ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը սեպտեմբերի 4-5-ը Ժնևում ՀՀ պատվիրակության կազմում մասնակցել է ՄԱԿ-ի Երեխաների իրավունքների մասին կոնվենցիայի իրականացման վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության 5-րդ և 6-րդ համատեղ պարբերական զեկույցների քննարկմանը։
ՀՀ պատվիրակության կազմում են եղել նաև ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ, պատվիրակության ղեկավար Տաթևիկ Ստեփանյանը, ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Գասպարյանը, Արդարադատության նախարարի տեղակալ Լևոն Բալյանը, Արտաքին գործերի նախարարության մարդու իրավունքների և հումանիտար հարցերի վարչության պետ Կարինե Սուջայանը, այլ անդամներ։
Պատվիրակության անդամների կողմից ներկայացվել են իրենց համակարգման ոլորտներում երեխաների իրավունքների իրացման հետ կապված աշխատանքները։ Արթուր Մարտիրոսյանը, պատասխանելով հանձնաժողովի անդամների հարցերին, մասնավորապես անդրադարձել է հանրակրթության բովանդակային բարեփոխումներին՝ հանրակրթության նոր չափորոշչի ներդրման, մարդու իրավունքների, կլիմայի փոփոխության, գենդերային քաղաքականության հարցերի ներառման տեսանկյունից: Նախարարի տեղակալն այս համատեքստում ներկայացրել է ուսուցիչների վերապատրաստման և մասնագիտական առաջխաղացման ՀՀ պետական քաղաքականությունը, ինչպես նաև դպրոցաշինական ծրագրերի ընթացքը: Նա նաև խոսել է պարտադիր կրթությունից դուրս մնացած երեխաներին դեպի կրթություն ուղղորդման գործընթացից, անդրադարձել ազգային փոքրամասնությունների, ինչպես նաև ԼՂ-ից բռնի տեղահանված երեխաների կրթության իրավունքի ապահովման ծրագրերին:
Խոսելով մշակութային կրթության մասին՝ նախարարի տեղակալը նշել է, որ հանրակրթական նոր չափորոշչով սահմանվել է մշակութային կարողունակությունը, որի նպատակն է նպաստել սովորողների մշակութային և գեղագիտական պատկերացումների ինքնուրույն զարգացմանը և մշակույթին առնչվող այլ հմտությունների ձեռքբերմանը: Արթուր Մարտիրոսյանը ներկայացրել է սովորողների մշակութային կրթության և մշակութային կյանքի մասնակցության ապահովման ուղղությամբ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերը։ Նա նաև տեղեկացրել է՝ 2024/25 ուսումնական տարին ՀՀ հանակրթական դպրոցներում հայտարարվել է մշակութային կրթության տարի։
Կոմիտեի անդամները բարձր են գնահատել ՀՀ պատվիրակության հետ արդյունավետ քննարկումները, ներկայացրել են մի շարք առաջարկներ, դիտարկումներ՝ հետագա ոլորտային համապարփակ բարեփոխումների ընթացքը սահուն ապահովելու համար։

On September 4-5, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of Armenia Arthur Martirosyan, as part of the Armenian delegation in Geneva, took part in the discussion of the 5th-6th joint periodic reports of the Republic of Armenia on the implementation of the UN Convention on the Rights of the Child.
The RA delegation also included Deputy Minister of Labor and Social Affairs, Head of the delegation Tatevik Stepanyan, Deputy Minister of Health Armen Gasparyan, Deputy Minister of Justice Levon Balyan, Head of the Human Rights and Humanitarian Issues Department of the Ministry of Foreign Affairs Karine Sujayan and other members.
The members of the delegation presented the work related to the implementation of children's rights in the scope of their coordination. Arthur Martirosyan, addressing the questions of the commission members, in particular, touched upon substantive reforms of general education in terms of introducing the new standard for general education, human rights, climate change, and the inclusion of gender policy issues. In this regard, the Deputy Minister presented the RA state policy in the field of teacher training and professional development, as well as the progress of school construction programs. He also addressed the process of guiding children left without compulsory education to education, touched upon programs to uphold the right to education of national minorities, as well as children forcibly displaced from Nagorno-Karabakh.
Speaking about cultural education, the Deputy Minister pointed out that the new standard for general education has defined cultural competence, which aims to promote the independent development of cultural and aesthetic perceptions of students and the acquisition of other culture-related skills. Arthur Martirosyan presented the programs implemented by the ESCS Ministry to ensure cultural education and student engagement in cultural life. He also informed that the 2024-2025 academic year has been declared the Year of Cultural Education in the general schools of the Republic of Armenia.
The committee members highly appreciated the productive discussions with the Armenian delegation and presented several suggestions and remarks to ensure the smooth progress of further comprehensive sectoral reforms.