ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Թուրքմենստանի մայրաքաղաք Աշխաբադում մասնակցում է բանաստեղծ Մախթումկուլի Ֆրագիի ծննդյան 300-ամյակին նվիրված մշակույթի նախարարների միջազգային խորհրդաժողովին:
Ֆորումի բացմանը մասնակցել են ավելի քան 20 երկրների բարձրաստիճան պատվիրակություններ, միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ։
Թուրքմեն հայտնի բանաստեղծ և մտածող Մախթումկուլի Ֆրագիի ծննդյան 300-ամյակի շրջանակում Աշխաբադում բացվել է նրա անվան զբոսայգի, որտեղ, բացի Ֆրագիի մոնումենտալ հուշարձանից, տեղադրվել են նաև աշխարհի հայտնի մտածողների արձաններ։ Զբոսայգու՝ դասական բանաստեղծների նորաբաց ճեմուղում տեղադրվել է նաև հայ միջնադարյան հայտնի աշուղ-բանաստեղծ Սայաթ Նովայի արձանը՝ ի թիվս Դանթե Ալիգերիի, Շոթա Ռուսթավելու, Օնորե Դը Բալզակի, Յոհան Վոլֆգանգ ֆոն Գյոթեի, Հաֆեզ Շիրազի, Ֆյոդոր Դոստաևսկու և այլ համաշխարհային մտածողների արձանների։
Սայաթ-Նովայի արձանի բացման պատիվը վերապահվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանին և Թուրքմենստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռուբեն Խարազյանին։
Սայաթ-Նովայի արձանի բացմանը ներկա են եղել Մախթումկուլի Ֆրագիի ծննդյան 300-ամյակին նվիրված միջազգային խորհրդաժողովի պատվիրակները։

Minister of Education, Science, Culture and Sports of Armenia Zhanna Andreasyan is taking part in the International Conference of Ministers of Culture dedicated to the 300th anniversary of the birth of poet Magtymguly Fragi in Ashgabat, the capital of Turkmenistan.
High-ranking delegations from more than 20 countries and representatives of international structures attended the opening of the forum.
As part of the celebration of the 300th anniversary of the birth of the famous Turkmen poet and thinker Magtymguly Fragi, a park named after him was opened in Ashgabat, where, in addition to the massive Fragi monument, statues of other renowned intellectuals from around the globe were also installed. In the newly opened Alley of Classical Poets of the park, the statue of the famous Armenian poet-troubadour Sayat Nova was placed among the statues of Dante Alighieri, Shota Rustaveli, Honore De Balzac, Johann Wolfgang von Goethe, Hafez Shiraz, Fyodor Dostoyevsky and other world thinkers.
The honour of unveiling the statue of Sayat Nova was granted to the RA ESCS Minister Zhanna Andreasyan and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Turkmenistan Ruben Kharazyan.
Delegates of the international conference dedicated to the 300th anniversary of the birth of Magtymguly Fragi attended the opening of the statue of Sayat Nova.