ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է Քեմբրիջի համալսարանի Եվրոպայի, Կենտրոնական Ասիայի և Ամերիկայի կրթության համագործակցության բաժնի ղեկավար Սթիվ Քինգին:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է հյուրին` նշելով, որ Հայաստանի կրթական համակարգը բարեփոխումների ակտիվ փուլում է, և այս ուղղությամբ միջազգային գործընկերների հետ բազմաթիվ ծրագրեր են իրականացվում:
«Բարձր ենք գնահատում միջազգային գործընկերների հետ համատեղ ծրագրերի իրականացումը, որն ուղղված է մեր կրթական համակարգի որակի բարելավմանը և պատրսատ ենք քննարկել արդյունավետ համագործակցության հնարավորությունները»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Հանդիպմանը մասնավորապես անդրադարձ է կատարվել հանրակրթության ոլորտում ազգային գնահատման, ուսուցիչների կարողությունների զարգացման, դասագրքերի ստեղծման մեխանիզմների վերաբերյալ թեմաներին:
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանն իրազեկել է, որ ՀՀ հանրակրթական դպրոցներում ներդրվում է Հանրակրթության նոր չափորոշիչը, որը ենթադրում է նաև գնահատման նոր համակարգի գործարկում: Ըստ նախարարի՝ չափորոշիչը նախ փորձարկվել է Տավուշի մարզում, և թե՛ ուսուցիչների, թե՛ աշակերտների կողմից ստացվել են դրական արձագանքներ։
Քեմբրիջի ներկայացուցիչը շնորհակալություն է հայտնել հյուրընկալության համար և նշել, որ «Այբ» և «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» հիմնադրամների հետ կայացել են հանդիպումներ և քննարկումներ ոլորտի վերաբերյալ: Նա նաև պատրաստակամություն է հայտնել քննարկել կրթական ոլորտներում ԿԳՄՍ նախարարության հետ համատեղ ծրագրերի իրականացման հեռանկարները՝ աջակցելու նաև բարեփոխումներին:

ESCS Minister Zhanna Andreasyan met with the Head of Education Reform at the Cambridge Partnership for Education, Europe, Central Asia, and America, Steve King.
ESCS Deputy Minister Araksia Svajyan also attended the meeting.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan welcomed the guest and highlighted that the Armenian education system is undergoing active reforms, and various programs are being implemented in this direction with international partners.
“We highly appreciate the execution of joint programs with international partners, aimed at enhancing the quality of our education system and are open to discussing fruitful collaboration opportunities,” noted Zhanna Andreasyan.
The meeting specifically referred to issues on general education national assessment, teacher skills development, and textbook production processes.
Minister Zhanna Andreasyan informed that the new standard of general education is being introduced in public schools in Armenia, which also includes the introduction of a new assessment system. According to the Minister, the standard was initially piloted in Tavush region, receiving positive feedback from both teachers and students.
The Cambridge representative thanked for the hospitality and noted that meetings and discussions regarding the field were held with the “Ayb” and “Teach for Armenia” Foundations. He also expressed willingness to discuss the prospects of implementing joint programs with the ESCS Ministry to advance the reforms.