ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Վրաստանի խորհրդարանի կրթության, գիտության և երիտասարդության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գիվի Միքանաձեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Արաքսիա Սվաջյանը, ԱԺ պատգամավոր Նարեկ Բաբայանը, ՀՀ-ում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեն, Վրաստանի խորհրդարանի կրթության, գիտության և երիտասարդության հարցերի հանձնաժողովի մի շարք անդամներ:
ԿԳՄՍ նախարարը, ողջունելով հյուրերին, նախ շնորհավորել է Վրաստանի ֆուտբոլի հավաքականի նախորդ օրվա հաջողության՝ Հունաստանի նկատմամբ տարած հաղթանակի առթիվ, որի շնորհիվ հավաքականը պատմության մեջ առաջին անգամ դուրս է եկել Եվրոպայի առաջնության եզրափակիչ փուլ։ Ժաննա Անդրեասյանը երկու երկրների բարեկամական սերտ հարաբերությունների զարգացումն ապահովելու նպատակով կարևորել է կրթության, գիտության և երիտասարդության ոլորտներում համատեղ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունների զարգացումը և ընդլայնումը:
«Վրաստանի գործադիր մարմնի գործընկերների հետ երկկողմ համագործակցության օրակարգը քննարկելու հնարավորությունից հետո ուրախ ենք նաև օրենսդիր մարմնի շրջանակում այդ երկխոսությունը շարունակելու: Կարծում եմ՝ փոխադարձ այցելություններն ու քննարկումները ցույց են տալիս հարաբերությունների այն բարձր մակարդակը, որն առկա է երկու երկրների միջև»,- ընդգծել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ կարևորելով համագործակցության ներուժի ամբողջական իրացումը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել այս օրերին Վրաստանի կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարար Գիորգի Ամիլախվարիի գլխավորած պատվիրակության այցին Հայաստան, որի շրջանակում մարտի 27-ին Երևանի պետական համալսարանում հանդիսավորությամբ բացվել է վրացագիտության կենտրոնը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը համոզմունք է հայտնել՝ այն կնպաստի գործընկերության խորացմանը: «Պատրաստ ենք քննարկել վրացագիտության կենտրոնի հիման վրա մեր հետագա ծրագրերն ու անելիքները: Սա նոր մեկնարկի հիանալի կետ է, որտեղից կարող ենք այդ ուղղությամբ ավելի ընդլայնել մեր համատեղ աշխատանքները: Թբիլիսիի պետական համալսարանում գործում է հայագիտության կենտրոնը, որը շատ լավ ավանդույթներ ունի: Կարծում ենք՝ այս ուղղությամբ մեր աշխատանքը կարող է շատ հեռանկարային լինել»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը:
Վրաստանի խորհրդարանի կրթության, գիտության և երիտասարդության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գիվի Միքանաձեն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և կարևորել երկու բարեկամ ժողովուրդների միջև անմիջական շփումները: Այս համատեքստում Գիվի Միքանաձեն ընդգծել է ինչպես գործադիր, այնպես էլ օրենսդիր մարմինների միջև սերտ համագործակցության ամրապնդումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև համատեղ իրականացվող աշխատանքները Վրաստանի հայալեզու դպրոցների հայոց լեզվի և գրականության ուսուցիչների մասնագիտական վերապատրաստման, ատեստավորման և հավաստագրման գործընթացի շրջանակում, ՀՀ հանրակրթական դպրոցներում վրացերենի դասավանդման փորձն ու դրա ընդլայնման հնարավորությունները, ինչպես նաև միջպետական ծրագրի շրջանակում իրականացվող կրթաթոշակային ծրագիրը:
Վրացական կողմն ընդգծել է, որ հետաքրքրված է ՀՀ հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում «Դպրոցական սնունդ» ծրագրի իրականացման հաջողված փորձով: Հարևան երկիրը ցանկություն ունի առավել մանրամասն ուսումնասիրելուց հետո ծրագիրը տեղայնացնել Վրաստանի դպրոցներում:
Վրաստանի խորհրդարանի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև գիտության, բարձրագույն կրթության ու երիտասարդության ոլորտներում երկկողմ համագործակցության ծրագրերին՝ վերահաստատելով հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված քայլերի պատրաստակամությունը: Մասնավորապես՝ կարևորվել է Erasmus+, Horizon Europe ծրագրերի շրջանակում համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը, որը կնպաստի երկու պետությունների բուհերի և գիտական կազմակերպությունների միջազգայնացման գործընթացի զարգացմանը:
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է նաև Հայաստանի և Վրաստանի միջև երիտասարդական համաժողովների կազմակերպումը, որը, անկասկած, կնպաստի երկու երկրերի երիտասարդների շփման և երկխոսության զարգացմանը, բարեկամական կապերի ամրապնդմանը և համատեղ նոր նախաձեռնությունների իրականացմանը:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received today the delegation headed by Chairman of the Parliamentary Committee on Education, Science and Youth Affairs of Georgia Givi Mikanadze.
