Արաբական Միացյալ Էմիրություններ այցի շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը երկկողմ հանդիպում է ունեցել Համաշխարհային կառավարական գագաթնաժողովի շրջանակում ԱՄԷ֊ում գտնվող Վրաստանի խորհրդարանի մշակույթի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլիսո Բոլկվաձեի հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը։ Նշվել է, որ 2024 թ. մայիսին Երևանում նախատեսվում է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի մշտական հանձնաժողովի և Վրաստանի խորհրդարանի մշակույթի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որի ընթացքում նախատեսվում է նաև կազմակերպել համերգային ծրագիր «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում` Է. Բոլքվաձեի կատարմամբ։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Ս.Փարաջանովի հոբելյանի շրջանակում կինոյի ոլորտում համատեղ կինոփառատոն կազմակերպելու հարցին։ Նշվել է, որ կինոյի ոլորտը ակտիվ զարգացում է ապրում երկու երկրներում։ Կողմերը փոխանակել են տեղեկություններ իրենց երկրներում մշակույթի և մշակութային կրթության ոլորտներում ընթացող բարեփոխումների մասին։
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ մշակութային կրթությունն առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում ՀՀ մշակույթի պահպանության, զարգացման և հանրահռչակման 2023-2027 թթ. ռազմավարությունում։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աշխատանքներ տանել համապատասխան կապեր ստեղծելու և փորձի փոխանակման ուղղությամբ։

During her visit to the United Arab Emirates, RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan held a bilateral meeting with Chairman of the Culture Committee of the Parliament of Georgia Eliso Bolkvadze, who is in the UAE within the framework of the World Government Summit.
During the meeting, the parties considered the possibility of implementing joint programs. It was noted that in May 2024, a joint session of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sports and the Standing Committee of the Parliament of Georgia on Culture is scheduled in Yerevan, during which it is also planned to organize a concert program in the Aram Khachaturian Concert Hall featuring E. Bolkvadze.
A reference was made to organizing a joint film festival in the field of cinema within the framework of S. Parajanov's jubilee events. The parties shared information on the reforms carried out in the fields of culture and cultural education in their countries.
Minister Zhanna Andreasyan noted that cultural education has a specific position in the 2023-2027 strategy for the preservation, development and popularization of RA culture. An agreement has been reached to carry out work on establishing appropriate ties and sharing experiences.