ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Երևանում «Գյոթե կենտրոնի» նորանշանակ տնօրեն Յան-Թագե Քյուլինգը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է հյուրերին և կարևորել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության հետ մի շարք ուղղություններով հաջող համագործակցությունը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև կրթության և մշակույթի ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացումն ու երկկողմ համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Մասնավորապես անդրադարձ է կատարվել Երևանում «Գյոթե կենտրոնի» գործունեությանը, որը հանդիսանում է «Գյոթե ինստիտուտի»՝ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Լեզվի և մշակույթի արտաքին ինստիտուտի գործընկերը:
ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և միջմշակութային ու կրթական համագործակցության հեռանկարների քննարկման հնարավորության համար:
«Գյոթե կենտրոնի» նորանշանակ տնօրեն Յան-Թագե Քյուլինգը ներկայացրել է կենտրոնի գործունեությունը` մասնավորապես անդրադառնալով Հայաստանում նախատեսվող նոր նախաձեռնություններին: Նրա խոսքով՝ Հայաստանի հետ համագործակցության կարևորագույն ուղղություններից են գերմաներենի ուսուցման արդյունավետության բարձրացումը և երկու երկրների միջև մշակութային հաղորդակցության խթանումը:
«Շարունակելու ենք գերմաներեն լեզվի դասավանդողների վերապատրաստման աշխատանքները՝ համագործակցելով ՀՀ տարբեր մարզերի դպրոցների հետ: 2017 թվականից նաև միջազգային տարբեր խոշոր միջոցառումներ ենք իրականացրել մշակույթի ոլորտում մեր հայ գործընկերների հետ: Այս համագործակցությունը ևս շարունակվելու է»,- ասել է «Գյոթե կենտրոնի» նորանշանակ տնօրեն Յան-Թագե Քյուլինգը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծել է, որ Երևանում «Գյոթե կենտրոնը» կարևոր տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի կրթամշակութային կյանքում:
Նախարարն առանձնահատուկ կարևորել է գերմանական կողմի հետ փոխհամագործակցությունը մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտում:
ԿԳՄՍ նախարարը նաև նշել է՝ բավականին հաջող համագործակցություն է առկա գերմանական Gerkan, Marg and Partners ճարտարապետական ընկերության հետ՝ Ակադեմիական քաղաքի գլխավոր հատակագծի նախնական հայեցակարգի նախագծի իրականացման շուրջ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև երկու երկրների կառավարությունների միջև մշակույթի, կրթության, գիտության, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերող մի շարք այլ հարցեր:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received today the delegation headed by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to the Republic of Armenia Viktor Richter.
ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan and the newly appointed Director of the “Goethe Center” in Yerevan Jan-Tage Kühling attended the meeting.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan greeted the quests and emphasized the significance of productive collaboration in several sectors with the Federal Republic of Germany. During the meeting, the discussion focused on implementing joint programs in education and culture, as well as developing bilateral cooperation between the two countries.
In particular, reference was made to the activities of the “Goethe Center” in Yerevan, which is the partner of the “Goethe Institute” - the Foreign Institute of Language and Culture of the Federal Republic of Germany.
Ambassador Viktor Richter of the Federal Republic of Germany to Armenia expressed gratitude for the reception and the opportunity to discuss potential intercultural and educational collaborations.
The newly appointed Director of the “Goethe Center” Jan-Tage Kühling, presented the Center's activities, in particular, referring to upcoming initiatives planned in Armenia. According to him, one of the most important directions of cooperation with Armenia is fostering the efficiency of teaching German and promoting cultural communication between the two countries.
“We will keep training German language teachers in collaboration with schools in various regions of the Republic of Armenia. Since 2017, we have also held various major international events in the field of culture with our Armenian partners. This collaboration will also continue,” noted the newly appointed Director of the “Goethe Center” Jan-Tage Kühling.
ESCS Minister Zhanna Andreasyan emphasized the significance of the “Goethe Center” in Yerevan in Armenia's educational and cultural life.
The Minister especially emphasized joint collaboration with the German side in the field of vocational education and training.
The ESCS Minister highlighted the successful cooperation with the German International Architectural Company “Gerkan, Marg and Partners” in implementing the draft preliminary concept of the Academic City’s floor plan.
During the meeting, the parties also discussed various other issues related to cooperation between the two governments in the fields of culture, education, science, sports and youth.