Հայաստանի ազգային պատկերասրահում բացվել է հունահայ նկարիչ Ետուարտ Սագաեանի նկարչական աշխատանքների ցուցահանդեսը, որը կգործի սեպտեմբերի 19-20-ը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է ներկաներին և նշել, որ սփյուռքահայ նկարիչ Ետուարտ Սագաեանի նկարչական աշխատանքների ինքնատիպ ցուցադրությունն աշխարհի տարբեր անկյուններում ստեղծագործող արվեստագետների հանրահռչակմանն ու Հայաստանում նրանց ճանաչմանն ուղղված կարևոր գործառույթ ունի, որը ձևավորում է նաև մշակույթի բնագավառում շարունակաբար ամրապնդվող համագործակցության ու փոխազդեցության կայուն միջավայր:
«Ինքնության, տարբեր ազգությունների մշակույթի և մարդկային փորձառության թեմաների ուսումնասիրության արդյունքում ձևավորված կերպարների, դիմանկարների շարքը Հայաստանում ցուցադրվում է առաջին անգամ։ Կարծում եմ՝ մերօրյա իրականության արագընթաց ժամանակի մեջ, երբ կոնկրետ պահերի, իրադարձությունների և զգացողությունների վրա կենտրոնանալու քիչ ժամանակ ունենք, նման ցուցադրությունը մեզ հնարավորություն է տալիս դեմքերի բազմությունից նկատել դիմանկարները, էմոցիաները՝ ապրելով և վերապրելով դրանք։ Ցուցադրությունը նաև երկխոսության հնարավորություն է ինքներս մեզ հետ և այն պատկերների, որոնք ցուցադրված են»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Հունահայ նկարիչ Ետուարտ Սագաեանը շնորհակալություն է հայտնել ցուցադրության կազմակերպման և Հայաստանի ազգային պատկերասրահում այն ներկայացնելու համար։
Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է «Իմ քայլը» հիմնադրամի և Աթենքի «Քալֆայան» պատկերասրահի համագործակցությամբ:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա են եղել Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ՀՀ վարչապետի տիկին, «Իմ քայլը» բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Աննա Հակոբյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, պետական կառույցների ղեկավարներ, Ազգային ժողովի պատգամավորներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններ, արվեստագետներ։
Ցուցահանդեսին ներկայացվել են Ետուարտ Սագաեանի ստեղծած յուրահատուկ դիմանկարները, որոնք ստացել են «Հանդիսատես» անվանումը: Նրա գունագեղ նկարներում տարբեր ինքնության, տարիքի և սեռի մարդիկ պատկերված են կողք կողքի՝ նայելով հանդիսատեսին: Արվեստագետն այդպիսով ցույց է տալիս, որ յուրաքանչյուրը կարող է լինել նկարում պատկերված կերպարի դերում:
Նշենք, որ Ետուարտ Սագաեանը ծնվել է 1957 թվականին Հունաստանում։ Հայկական արմատներով նկարիչը հայտնի է իր յուրահատուկ և տարբերվող ոճով: Նրա աշխատանքներում հաճախ համադրվող աբստրակտ, ֆիգուրատիվ տարրերը նվիրված են ինքնության, տարբեր ազգությունների մշակույթների և մարդկային թեմաների ուսումնասիրությանը:
Ետուարտ Սագաեանը մի շարք մրցանակների, այդ թվում՝ Ալեքսանդրիայի 18-րդ Բիեննալիեի նկարչության մրցանակի դափնեկիր է:

The National Gallery of Armenia is hosting an exhibition of works by Armenian-Greek artist Edouard Sacaillan from September 19 to 20.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan welcomed the participants and noted that the unique exhibition of works by the artist from the Armenian Diaspora Edouard Sacaillan has an important function aimed at promoting the recognition of artists working in different parts of the world and their recognition in Armenia, which also creates a stable environment for constantly strengthening cooperation and interaction in the field of culture.
“The series of images and portraits created as a consequence of studying the themes of identity, culture of different nationalities and human experience are on display in Armenia for the first time. I think, in today's fast-paced world, when we have little time to focus on specific moments, events and feelings, such an exhibition gives us the opportunity to notice portraits and emotions from the plurality of faces, living and reliving them. The exhibition is also an opportunity for dialogue between ourselves and the portrayed images,” said ESCS Minister Zhanna Andreasyan.
The Greek artist of Armenian origin Edouard Sacaillan, thanked for organizing the exhibition and presenting it at the National Gallery of Armenia.
The exhibition is organized in collaboration with the “My Step” Foundation and the “Kalfayan” Gallery in Athens. President of the National Assembly Alen Simonyan, wife of the Prime Minister of Armenia, Executive Director of the “My Step” Charitable Foundation Anna Hakobyan, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Alfred Kocharyan, heads of state agencies, deputies of the National Assembly, accredited ambassadors to Armenia, and artists attended the opening of the exhibition.
The exhibition featured unique portraits created by Edouard Sacaillan, called the “Audience”. People of various ethnicities, ages and genders are shown side by side in his vibrant paintings, gazing out at the public. The artist thus shows that anyone can embody the character portrayed in the painting.
It should be noted that Edouard Sacaillan was born in 1957 in Greece. The Armenian-rooted artist is renowned for his distinctive and unmatched style. Abstract, figurative elements, which are often combined in his works, are devoted to the study of identity, cultures of different nationalities and human themes.
Edouard Sacaillan is the recipient of several awards, including the Painting Award of the 18th Alexandria Biennale.