ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը Արաբական Միացյալ Էմիրություններ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպել է ԱՄԷ մշակույթի նախարար Ն.Գ. Շեյխ Սալեմ բին Խալիդ Ալ Քասիմիի հետ։
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԱՄԷ֊ում ՀՀ դեսպան Կարեն Գրիգորյանը։
ԱՄԷ մշակույթի նախարարը ողջունել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարին և շնորհակալություն հայտնել այցի, ինչպես նաև արդյունավետ համագործակցության համար։ Նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է Հայաստանի և ԱՄԷ միջպետական հարաբերություններում մշակութային համագործակցության կարևորությունը։
Կողմերը կարևորել են երկկողմ ծրագրերի շարունակական իրականացումը՝ մշակույթի ոլորտում փորձի փոխանակման և համատեղ մշակութային միջոցառումների կազմակերպման տեսանկյունից:
Կողմերը քննարկել են նաև ներկայում շրջանառվող «Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների մշակույթի նախարարության միջև մշակույթի ոլորտում 2024-2027թթ. համագործակցության մասին» գործնական ծրագրի նախագիծը և պայմանավորվել քայլեր ձեռնարկել դրա վերջնականացման և ստորագրման ուղղությամբ։
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված բնակչության մշակութային իրավունքների ապահովման և ԼՂ տարածքում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության հարցերին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափով համագործակցությանը վերաբերող մի շարք այլ հարցեր:

As part of the working visit to the United Arab Emirates, RA ESCS Minister Zhanna Andreasyan had a meeting with UAE Minister of Culture H.E. Sheikh Salem bin Khalid Al Qassimi.
Armenian Ambassador to the UAE Karen Grigoryan also attended the meeting.
The UAE Minister of Culture welcomed the RA ESCS Minister and thanked for the visit and productive collaboration. Minister Zhanna Andreasyan emphasized the significance of cultural cooperation in the interstate relations between Armenia and the UAE.
The sides highlighted the importance of ongoing implementation of bilateral programs in terms of experience exchange in the field of culture and organizing collaborative cultural events.
The parties also discussed the currently circulating draft of the practical program “On Cooperation between the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia and the Ministry of Culture of the United Arab Emirates in the field of culture for 2024-2027” and agreed to move forward with finalizing and signing it.
During the meeting, the RA ESCS Minister also touched upon the issues of ensuring the cultural rights of the forcibly displaced population from Nagorno-Karabakh and the preservation of the Armenian cultural heritage on the territory of Nagorno-Karabakh.
During the meeting, the parties also considered several other issues related to cooperation in bilateral and multilateral dimensions.