Պաշտոնական այցով Փարիզում գտնվող ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի ազգային կրթության և երիտասարդության նախարար Նիկոլ Բելուբեի հետ։
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է կրթության և երիտասարդության ուղղություններով առկա փոխշահավետ համագործակցությունը և դրա հետագա ընդլայնումը։
Հանդիպմանը քննարկվել են հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների ֆրանսերենի ուսուցիչների վերապատրաստման, փորձի փոխանակման և ուսումնական նյութերի արդիականացման հարցերը։
Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության աջակցությամբ հաջողությամբ ընթանում է «Ֆրանսերենի խթանումը Հայաստանում» փորձնական ծրագիրը: Ըստ նախարարի՝ ընդլայնվում է հանրակրթական դպրոցներում ֆրանսերենի խորացված ուսուցումը, ինչը նշանակում է, որ աշակերտները ոչ միայն ֆրանսերեն են ուսուցանում, այլև ֆրանսերենով սովորում Ֆրանսիայի պատմություն, աշխարհագրություն և այլ առարկաներ։ Ժաննա Անդրեասյանը նաև տեղեկացրել է, որ տարեցտարի ավելանում է նաև ֆրանսերենով ուսուցմամբ ուսումնական հաստատությունների թիվը։
ԿԳՄՍ նախարարը գործընկերոջը ներկայացրել է նաև ՀՀ դպրոցներում իրականացվող «Դպրոցական սնունդ» ծրագիրը` առաջարկելով այս ուղղությամբ փորձի փոխանակում կազմակերպել։
Անդրադառնալով երիտասարդության ոլորտում հնարավոր համագործակցությանը՝ Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է կազմակերպել հայ-ֆրանսիական երկկողմ ճանաչողական այցեր Ֆրանսիայի և Հայաստանի համայնքային երիտասարդական կենտրոններ։ Միաժամանակ, առաջարկվել է դիտարկել փորձի փոխանակում երիտասարդական քաղաքականության ոլորտում իրականացվող ծրագրերի և իրավական ակտերի մշակման ուղղությամբ։
Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար՝ Նիկոլ Բելուբեն նշել է, որ համագործակցության առաջարկները բավականին հետաքրքիր են և պատրաստակամություն է հայտնել ընդլայնել առկա համագործակցությունը։ Նախարարը հայ գործընկերոջը ներկայացրել է Ֆրանսիայում գործող հանրակրթական դպրոցների կառավարման մոդելները։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Փարիզ կատարած այցի շրջանակում Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպումներ է ունեցել նաև Քե դը Օրսեյի թանգարանի տնօրենի պաշտոնակատարի և Լուվրի տնօրենի հետ։ Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են հնարավոր համագործակցության ձևաչափերը։
Օրսեյի թանգարանում կայացած հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Մարինե Հակոբյանը։ Ժաննա Անդրեասյանն Օրսեյի տնօրինությանն առաջարկել է այցելել Հայաստան և տեղում ծանոթանալ Հայաստանի ազգային պատկերասրահի ցուցադրությանը՝ նշելով, որ այն ավանգարդի և իմպրեսիոնիզմի հարուստ հավաքածու ունի։ Քննարկվել են նաև Այվազովսկու և Սուրենյանցի աշխատանքների ցուցահանդեսները կազմակերպելու հնարավորությունները։
Ժաննա Անդրեասյանի հաջորդ հանդիպումը Լուվրի թանգարանի տնօրեն Լորանս դը Կարսի հետ էր, որին ներկա էր նաև Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը։ Հանդիպմանը քննարկվել է Հայաստանի պատմության թանգարանի հետ համատեղ ցուցադրություններ կազմակերպելու հնարավորությունը:
Ժաննա Անդրեասյանը Լուվրի թանգարանի տնօրենին սեպտեմբերին հրավիրել է Հայաստան՝ ներկա գտնվելու Հայաստանի պատմության թանգարանի «Մայր աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» նոր ցուցադրության բացմանը, ինչպես նաև տեղում քննարկելու համադրվող ցուցադրության ցուցանմուշների հարցերը։

ESCS Minister Zhanna Andreasyan, who is on an official visit to Paris, had a meeting with French Minister of National Education and Youth Nicole Belloubet.
Grateful for the meeting, Zhanna Andreasyan highlighted the existing mutually beneficial collaboration in the education and youth sectors and its further expansion.
At the meeting, issues of French language teachers training in general education institutions, experience exchange and modernization of educational materials were considered.
Zhanna Andreasyan reported that, with support from the French Embassy in Armenia, the “Promotion of the French Language in Armenia” pilot program has successfully been implemented. According to the Minister, the advanced study of French in public schools is expanding, which means that the students not only learn the language but also explore French History, Geography, and other subjects in French. Zhanna Andreasyan also informed that the quantity of educational institutions offering instruction in French is progressively increasing annually.
The ESCS Minister also introduced her colleague to the “School Nutrition” program implemented in Armenian schools, suggesting arranging an experience exchange in this field.
Regarding potential cooperation in the youth sector, Zhanna Andreasyan proposed arranging mutual Armenian-French study tours to the youth centres in both countries. At the same time, it was suggested to consider the possibility of sharing experience in the development of programs and legal acts implemented in the field of youth policy.
Thanking for the visit, Nicole Belloubet noted that the proposals for cooperation are quite interesting and expressed her willingness to extend the current collaboration. The Minister presented to her Armenian counterpart the management models of public schools operating in France.
Within the framework of her visit to Paris, Zhanna Andreasyan also had meetings with the acting director of the Quai d’Orsay Museum and the director of the Louvre.
Director of the National Gallery of Armenia Marina Hakobyan also attended the meeting at the Orsay Museum. Zhanna Andreasyan suggested the Orsey directorate visit Armenia and get acquainted with the exhibition of the National Gallery of Armenia on the spot, noting that it contains a rich collection of Avant-garde and Impressionism. The possibilities of organizing exhibitions of works by Aivazovsky and Surenyants were also considered.
Zhanna Andreasyan's next meeting was with the Director of the Louvre Laurence Des Cars, which Director of the History Museum of Armenia David Poghosyan also attended. The possibility of organizing joint exhibitions with the Armenian History Museum was discussed at the meeting.
Zhanna Andreasyan invited the director of the Louvre Museum to Armenia in September to participate in the opening of the new exhibition of the Armenian History Museum “Mother Deity: from Anahit to Mariam”, as well as to discuss issues related to the exhibits of a joint exhibition on site.