«Աուտիզմ» ազգային հիմնադրամն Աուիտիզմի իրազեկման միջազգային օրվա շրջանակում կազմակերպել է միջոցառում, որին ներկա են եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը և այլք:
Միջոցառումը կազմակերպվել է «Աուտիզմ» ազգային հիմնադրամի՝ Երևանում գործող «Իմ ուղին» սոցիալ-հաբիլիտացիոն, կրթական և մասնագիտական ուսուցման ցերեկային կենտրոնում, որը ներկայում ապահովում է 200 շահառուի վերականգնողական, կրթական, սոցիալականացման և մասնագիտական վերապատրաստման ծառայություններ:
Հաստատության սաները հանդես են եկել համերգային կատարումներով: Կազմակերպվել է նաև երեխաների ձեռագործ աշխատանքների ցուցահանդես-վաճառք, որից ստացված հասույթը տրամադրվելու է ԼՂ-ից բռնի տեղահանված, աուտիզմ ունեցող երկու եղբայրների՝ ապահովելով նրանց ճանապարհածախսը «Իմ ուղին» հաճախելու և վերականգնողական շարունակական թերապիաները ստանալու համար:
Միջոցառման ընթացքում ընդգծվել է համընդհանուր ներառականության ապահովման կարևորությունը՝ որպես պետության գերակա ուղղություններից մեկը, որն արդեն իսկ իրականացվում է կրթական գրեթե բոլոր մակարդակներում: Նշվել է՝ համընդհանուր ներառականության ապահովումը հնարավորություն է տալիս ցանկացած երեխայի, անկախ իր զարգացման առանձնահատկություններից, հասակակիցների հետ կրթություն ստանալու և իր պոտենցիալն իրացնելու: Այս համատեքստում կարևորվել է նաև պետության հանձնառությունը՝ նպաստելու աուտիզմ ունեցող անձանց ձայնը լսելի դարձնելուն:

RA ESCS Minister Zhanna Andreasyan, spouse of the Prime Minister of the Republic of Armenia Anna Hakobyan, ESCS Deputy Minister Araksia Svajyan and others attended the event within the framework of the World Autism Awareness Day organized by the National Autism Foundation.
The event was organized at the “My Way” Socio-Rehabilitation and Vocational Training Day Care Center of the National Autism Foundation in Yerevan, which currently provides rehabilitative, educational, socialization and professional training services to 200 beneficiaries.
The students of the institution gave concert performances. An exhibition-sale of children's handicrafts was also organized, and the proceeds will be provided to two brothers with autism who were forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, to cover the travel expenses to attend “My Way” and receive ongoing rehabilitation therapies.
During the event, the significance of ensuring universal inclusivity was emphasized as one of the key priorities of the state, which is currently being implemented at almost all levels of education. It was observed that ensuring universal inclusivity provides an opportunity for every child, regardless of the characteristics of his development, to receive education with peers and realize his potential. In this regard, the State's commitment to ensuring that the voices of people with autism are heard was also emphasized.