«Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» (ՌԶԿ) ՀԿ-ի կողմից իրականացվող «Հայաստանում գյուղատնտեսության ոլորտում մասնագիտական կրթության և ուսուցման արդիականացում» (ՄԱՎԵՏԱ) ծրագրի շրջանակում տեխնիկական աջակցություն է տրամադրվել ծրագրի գործընկեր Ստեփանավանի պետական գյուղատնտեսական քոլեջին։
Քոլեջին տրամադրվել է միկրոավտոբուս, քանի որ հաստատությունում ուսումնառում են Ստեփանավանի, Տաշիրի, Ալավերդու տարածաշրջանի և մոտակա այլ համայնքների երիտասարդները, և միջհամայնքային հասարակական տրանսպորտային միջոցի ոչ պատշաճ աշխատանքը խնդիր է առաջացնում՝ համայնքների երիտասարդներին ընդգրկելու քոլեջի ուսումնական գործընթացում: Բացի վերը նշվածից՝ քոլեջի գործընկեր մասնավոր հատվածի կազմակերպությունները մեծամասամբ գտնվում են համայնքներում, հատկապես Տաշիրի տարածաշրջանում, և տրանսպորտային միջոցը կլուծի աշակերտների տեղափոխության խնդիրը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ Արմենուհի Պողոսյանը ներկա է եղել քոլեջում տեխնիկական աջակցության առիթով կազմակերպված միջոցառմանը: Նա կարևորել է «Ռազմավարական զարգացման գործակալություն» ՀԿ-ի հետ համագործակցությունը և ՄԱՎԵՏԱ ծրագրի դերը դուալ մոտեցմամբ կրթական համակարգի ներդրման ու զարգացման գործում։
Քոլեջի անձնակազմին և ուսանողներին, մասնավոր հատվածի գործընկերներին ողջունել է նաև ՄԱՎԵՏԱ ծրագրի ղեկավար Լիլիթ Հովհաննիսյանը՝ ընդգծելով, որ ծրագիրը շարունակելու է օրակարգում պահել քոլեջների ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման և տեխնիկական վերազինման խնդիրները՝ ՄԿՈՒ-ն ու գյուղատնտեսական մասնագիտություններն ուսանողների համար ավելի գրավիչ դարձնելու համար։
Ելույթներով հանդես են եկել քոլեջի տնօրեն Արա Չոբանյանը, մասնավոր հատվածի գործընկերներ, ուսանողներ։
ՄԱՎԵՏԱ ծրագրի ղեկավար Լիլիթ Հովհաննիսյանը և Ստեփանավանի պետական գյուղատնտեսական քոլեջի տնօրեն Արա Չոբանյանը ստորագրել են հանձնման-ընդունման ակտ, որին հաջորդել է տեխնիկայի հանձնման պաշտոնական արարողությունը։

Within the “Modernizing Vocational Education and Training in Agriculture in Armenia” (MAVETA) project, implemented by the “Strategic Development Agency” NGO, technical assistance was provided to the project partner Stepanavan State Agricultural College.
A minibus was provided to the college to facilitate transportation for students from Stepanavan, Tashir, Alaverdi, and surrounding communities since the inadequate intercommunal public transport hinders youth participation in the college's educational process. In addition to the aforementioned, the college's partner private sector organizations are mostly located in the communities, especially in the Tashir region, and the vehicle will tackle student transportation issues.
Armenuhi Poghosyan, Head of the Department for Primary (Vocational) and Secondary Vocational Education at the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports, highlighted the importance of collaboration with the “Strategic Development Agency” NGO and emphasized the MAVETA project’s role in advancing the dual education system in Armenia.
Welcoming the staff and students of the College, and private sector partners, the MAVETA project manager Lilit Hovhannisyan emphasized the project’s ongoing commitment to addressing institutional capacity development and the technical re-equipment of colleges, with the goal of making vocational education and agricultural professions more attractive to students.
The director of the college Ara Chobanyan along with private sector partners and students, also addressed the attendees at the event.
MAVETA project manager Lilit Hovhannisyan and Director of Stepanavan State Agricultural College Ara Chobanyan signed a handover/acceptance act, followed by the official transfer of the equipment.