Ապրիլի 3-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում մեկնարկել են Սերգեյ Փարաջանովի 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումները, որին մասնակցել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանի գլխավորած պատվիրակությունը։
Միջոցառումների մեկնարկը տրվել է Փարաջանովի «Նռան գույնը» ֆիլմի ցուցադրությամբ, որին հաջորդել է քննարկում՝ նվիրված մեծանուն արվեստագետի ստեղծագործական ժառանգությանը:
Ֆիլմի դիտումից առաջ ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի մշակույթի հարցերով տեղակալ Էռնեստո Օտտոնեն՝ արժևորելով Փարաջանով արվեստագետին և նրա թողած ժառանգությունը։
Շնորհակալություն հայտնելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ղեկավարությանն աջակցության և ներկաներին՝ մասնակցության համար, Ժաննա Անդրեասյանը նշել է. «Սերգեյ Փարաջանովը ստեղծագործ հանճարի մարմնացում է, մեծանուն վարպետ, որի ֆիլմերը խորապես հիացնում են ամբողջ աշխարհի հանդիսատեսին և համաշխարհային մշակութային ժառանգության անբաժանելի մասն են կազմում»։ ԿԳՄՍ նախարարն առանձնակի արժևորել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի դերը մշակութային ժառանգության պահպանության և մշակութային բազմազանության խրախուսման գործում։
Ֆիլմի դիտումից հետո կայացել է քննարկում, որը վարել է ֆրանսահայ ռեժիսոր և դերասան Սերժ Ավետիքյանը։ Որպես բանախոսներ հանդես են եկել Վալերի Պոզները, Պատրիկ Կազալսը և Լևոն Աբրահամյանը։ Ելույթներում մեկնաբանվել է Փարաջանովի ֆենոմենը՝ արժևորելով նրա ստեղծագործական ժառանգությունը՝ ներկայացնելով Փարաջանով-ազգագրագետին, սցենարիստին և ռեժիսորին: Նրանք ընդգծել են Փարաջանովի հանճարը՝ ԽՍՀՄ-ում նման խորհրդավոր, ազատ և խորը մտածողությամբ ֆիլմ ստեղծելու առումով:
Հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում ապրիլի 3-10-ը կգործի նաև Սերգեյ Փարաջանովին նվիրված լուսանկարչական ցուցահանդես և «Կինոյի տաճար» ինստալյացիան, որը կառուցված է «Նռան գույնը» ֆիլմի հիմքի վրա։
Փարիզ կատարած այցի շրջանակում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է նաև Քե Բրանլի Ժակ-Շիրակ թանգարան, որտեղ հանդիպել է թանգարանի նախագահ Էմանուել Կազարարեուի հետ։ Հանդիպմանը ներկա են եղել Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, ինչպես նաև Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Մարինե Հակոբյանը և Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը։ Քննարկվել են Քե Բրանլի թանգարանում հայկական ցուցանմուշների ժամանակավոր ցուցադրության կազմակերպման, ինչպես նաև հնարավոր համագործակցության այլ ձևաչափերի՝ փորձի փոխանակումների, մասնագիտական վերապատրաստումների և գորգերի ցուցադրության կազմակերպման հետ կապված հարցեր։
Նշենք, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի գլխավորած պատվիրակության կազմում են նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Սվետլանա Սահակյանը, Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանը, Ս. Փարաջանովի թանգարանի մի խումբ աշխատակիցներ՝ տնօրեն Անահիտ Միքայելյանի գլխավորությամբ, «Նռան գույնը» ֆիլմի դերակատար Լևոն Աբրահամյանը, Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը և Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Մարինե Հակոբյանը։

On April 3, commemorative events marking the 100th anniversary of Sergey Parajanov were launched at UNESCO headquarters, which were attended by the delegation headed by RA ESCS Minister Zhanna Andreasyan.
The events kicked off with the screening of Parajanov's “The Color of Pomegranates” film, followed by a discussion on the creative heritage of the renowned artist.
Before the screening of the film, RA ESCS Minister Zhanna Andreasyan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to France Hasmik Tolmajyan, UNESCO Assistant Director-General for Culture Ernesto Ottone delivered welcoming speeches, highly appreciating the artist Parajanov and the legacy he left.
Thanking the UNESCO authorities for their assistance and the attendees for their participation, Zhanna Andreasyan noted: “Sergey Parajanov is the embodiment of creative genius, an outstanding master, whose films deeply fascinate audiences around the world and are an integral part of the global cultural heritage.” The ESCS Minister particularly appreciated the role of UNESCO in safeguarding cultural heritage and advancing cultural diversity.
Following the screening of the movie, a discussion was held, facilitated by French director and actor of Armenian origin Serge Avedikian. Speakers included Levon Abrahamyan, Patrick Cazals, and Valery Posner. Parajanov's phenomenon was interpreted in the speeches, highlighting his creative heritage, presenting Parajanov-ethnographer, screenwriter and director. They highlighted Parajanov's genius in creating such a mysterious, free and thought-provoking movie in the USSR.
As part of the jubilee events, a photo exhibition dedicated to Sergey Parajanov and the “Temple of Cinema” installation, based on the outtakes from “The Color of Pomegranates” film, will be held at the UNESCO headquarters from April 3-10.
As part of her visit to Paris, RA ESCS Minister Zhanna Andreasyan also visited the Quai Branly - Jacques-Chirac Museum, where she met with the President of the Museum Emmanuel Kasarherou. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to France Hasmik Tolmajyan, as well as Director of the National Gallery of Armenia Marina Hakobyan and Director of the History Museum of Armenia David Poghosyan attended the meeting. Issues related to organising a temporary exhibition of Armenian exhibits in the Quai Branly Museum, as well as other avenues of possible cooperation such as experience exchanges, professional training and the organization of carpet exhibitions were considered.
It should be noted that the delegation headed by the RA ESCS Minister includes Deputy Minister Arthur Martirosyan, Head of the Department for Modern Art Svetlana Sahakyan, Director of the National Cinema Center of Armenia Shushanik Mirzakhanyan, Director of the National Film Center of Armenia S. Harutyunyan, a group of employees of the Parajanov Museum led by Director Anahit Mikaelyan, actor of the film “The Color of Pomegranates” Levon Abrahamyan, Director of the History Museum of Armenia Davit Poghosyan and Director of the National Gallery of Armenia Marina Hakobyan.