Արաբական Միացյալ Էմիրություններ այցի շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը երկկողմ հանդիպում է ունեցել Համաշխարհային կառավարական գագաթնաժողովի շրջանակում ԱՄԷ֊ում գտնվող Վրաստանի խորհրդարանի մշակույթի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլիսո Բոլկվաձեի հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը։ Նշվել է, որ 2024 թ. մայիսին Երևանում նախատեսվում է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի մշտական հանձնաժողովի և Վրաստանի խորհրդարանի մշակույթի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որի ընթացքում նախատեսվում է նաև կազմակերպել համերգային ծրագիր «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում` Է. Բոլքվաձեի կատարմամբ։
Անդրադարձ է կատարվել նաև Ս.Փարաջանովի հոբելյանի շրջանակում կինոյի ոլորտում համատեղ կինոփառատոն կազմակերպելու հարցին։ Նշվել է, որ կինոյի ոլորտը ակտիվ զարգացում է ապրում երկու երկրներում։ Կողմերը փոխանակել են տեղեկություններ իրենց երկրներում մշակույթի և մշակութային կրթության ոլորտներում ընթացող բարեփոխումների մասին։
Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ մշակութային կրթությունն առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում ՀՀ մշակույթի պահպանության, զարգացման և հանրահռչակման 2023-2027 թթ. ռազմավարությունում։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աշխատանքներ տանել համապատասխան կապեր ստեղծելու և փորձի փոխանակման ուղղությամբ։

В рамках визита в Объединенные Арабские Эмираты министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян провела двустороннюю встречу с Элисо Болквадзе, председателем Постоянной комиссии парламента Грузии по культуре, находящейся в ОАЭ в рамках Всемирного правительственного саммита.
В ходе встречи стороны обсудили возможность реализации совместных программ. Было отмечено, что в мае 2024 года в Ереване планируется совместное заседание Постоянной комиссии НС РА по науке, образованию, культуре, молодежи и спорту и постоянных комиссий парламента Грузии по культуре, в ходе которого также планируется организовать концертную программу с участием Э. Болквадзе в концертном зале «Арам Хачатурян».
Также был затронут вопрос об организации совместного кинофестиваля в рамках юбилея Параджанова. Было отмечено, что индустрия кино активно развивается в обеих странах. Стороны обменялись информацией о реформах в области культуры и культурного образования, проводимых в их странах.
Министр Жанна Андреасян отметила, что культурное образование занимает особое место в стратегии сохранения, развития и популяризации культуры Армении на 2023-2027 годы. Достигнута также договоренность о проведении работ по установлению соответствующих связей и обмену опытом.