Աշխատանքային այցով Մադրիդում գտնվող ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է Իսպանիայի ազգային գրադարանի տնօրեն Օսկար Առոյո Օրտեգային։
Վերջինիս ուղեկցությամբ Ժաննա Անդրեասյանը շրջել է գրադարանում, ծանոթացել Իսպանիայի ազգային գրադարանի գործող ցուցահանդեսներին, ինչպես նաև գրադարանային ֆոնդին, որտեղ պահվում են նաև 17-րդ դարի հայերեն ձեռագրեր։
Նախարարը երկկողմ հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է Մ Մաշտոցի անվան Մատենադարան գիտահետազոտական ինստիտուտի գործունեությունն ու հարուստ պատմական ժառանգությունը և փաստել, որ Մատենադարանը հին ձեռագրերի վերականգնման հարուստ փորձ ունի։ Կողմերը քննարկել են համատեղ ցուցահանդես կազմակերպելու, համագործակցության հուշագիր ստորագրելու հեռանկարները` փաստելով համատեղ ծրագրեր կյանքի կոչելու հաստատակամությունը։
Նախանշվել է գործընթացին տարբեր երկրների հայագիտական ամբիոնների ներկայացուցիչների ընդգրկելու կարևորությունը։

ESCS Minister Zhanna Andreasyan, who is on a working visit to Madrid, met with Director of the National Library of Spain Oscar Arroyo Ortega.
Accompanied by the latter, Zhanna Andreasyan toured the library, familiarised herself with the current exhibitions of the National Library of Spain, and explored the library's collection, which includes Armenian manuscripts from the 17th century.
During the bilateral meeting, the Minister presented the activities and rich historical heritage of the Mesrop Mashtots Matenadaran Research Institute and stated that Matenadaran has extensive experience in restoring ancient manuscripts. The parties considered the prospects of organizing a joint exhibition and signing a memorandum of cooperation, confirming their determination to implement joint projects.
The significance of engaging representatives of Armenian studies chairs from different countries in the process was emphasized.