ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Արաբական Միացյալ Էմիրություններ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպել է ԱՄԷ մշակույթի նախարար Ն.Գ. Շեյխ Սալեմ բին Խալիդ Ալ Քասիմիի հետ։
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԱՄԷ֊ում ՀՀ դեսպան Կարեն Գրիգորյանը։
ԱՄԷ մշակույթի նախարարը ողջունել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարին և շնորհակալություն հայտնել այցի, ինչպես նաև արդյունավետ համագործակցության համար։ Նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է Հայաստանի և ԱՄԷ միջպետական հարաբերություններում մշակութային համագործակցության կարևորությունը։
Կողմերը կարևորել են երկկողմ ծրագրերի շարունակական իրականացումը՝ մշակույթի ոլորտում փորձի փոխանակման և համատեղ մշակութային միջոցառումների կազմակերպման տեսանկյունից:
Կողմերը քննարկել են նաև ներկայում շրջանառվող «Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների մշակույթի նախարարության միջև մշակույթի ոլորտում 2024-2027թթ. համագործակցության մասին» գործնական ծրագրի նախագիծը և պայմանավորվել քայլեր ձեռնարկել դրա վերջնականացման և ստորագրման ուղղությամբ։
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված բնակչության մշակութային իրավունքների ապահովման և ԼՂ տարածքում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության հարցերին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափով համագործակցությանը վերաբերող մի շարք այլ հարցեր:

Министр ОНКС РА Жанна Андреасян В рамках рабочего визита в Объединенные Арабские Эмираты встретилась с министром культуры ОАЭ Шейхом Салемом бин Халидом Аль-Касими.
На встрече присутствовал также посол Армении в ОАЭ Карен Григорян.
Министр культуры ОАЭ поприветствовал министра ОНКС РА и поблагодарил за визит, а также за эффективное сотрудничество. Министр Жанна Андреасян подчеркнула важность культурного сотрудничества в межгосударственных отношениях между Арменией и ОАЭ.
Стороны подчеркнули важность продолжения реализации двусторонних программ с точки зрения обмена опытом в области культуры и организации совместных культурных мероприятий.
Стороны также обсудили проект практической программы «О сотрудничестве в области культуры на 2024-2027 годы между министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и министерством культуры Объединенных Арабских Эмиратов», который в настоящее время находится в обращении, и договорились предпринять шаги для его доработки и подписания.
В ходе встречи министр ОНКС РА также затронула вопросы обеспечения культурных прав вынужденно перемещенного населения из Нагорного Карабаха и сохранения армянского культурного наследия на территории Нагорного Карабаха.
В ходе встречи стороны обсудили ряд других вопросов, касающихся сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах.