեսպանը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու համատեղ նախաձեռնությունների իրականացմանը:
Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել նաև մշակութային ժառանգության ուղղությամբ ցուցաբերած շարունակական աջակցության համար: Դրանցից մեկը «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտին տրված դրամաշնորհն է՝ Լեռնային Ղարաբաղում գրչագրված ձեռագիր մատյանների և դրա հնագույն պատմությանն առնչվող բացառիկ վավերագրերի վերականգնման ու հանրահռչակման ծրագրի շրջանակում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև մշակույթի ոլորտում համագործակցության այլ հնարավորություններին, այդ թվում՝ 20-րդ դարի նշանավոր ամերիկահայ գրող Վիլյամ Սարոյանի՝ Ֆրեզնոյում գործող տուն-թանգարանի և Հայաստանի թանգարաններից մեկի հետ համատեղ ցուցադրության կազմակերպմանը:

ESCS Minister Zhanna Andreasyan received today Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Armenia Kristina Alison Kvien.
Chairman of the Higher Education and Science Committee Sargis Hayotsyan also attended the meeting.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan welcomed the Ambassador and emphasized the significance of collaboration between Armenia and the United States. According to the Minister, there is successful collaboration and new initiatives in various areas that reflect the quality of partnership and the potential to be realized. During the meeting, a reference was made to the draft law "On Higher Education and Science" and the remarks made, and the importance of internationalization of universities was highlighted. The Minister pointed out that the draft law contains a number of provisions pertaining to the governance of universities and specific criteria for the election of the rector. In this regard, Zhanna Andreasyan emphasized the importance of working discussions and coordinated efforts with both the U.S. Embassy in Armenia and the American University in Armenia.
Emphasizing the significance of strengthening ties in the field of science, the Minister expressed willingness to undertake effective and distinct actions to foster collaboration with the U.S. National Science Foundation.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States to Armenia Kristina Kvien thanked for the reception and emphasized her commitment to fostering closer ties with Armenia.Highlighting the importance of cooperation with the MoESCS in a number of sectors, the Ambassador expressed her willingness to contribute to the implementation of joint initiatives.
Additionally, Zhanna Andreasyan expressed her gratitude for the constant assistance provided in the direction of cultural heritage. One of them is the grant provided to the "Matenadaran" Mesrop Mashtots Scientific Research Institute of Ancient Manuscripts as part of the program for the "Restoration and Popularization of Handwritten Manuscripts Written in Nagorno-Karabakh and Exclusive Documents Related to its Ancient History".
During the meeting, the parties also considered additional cultural collaboration prospects, including the organization of a joint exhibition with the Fresno House Museum of renowned 20th-century American writer of Armenian origin William Saroyan and one of the museums of Armenia.