ESCS Deputy Ministers Arthur Martirosyan and Araksia Svajyan, NA Deputy Narek Babayan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Armenia Giorgi Sharvashidze, other members of the Parliamentary Committee on Education, Science and Youth Affairs attended the meeting.
Welcoming the guests, the ESCS Minister first congratulated the Georgian national football team on their achievement of the previous day - the victory over Greece, which enabled the team to advance to the finals of the European Championship for the first time in history. Zhanna Andreasyan emphasized the importance of enhancing opportunities for joint programs in education, science, and youth to foster close friendly relations between the two countries.
“We are pleased to continue this dialogue within the legislative body after having the chance, to discuss the agenda of bilateral cooperation with colleagues from the executive body of Georgia. I believe that mutual visits and discussions demonstrate the strong relationship between the two countries,” emphasized Zhanna Andreasyan highlighting the significance of fully realizing the potential of collaboration.
The meeting touched upon the visit of the delegation, headed by the Minister of Education, Science and Youth of Georgia Giorgi Amilakhvari, to Armenia, within the framework of which the Georgian Studies Center was officially opened at Yerevan State University on March 27.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan expressed confidence that this will contribute to the strengthening of the partnership. “We are ready to discuss our upcoming plans and actions based on the Georgian Studies Center. This is an excellent new starting point from which we can further expand our collaboration in this direction. Armenian Studies Center operates at Tbilisi State University, which has very good traditions. We believe that our work in this direction can be very promising,” said the ESCS Minister
Thankful for the reception, Chairman of the Georgian Parliament's Committee on Education, Science and Youth Affairs, Givi Mikanadze highlighted the significance of direct communication between the two friendly peoples. In this regard, Givi Mikanadze stressed the enhancement of close cooperation between both the executive and legislative branches of the government.
During the meeting, the parties also discussed the jointly implemented activities within the framework of professional training, attestation and certification of Armenian language and literature teachers of Armenian-language schools in Georgia, the experience of teaching Georgian in RA public schools and the potential for its expansion, as well as the scholarship program run under the interstate program.
The Georgian side emphasized that it is interested in the successful experience of implementing the “School Feeding” program in general education institutions of Armenia. The neighbouring country plans to localize the program in Georgian schools following an extensive study.
During the meeting with the Parliament of Georgia representatives, bilateral cooperation programs in science, higher education, and youth were discussed, confirming the commitment to enhance relations through practical actions. In particular, the importance of the possibility of implementing joint programs within the “Erasmus+” and “Horizon Europe” programs was emphasized, which will contribute to the development of the internationalization process of universities and scientific institutions of the two states.
The ESCS Minister also highlighted the significance of organizing youth conferences between Armenia and Georgia, which will undoubtedly enhance communication and dialogue among the youth of both countries, strengthen friendly ties, and drive the implementation of new joint initiatives.