ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, տիկին Աննա Հակոբյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ներկա են եղել հանրապետության մի շարք նորակառույց դպրոցների բացման արարողությանը:
Նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի առիթով նրանք շնորհավորել են աշակերտներին, ինչպես նաև ծանոթացել կատարված աշխատանքներին։
Առաջին կանգառը եղել է Երևանի «Հերացի» ավագ դպրոցը: Ուսումնական հաստատության 2019 թ. մեկնարկած շինարարական աշխատանքների համար Կառավարությունը հատկացրել է ավելի քան 1 մլրդ դրամ: Կառուցված ավագ դպրոցը նախատեսված է 520 աշակերտի համար: Դպրոցն ապահովված է ամբողջական գույքով:
Հաջորդ այցը Սյունիքի մարզի Վաղատինի միջնակարգ դպրոցն էր: 2020 թ. մեկնարկած շինարարական ծրագրի արդյունքում կառուցվել է մոդուլային դպրոց, որի համար հատկացվել է ավելի քան 752 մլն 800 հազար դրամ: Դպրոցն ապահովված է ամբողջական գույքով՝ բացառությամբ լաբորատոր գույքից: Այս պահին այնտեղ սովորում է 48 աշակերտ: Վաղատինի միջնակարգ նորակառույց դպրոցը նախատեսված է 100 երեխայի համար, ունի նաև նախակրթարան՝ նախատեսված 20 երեխայի համար:
Հաջորդ կանգառը Տավուշի մարզի Կիրանցի Գագիկ Վարդանյանի անվան հիմնական դպրոցն էր: Կիրանցում կառուցվել է մոդուլային դպրոց: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է ավելի քան 737 մլն դրամ: Նորակառույց դպրոցը նախատեսված է 100 երեխայի համար, այս պահին այնտեղ սովորում է 36 աշակերտ: Այն ունի նաև նախակրթարան՝ նախատեսված 20 երեխայի համար: Դպրոցն ապահովված է ամբողջական գույքով:
Կիրանցում ՀՀ վարչապետը և նրան ուղեկցող անձինք ծանոթացել են նաև 19-րդ դարի Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու վերականգնման աշխատանքներին:
Վերջին կանգառը եղել է Շիրակի մարզի Կապսի միջնակարգ դպրոցը: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է ավելի քան 747 մլն դրամ: Նորակառույց դպրոցը նախատեսված է 100, իսկ նախակրթարանը՝ 20 երեխայի համար: Այն ապահովված է ամբողջական գույքով: Այս պահին այնտեղ սովորում է 52 աշակերտ:

RA Prime Minister Nikol Pashinyan, Mrs. Anna Hakobyan, Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan and other high-ranking officials attended the opening ceremony of several newly built schools in the Republic.
They congratulated the students on the start of the new academic year and also familiarized themselves with the work carried out.
The first stop was “Heratsi” High School in Yerevan. The Government allocated more than 1 billion AMD for the construction of the educational institution, which began in 2019. The constructed high school will allocate 520 students. The school is fully equipped.
The next destination was Vaghatin Secondary School in Syunik region. As a result of the construction program launched in 2020, a modular school was built, for which around 752 million 800 thousand AMD was allocated. The school is completely equipped except for laboratory equipment. Currently, 48 students are studying there. The newly built Vaghatin Secondary School can accommodate 100 children, it also has a preschool for 20 children.
The next stop was basic school after Gagik Vardanyan in Kirants, Tavush region. A modular school was built in Kirants. The total cost of the project amounted to more than 737 million AMD. The recently constructed school can accommodate 100 students, but for now it only has 36 pupils enrolled. It also has a preschool for 20 children. The school is completely equipped.
In Kirants, the RA Prime Minister and his entourage also got acquainted with the restoration work of the Holy Trinity Church of the 19th century.
The last stop was the Kaps Secondary School in Shirak region. The total cost of the project amounted to more than 747 million AMD. The newly built school is designed for 100 students, and the preschool is designed for 20 children. The school is completely equipped. Currently, 52 students are studying there.