ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի միջազգային կոմիտեի (ՖԽՄԿ) տնօրեն Զեյնա Մինայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանն ու Դանիել Դանիելյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԿԳՄՍ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի հայտը հաստատելու և Ֆրանկոֆոնիայի հոբելյանական՝ 10-րդ խաղերի անցկացումը մեր երկրին վստահելու համար:
«Մեծ պատասխանատվությամբ ենք վերաբերվում խաղերի անցկացման այս կարևոր հանձնառությանը. կանենք հնարավորը, որպեսզի Հայաստանում 2027 թվականին կայանալիք խաղերը դառնան լավագույնը մրցաշարի անցկացման պատմության մեջ՝ կազմակերպման և որակի առումով: Այս գործում շատ կարևոր են նաև Ձեր աջակցությունը և ուղղորդումը»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի անցկացման նախապատրաստական աշխատանքներին առնչվող մի շարք հարցեր, որոնք, մասնավորապես, վերաբերել են խաղերի կազմակերպման նպատակով ազգային և տեխնիկական կոմիտեների ստեղծմանը, ինչպես նաև անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներին: Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները տեղեկացրել են, որ 5-օրյա այցի շրջանակում այցելել են մարզական ու մշակութային մի շարք հաստատություններ, հանդիպել տարբեր մարզական ֆեդերացիաների ներկայացուցիչների հետ, քննարկել մարզաձևերի անցկացման կազմակերպչական հարցերը։
ՖԽՄԿ տնօրեն Զեյնա Մինան վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանը պատվով կհյուրընկալի Ֆրանկոֆոնիայի հոբելյանական 10-րդ խաղերը: Քննարկվել են մասնակիցների կեցությունը, տեղաշարժն ու անվտանգությունն ապահովելու, լրատվամիջոցների աշխատանքը կազմակերպելու համար անհրաժեշտ պայմանները, ինչպես նաև խաղերի հեռարձակմանը վերաբերող հարցեր։
Անդրադառնալով խաղերի նախապատրաստական աշխատանքներին՝ անդրադարձ է կատարվել նաև կամավորների ներգրավմանը` նշելով, որ այդ աշխատանքներում կընդգրկվեն բուհերի և ավագ դպրոցների ֆրանսախոս սովորողները: Այս համատեքստում կարևորվել է Հայաստանում ֆրանսերենի տարածումը խթանելու անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև ֆրանսերենով ուսուցում իրականացնող կրթական հաստատությունների հետ սերտ համագործակցությունը:
Նշենք՝ հունիսի վերջին Փարիզում տեղի կունենա Ֆրանկոֆոնիայի 2027 թվականի մարզամշակութային խաղերի անցկացման վերաբերյալ համաձայնագրի ստորագրման արարողությունը:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received today the delegation headed by Director of the International Committee of the Francophonie Games (CIJF) Zeina Mina.
Deputy Ministers Arthur Martirosyan and Daniel Danielyan also attended the meeting.
Welcoming the guests, the ESCS Minister thanked for approving Armenia’s bid and trusting our country to hold the 10th Jubilee Games of Francophonie.
“We take this important commitment of hosting the Games with great responsibility: we will spare no effort to make the games to be held in Armenia in 2027 the best in the history of the tournament in terms of organization and quality. Your assistance and guidance are also very important in this endeavour,” noted Zhanna Andreasyan.
Several issues regarding the preparation for the Francophonie Games were addressed during the meeting, focusing on the establishment of national and technical committees for the event organization, along with the necessary infrastructure. Representatives of the International Committee of the Francophonie Games reported that during the 5-day visit, they visited many sports and cultural institutions, had meetings with representatives of various sports federations, and discussed organizational issues of holding sports events.
CIJF Director Zeina Mina expressed confidence that Armenia will honourably host the 10th Jubilee Games of the Francophonie. Issues of ensuring participants' accommodation, transportation, and safety, as well as necessary conditions for organizing media activities and broadcasting the games, were addressed.
Regarding preparations for the games, the participation of volunteers was discussed, highlighting that French-speaking students from universities and high schools will be involved in these activities. In this respect, the significance of promoting the spread of the French language in Armenia, along with fostering close collaboration with educational institutions teaching in French, was highlighted.
Note that the signing ceremony of the agreement on holding the 2027 Francophonie Sports and Cultural Games will be held at the end of June in Paris.