ՀՀ կառավարության որոշմամբ 2024թ.-ի պետական բյուջեով ԿԳՄՍ նախարարությանը կապիտալ ծրագրերի իրականացման համար հատկացված միջոցներից կատարվել է վերաբաշխում՝ 1 մլրդ 367 մլն 925 հազար դրամի չափով: Որոշման նպատակն է ֆինանսական միջոցներ հատկացնել մի շարք կրթական և մարզական հաստատությունների ավարտական աշխատանքների ապահովման համար։
Հարցը զեկուցել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը: Նախարարը տեղեկացրել է, որ որոշումը վերաբերում է 2 մանկապարտեզի, 6 մոդուլային դպրոցի, 1 ավագ դպրոցի մասնաշենքի, 15 դպրոցի մարզադահլիճի կառուցման, 11 դպրոցի մարզադահլիճի վերակառուցման, ինչպես նաև 8 դպրոցի նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի մշակման և փորձաքննության ծառայությունների աշխատանքներին:
«Գրեթե բոլոր օբյեկտներում ավարտական աշխատանքների փաստացի ծավալների ճշգրտման արդյունքում անհրաժեշտություն է առաջացել կատարելու ծավալների ավելացում։ Հաշվի առնելով, որ օբյեկտների աշխատանքների կատարման ժամկետներն ավարտվել են 2023 թվականին, որոշմամբ նախատեսվում են մի շարք թույլտվություններ, որպեսզի Քաղաքաշինության կոմիտեն կարողանա համաձայնագրեր կնքել՝ ծավալների ավելացում կատարելու նպատակով»,-նշել է նախարարը։
Որոշմամբ Երևանի թիվ 92 հիմնական դպրոցի մարզադահլիճի և հանդիսությունների դահլիճի մասնաշենքի վերակառուցման համար նախատեսվում է թույլտվության ծավալների ավելացման թույլատրելի 10 տոկոսը գերազանցելու համար, ինչի անհրաժեշտությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ աշխատանքների կատարման ընթացքում պարզ է դարձել՝ մասնաշենքերը կապող տականցումը քանդման ենթակա է, և այդ հատվածը պետք է կառուցվի վերակառուցման փոխարեն։
Միաժամանակ, Մեդովկայի միջնակարգ դպրոցի և Հագվու հիմնական դպրոցի կառուցման աշխատանքների ծավալներն են ավելացվում:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հաստատությունների՝ շահագործման հանձնվելու հստակ ժամկետներ և պատշաճ տեխնիկական բնութագրեր սահմանելու անհրաժեշտությունը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է՝ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի համակարգմամբ գործընկերների հետ իրականացվում են անհրաժեշտ աշխատանքներ, և որոշման նախագծով նախատեսված բոլոր օբյեկտների շահագործման ժամկետները հստակեցված են՝ ներկայացնելով դրանք:
Անդրադառնալով գույքի տրամադրման հարցերին՝ նախարարն ընդգծել է, որ որոշ տեղերում գույքի գնման գործընթացն իրականացվել է, մյուս տեղերում՝ այն ընթացքի մեջ է. «Պլանավորել ենք, որ մինչև նոր ուսումնական տարին գույքի մասով խնդիրներն ամբողջովին կարգավորված կլինեն»,-նշել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ միաժամանակ ընդգծելով՝ որոշ մարզական գույքերի տեխնիկական բնութագրերը էապես վերանայվում են, և որակական նոր ու բարելավված պահանջներ են սահմանվում, օրինակ՝ շվեդական պատերի, նստարանների և զուգափայտերի մասով: Նախարարն անդրադարձել է նաև գույքի պատշաճ պահպանման պայմաններին:

Решением правительства РА из средств, выделенных министерством ОНКС из государственного бюджета на 2024 год для реализации капитальных программ, было произведено перераспределение в размере 1 млрд 367 млн 925 тыс. драмов.
Целью решения является выделение финансовых средств на обеспечение выпускных работ ряда образовательных и спортивных учреждений.
Вопрос доложила министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян. Министр сообщила, что решение касается работ по строительству 2 детских садов, 6 модульных школ, 1 корпуса старшей школы, 15 школьных спортзалов, реконструкции 11 школьных спортзалов, а также услуг по разработке и экспертизе проектно-сметной документации 8 школ.
«В результате корректировки фактических объемов отделочных работ практически на всех объектах возникла необходимость в увеличении объемов выполнения. Учитывая, что сроки выполнения работ на объектах истекли в 2023 году, решением предусмотрен ряд разрешений, чтобы комитет по градостроительству мог заключать соглашения с целью увеличения объемов»,- отметила министр.
Данным решением для реконструкции здания спортзала и актового зала ереванской основной школы № 92 предусмотрено увеличение разрешенных объемов на 10 процентов сверх допустимых, необходимость чего обусловлена тем обстоятельством, что в ходе выполнения работ стало ясно, что герметизация, соединяющая здания, подлежит сносу, и эта часть должна быть построена вместо реконструкции.
Одновременно увеличиваются объемы работ по строительству средней школы в Медовке и основной школы в Хагве. Премьер-министр Армении Никол Пашинян подчеркнул важность установления четких сроков ввода объектов в эксплуатацию и надлежащих технических характеристик.
Министр ОНКС РА Жанна Андреасян отметила, что при координации вице-премьера Тиграна Хачатряна с коллегами проводятся необходимые работы, и уточнены сроки эксплуатации всех объектов, предусмотренных проектом решения.
Коснувшись вопросов предоставления имущества, министр подчеркнула, что в некоторых местах процесс покупки имущества уже был осуществлен, а в других местах еще продолжается.
«Мы планировали, что к новому учебному году проблемы с имуществом будут полностью урегулированы», - отметила Жанна Андреасян.
Она также подчеркнула, что технические характеристики некоторых спортивных сооружений существенно пересматриваются, и устанавливаются новые и улучшенные требования к качеству, например, в отношении шведских стен, скамеек и парных брусьев. Министр также коснулась надлежащих условий хранения спортивного имущества.