Աշխաբադում անցկացվող Մշակույթի նախարարների միջազգային համաժողովի շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է Ղազախստանի մշակույթի և տեղեկատվության նախարար Աիդա Բալաևայի հետ։
Կողմերը քննարկել են երկու երկրների միջև մշակութային կապերի ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր՝ երկուստեք համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման պատրաստակամություն հայտնելով:
Կարևորվել են հարաբերություններն ընդլայնելու հնարավորությունն ու տարբեր կառույցների, անհատ ստեղծագործողների և ստեղծագործական խմբերի միջև համագործակցությունը խթանելու անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև երկու երկրներում անցկացվող միջազգային մշակութային միջոցառումներին մասնակցությունը, անմիջական կապերի հաստատումն ու փորձի փոխանակումը:
Անդրադառնալով Հայաստանում մշակույթի ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին՝ Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է՝ կինոոլորտում մի շարք օրենսդրական փոփոխություններ են կատարվել, մասնավորապես՝ համատեղ կինոարտադրության համար ներդրումների մինչև 40%-ի չափով մասնակի վերադարձի հնարավորություն է սահմանվել, որն այս ոլորտում ևս փոխհամագործակցության զարգացման հնարավորություն կարող է ապահովել:
Ղազախստանի մշակույթի և տեղեկատվության նախարարը ևս ընդգծել է Հայաստանի հետ համագործակցության մեծ ներուժը՝ հատկապես գրականության, կինոյի և երաժշտության ոլորտներում: Աիդա Բալաևան պատրաստակամություն է հայտնել քննարկելու Ղազախստանի գրադարաններում Հայաստանի գրողների ստեղծագործությունների համալրման և ներկայացվածության ավելացման ապահովման հարցը։
Երկու երկրների միջև մշակույթի ոլորտում համագործակցության, թատերահամերգային կազմակերպությունների, ինչպես նաև արվեստի գործիչների և մշակույթի տարբեր ոլորտների կազմակերպությունների միջև անմիջական կապերի հաստատման, համատեղ ցուցահանդեսների կազմակերպման նպատակով կողմերը կարևորել են նաև փոխգործակցության հուշագրի ստորագրումը:

В рамках международной конференции министров культуры, проходящей в Ашхабаде, министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян встретилась с министром культуры и информации Казахстана Аидой Балаевой.
Стороны обсудили вопросы, касающиеся укрепления культурных связей между двумя странами, выразив обоюдную готовность к реализации совместных инициатив.
Была подчеркнута важность расширения отношений и необходимости стимулирования сотрудничества между различными структурами, отдельными творцами и творческими группами, а также участия в международных культурных мероприятиях, проводимых в двух странах, установления прямых связей и обмена опытом.
Коснувшись реформ, проводимых в сфере культуры в Армении, Жанна Андреасян сообщила, что в сфере кино был внесен ряд законодательных изменений, в частности, установлена возможность частичного возврата до 40% инвестиций в совместное кинопроизводство, что также может обеспечить возможность развития взаимного сотрудничества в этой сфере.
Министр культуры и информации Казахстана также подчеркнула большой потенциал сотрудничества с Арменией, особенно в области литературы, кино и музыки. Аида Балаева выразила готовность обсудить вопрос пополнения и увеличения репрезентации произведений армянских писателей в библиотеках Казахстана.
В целях сотрудничества между двумя странами в области культуры, установления прямых связей между театрально-концертными организациями, а также деятелями искусства и организациями различных сфер культуры, организации совместных выставок стороны также отметили важность подписания меморандума о сотрудничестве.
На встрече также были обсуждены и другие вопросы, касающиеся углубления двустороннего сотрудничества.