ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում այցելել է Մյունխենի տեխնոլոգիական և Բունդեսվեհրի համալսարաններ:
Պատվիրակության կազմում են ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանն ու ԿԳՄՍՆ բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը:
ԳԴՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ այցի ընթացքում ՀՀ պատվիրակությունը քննարկել է «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի շրջանակում համագործակցությունը:
Մյունխենի տեխնոլոգիական համալսարանի տնօրեն Ֆրեդերիկե Հեթթինգերի և «Էներգիայի հետազոտություն» ծրագրի ղեկավար Ռոբերտ Շմիդթի հետ հանդիպմանը քննարկվել է, մասնավորապես, համալսարանի կառուցվածքի և կառավարման մոդելի հիման վրա «Ակադեմիական քաղաք» նախագծի տեխնոլոգիական կլաստերի կոնցեպտի համատեղ մշակման հնարավորությունը: ԿԳՄՍ նախարարն առաջարկել է նաև դիտարկել Հայաստանի ոլորտային բուհերի հետ համատեղ վերապատրաստման և հետազոտական ծրագրերի, ինչպես նաև կարճատև և երկարատև միջբուհական համատեղ նախագծերի մշակման և իրականացման հնարավորությունները:
ԿԳՄՍ նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը նաև շրջայց է ունեցել Մյունխենի տեխնոլոգիական համալսարանում, այցելել տեխնոլոգիական կենտրոն, ուսումնասիրել բիզնեսի հետ համագործակցության մյունխենյան փորձը, ինչպես նաև հանդիպել տեղի հայ ուսանողների հետ, ծանոթացել նրանց փորձառությանը: Քննարկվել է նաև վերջիններիս՝ «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրում ներգրավելու հնարավորությունը՝ ՀՀ բուհերի սովորողների հետ փորձի փոխանակման նպատակով:
Բունդեսվեհրի համալսարանի փոխնախագահ, պրոֆեսոր Կառլ Հայնց Ռենների հետ հանդիպմանը հայկական կողմը քննարկել է «Ակադեմիական քաղաք» նախագծի սպայական կլաստերի կոնցեպտի համատեղ մշակման հնարավորությունը: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարին ներկայացվել են Բունդեսվեհրի համալսարանի կրթական ծրագրերն ու առանձնահատկությունները, որից հետո կազմակերպվել է շրջայց կամպուսում:
Ժաննա Անդրեասյանի դիտարկմամբ՝ սպայական և քաղաքացիական կրթության համադրման այս օրինակն ու փորձը ակադեմիական քաղաքի նախագծի իրագործման համատեքստում կարող են ուսանելի լինել: Կողմերը քննարկել են նաև կադրերի պատրաստման, վերապատրաստման, Հայաստան-Գերմանիա համատեղ կրթական և հետազոտական ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները:

В рамках рабочего визита в Федеративную Республику Германия министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян посетила Мюнхенский технологический университет и университет Бундесвера.
В состав делегации Армении также входят председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Сисак Габриелян и председатель Комитета по высшему образованию и науке ОНКС Саркис Айоцян.
В ходе визита в высшие учебные заведения ФРГ делегация Армении обсудила сотрудничество в рамках программы «Академический городок».
На встрече с директором Мюнхенского технологического университета Фредерике Хеттингер и руководителем проекта «Энергетические исследования» Робертом Шмидтом обсуждалась, в частности, возможность совместной разработки концепции технологического кластера для проекта «Академический городок» на основе структуры и модели управления университета. Министр ОНКС также предложила рассмотреть возможности разработки и реализации совместных программ переподготовки и исследований с отраслевыми вузами Армении, а также краткосрочных и долгосрочных совместных межвузовских проектов.
Делегация во главе с министром ОНКС совершила экскурс по технологическому университету Мюнхена, посетила технологический центр, изучила мюнхенский опыт сотрудничества с бизнесом, а также встретилась с местными армянскими студентами, ознакомилась с их опытом. Обсуждалась также возможность привлечения последних к программе «Академический городок» с целью обмена опытом с учащимися вузов РА.
На встрече с вице-президентом университета Бундесвера, профессором Карлом Хайнцем Реннером армянская сторона обсудила возможность совместной разработки концепции офицерского кластера проекта «Академический городок». Министру ОНКС РА были представлены образовательные программы и особенности университета Бундесвера, после чего была организована экскурсия по кампусу.
По мнению Жанны Андреасян, этот пример и опыт сочетания офицерского и гражданского образования в контексте реализации проекта «Академического городка» могут быть поучительными.
Стороны также обсудили возможности подготовки кадров, переподготовки, реализации совместных образовательных и исследовательских программ Армения-Германия.