ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության (L`OIF) Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի ֆրանսախոս տարածաշրջանային կենտրոնի (CREFECO) տնօրեն Էմմանուել Սամսոնին:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է համագործակցությունը ֆրանկոֆոն միջազգային կազմակերպության, մասնավորապես՝ Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի ֆրանսախոս տարածաշրջանային կենտրոնի հետ համագործակցությունը՝ ուղղված ֆրանսերենի ուսուցիչների վերապատրաստմանը և ֆրանսերենի ուսուցմանը:
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունը Հայաստանին է վստահել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային 10-րդ մարզամշակութային խաղերի անցկացումը, որը, ըստ նախարարի, շատ կարևոր ու պատասխանատու հանձնառություն է Հայաստանի համար:
«Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային խաղերի շրջանակում մշակույթի և սպորտի ոլորտներին առնչվող միջոցառումների կազմակերպումից բացի՝ պետք է նաև էապես բարելավենք մեր երկրում ֆրանկոֆոն միջավայրը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ կարևորելով Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի ֆրանսախոս տարածաշրջանային կենտրոնի հետ համագործակցությունը՝ ուղղված հատկապես Հայաստանում ֆրանսերենի մակարդակի բարձրացմանը և բարելավմանը:
Ժաննա Անդրեասյանի տեղեկացմամբ՝ ավելացել են ֆրանսերենի խորացված ուսուցում իրականացնող ուսումնական հաստատությունները. այս պահին ծրագրում ներառված է 18 դպրոց: Համագործակցության խորացման համատեքստում Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է ֆրանսիական կողմի աջակցությունը դասագրքերի և ուսումնական նյութերի ստեղծման ուղղությամբ՝ հատկապես հանրակրթական պետական նոր չափորոշչի ներդրմամբ պայմանավորված:
Ֆրանկոֆոն միջազգային կազմակերպության Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի ֆրանսախոս տարածաշրջանային կենտրոնի տնօրեն Էմմանուել Սանսոնը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և կարևորել Հայաստանի ակտիվ դերակատարությունը Ֆրանկոֆոն միջազգային կազմակերպությունում: Նրա խոսքով՝ Հայաստանը բազմիցս արտահայտել է իր հավատարմությունը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գաղափարներին ու արժեքներին:
Էմմանուել Սանսոնը նշել է՝ CREFECO-ն պատրաստակամ է Ֆրանկոֆոն միջազգային կազմակերպության միջոցով կազմակերպել ֆրանսերենի ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացներ, ինչպես նաև աջակցել ուսումնական նյութերի ստեղծման հարցում: Անդրադարձ է եղել նաև ամռանը Հայաստանում ֆրանկոֆոնիայի ամառային ճամբարի կազմակերպմանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր՝ պատրաստակամություն հայտնելով հարաբերությունների խորացմանը և ֆրանսերենի զարգացմանն ուղղված համատեղ այլ նախաձեռնությունների իրականացմանը:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received today the Director of the Francophone Regional Center for Central and Eastern Europe (CREFECO) of the International Organization of Francophonie (L'OIF) Emmanuel Samson.
ESCS Deputy Minister Araksia Svajyan also attended the meeting.
Welcoming the guests, Zhanna Andreasyan emphasized the significance of collaborating with the International Organization of La Francophonie, specifically, the Francophone Regional Center for Central and Eastern Europe, focused on teaching French and French language teachers’ training.
The International Organization of La Francophonie has entrusted Armenia with hosting the 10th International Sports and Cultural Games of La Francophonie, which, according to the Minister, is a significant and responsible commitment for Armenia.
“Along with organizing cultural and sports events for the International Francophonie Games, we must also significantly enhance the Francophone environment in our country,” stated Zhanna Andreasyan emphasizing the significance of collaborating with the Francophone Regional Center for Central and Eastern Europe to enhance the level of the French language in Armenia.
According to Zhanna Andreasyan, the number of educational institutions providing advanced training in French has increased, currently 18 schools are included in the program. In the context of enhancing collaboration, Zhanna Andreasyan highlighted the importance of the French side's assistance in the development of textbooks and educational materials, especially with regard to the introduction of the new state standard of general education.
Thankful for the reception, Director of the Francophone Regional Center for Central and Eastern Europe (CREFECO) of the International Organization of La Francophonie (L'OIF) Emmanuel Samson emphasized the significance of Armenia's active participation in the International Organization of La Francophonie. According to him, Armenia has repeatedly demonstrated its adherence to the ideas and values of the International Organization of La Francophonie.
Emmanuel Sanson mentioned that CREFECO is willing to organize training sessions for French language teachers with the support of the International Organization of La Francophonie, and also to assist in developing educational resources. A reference was also made to organising the Francophonie summer camp in Armenia.
During the meeting, the parties considered various mutual issues, expressing willingness to enhance relations and implement other joint initiatives focused on promoting the French language.