ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Թուրքմենստանի մայրաքաղաք Աշխաբադում մասնակցում է բանաստեղծ Մախթումկուլի Ֆրագիի ծննդյան 300-ամյակին նվիրված մշակույթի նախարարների միջազգային խորհրդաժողովին:
Ֆորումի բացմանը մասնակցել են ավելի քան 20 երկրների բարձրաստիճան պատվիրակություններ, միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ։
Թուրքմեն հայտնի բանաստեղծ և մտածող Մախթումկուլի Ֆրագիի ծննդյան 300-ամյակի շրջանակում Աշխաբադում բացվել է նրա անվան զբոսայգի, որտեղ, բացի Ֆրագիի մոնումենտալ հուշարձանից, տեղադրվել են նաև աշխարհի հայտնի մտածողների արձաններ։ Զբոսայգու՝ դասական բանաստեղծների նորաբաց ճեմուղում տեղադրվել է նաև հայ միջնադարյան հայտնի աշուղ-բանաստեղծ Սայաթ Նովայի արձանը՝ ի թիվս Դանթե Ալիգերիի, Շոթա Ռուսթավելու, Օնորե Դը Բալզակի, Յոհան Վոլֆգանգ ֆոն Գյոթեի, Հաֆեզ Շիրազի, Ֆյոդոր Դոստաևսկու և այլ համաշխարհային մտածողների արձանների։
Սայաթ-Նովայի արձանի բացման պատիվը վերապահվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանին և Թուրքմենստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռուբեն Խարազյանին։
Սայաթ-Նովայի արձանի բացմանը ներկա են եղել Մախթումկուլի Ֆրագիի ծննդյան 300-ամյակին նվիրված միջազգային խորհրդաժողովի պատվիրակները։

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян в столице Туркменистана Ашхабаде приняла участие в международной конференции министров культуры, посвященной 300-летию со дня рождения поэта Махтумкули Фраги.
В открытии форума приняли участие высокопоставленные делегации из более чем 20 стран, представители международных структур.
В рамках празднования 300-летия со дня рождения известного туркменского поэта и мыслителя Махтумкули Фраги в Ашхабаде был открыт парк, названный в его честь, где, помимо монументального памятника Фраги, также установлены статуи известных мыслителей мира.
На аллее классических поэтов парка установлена также статуя известного армянского средневекового поэта-ашуга Саят-Новы, а также Данте Алигьери, Шоты Руставели, Оноре де Бальзака, Иоганна Вольфганга фон Гете, Хафеза Шираза, Федора Достоевского и других величайших мыслителей мира.
Честь открытия памятника Саят-Нове была представлена министру ОНКС РА Жанне Андреасян и чрезвычайному и полномочному послу РА в Туркменистане Рубену Харазяну.
На открытии памятника Саят-Нове присутствовали делегаты международной конференции, посвященной 300-летию со дня рождения Махтумкули Фраги.