ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է (AMAA) հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչներին՝ AMAA Հայաստանի տնօրեն Արեն Դեյիրմենջյանի գլխավորությամբ:
AMAA-ի կրթական գործունեության շրջանակում Երևանում գործում է միջազգային լավագույն ստանդարտներին համապատասխան և անվճար Ավետիսյան դպրոցը, մանկապարտեզ, ցերեկային կենտրոններ, ամառային ճամբարներ:
Ողջունելով ներկաներին՝ ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է ոչ պետական կրթական հաստատությունների և պետական քաղաքականություն իրականացնող մարմինների միջև արդյունավետ երկխոսության ապահովումը:
Արեն Դեյիրմենջյանը տեղեկացրել է՝ Ավետիսյան դպրոցում ներկայում ընթանում են քննարկումներ գյուղատնտեսական կրթական ծրագրերի ներդրման, ինչպես նաև մի շարք այլ մասնագիտական ծրագրերի շուրջ՝ արտասահմանյան լավագույն կրթական հաստատությունների հետ համատեղ: AMAA Հայաստանի տնօրենի խոսքով՝ նպատակ ունեն կրթական այս մոդելը տարածել նաև ՀՀ մարզերում՝ Գեղարքունիքի, Սյունիքի, Շիրակի և Լոռու մարզերում հիմնելով նմանօրինակ կրթական հաստատություններ։
Առաջին նման կենտրոնը նախատեսում են հիմնել Վարդենիսում։
Արեն Դեյիրմենջյանն ընդգծել է՝ ցանկանում են կրթական ոլորտի զարգացմանը նպաստել պետության հետ համատեղ, որպեսզի իրենց նախաձեռնություններն առավելագույնս համապատասխանեն պետության տեսլականին և ՀՀ-ում կրթական բարեփոխումներին:
ԿԳՄՍ նախարարը ողջունել է նմանօրինակ նախաձեռնությունն ու պետական քաղաքականության հետ համապատասխանեցումը: Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է՝ մինչև 2026 թվականը 300 դպրոցի ու 500 մանկապարտեզի նորոգման, կառուցման և վերակառուցման ՀՀ կառավարության ծրագիրն ընթացքի մեջ է։ Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել դիտարկելու ծրագրի շուրջ համագործակցության հնարավորությունները:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև բովանդակային ծրագրերին: ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է՝ կրթական և առարկայական բոլոր ծրագրերը պետք է համապատասխանեն Հանրակրթության պետական չափորոշչի պահանջներին։

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received today the representatives of the AMAA NGO headed by the Director of the AMAA in Armenia Aren Deyirmenjian.
As part of the AMAA's educational activities, the Avedisian free school, kindergarten, day centers, and summer camps run in Yerevan in line with the best international standards.
Welcoming those present, the ESCS Minister emphasized the significance of maintaining a productive dialogue between non-governmental educational institutions and entities implementing State policy.
Aren Deyirmenjian informed that discussions are currently underway at Avedisian School on the introduction of agricultural educational programs, as well as several other professional programs in collaboration with the top international educational institutions. According to the Director of AMAA Armenia, the objective is to expand this education model also in the regions of Armenia by establishing similar educational institutions in Gegharkunik, Syunik, Shirak and Lori regions.
The first such center is planned to be established in Vardenis.
Aren Deyirmenjian highlighted that they wish to contribute to the advancement of the education sector together with the state so that their initiatives are as in line as possible with the vision of the state and educational reforms in Armenia.
The ESCS Minister welcomed such an initiative and its alignment with the state policy. Zhanna Andreasyan informed that the program of the RA Government for the renovation, construction and reconstruction of 300 schools and 500 kindergartens until 2026 is under implementation. The parties expressed their willingness to consider the possibilities of cooperation on the project.
During the meeting, the parties also touched upon substantive programs․ The ESCS Minister emphasized the importance that all curriculum and educational programs must adhere to the requirements of the state standard of general education.