Իսպանիայի Թագավորություն աշխատանքային այցի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է Մադրիդի Պրադո ազգային թանգարան և հանդիպել միջազգային համագործակցության բաժնի ղեկավար Ֆրանսիսկո Տարդիո Բաեսայի հետ։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ ՀՀ կառավարությունը կարևորում է միջազգային հեղինակավոր թանգարանների հետ համագործակցությունը՝ անդրադառնալով Բրիտանական թանգարանի և Լուվրի հետ ՀՀ թանգարանների համագործակցությանը։
Նախարարը Պրադո թանգարանի ղեկավարությանը հրավիրել է սեպտեմբերի 21-ին Հայաստանի պատմության թանգարանում «Մայր աստվածություն Անահիտից Մարիամ» միջազգային ցուցահանդեսին՝ ծանոթանալու նաև հայկական մշակույթին, թանգարանային գործունեությանը և միասին քննարկելու համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները։
Կողմերն անդրադարձել են թանգարանային ոլորտին առնչվող մի շարք ծրագրերի։ Մասնավորապես կարևորել են թանգարանների աշխատակիցների վերապատրաստմանն ուղղված ծրագրերը։
Պրադոյի միջազգային բաժնի ղեկավարը նշել է, որ իրենք ևս իրականացնում են վերապատրաստման ծրագրեր և աշխատում են թանգարանային մենեջմենթի մագիստրոսական ծրագրեր իրականացնելու շուրջ։ Ըստ նրա՝ ներկա փուլում Պրադոյի թանգարանում ի թիվս մի շարք ծրագրերի՝ իրականացվում է նկարների վերականգնման գործընթացի հետազոտություն՝ տարբեր երկրների մասնագետների ներգրավմամբ։ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հայտնել է, որ հայկական կողմը ևս հետաքրքրված է այդ ծրագրում ներգրավվելու հեռանկարով։
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև իրականացվող այն ծրագրերը, որոնք միտված են մշակույթի ապակենտրոնացմանը և սոցիալական լայն խմբերի ընդգրկմանը։

As part of the working visit to the Kingdom of Spain, ESCS Minister Zhanna Andreasyan visited the Prado National Museum in Madrid and met with the Head of the International Relations Department Francisco Tardio Baeza.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan thanked for the reception and noted that the RA Government highlights the collaboration with renowned international museums, referring to the cooperation of Armenian museums with the British Museum and the Louvre.
The Minister extended an invitation to the Prado Museum's management staff to attend the international exhibition “Mother Deity: from Anahit to Mariam” at the Armenian History Museum on September 21, to familiarise the management staff of the Prado Museum with Armenian culture, Museum operations, and potential collaborative program perspectives.
The topics of discussion between the parties included several museum-related programs. In particular, the significance of programs focused on training the museum staff was emphasized.
The head of the international department of the Prado mentioned that they also run training programs and are working on implementing master's programs in museum management. According to him, the Prado Museum is currently conducting a study of the restoration process of paintings with the participation of specialists from various countries. ESCS Minister Zhanna Andreasyan stated that the Armenian side is also interested in the prospect of participating in that program.
The meeting also addressed current programs focused on decentralizing culture and engaging broader social groups.