ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևին:
Ողջունելով դեսպանին՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է երկար տարիների գործընկերությունը երկու երկրների միջև և նշել, որ համագործակցության լավ փորձ է ձևավորվել, որը զարգանալու և ընդլայնվելու հեռանկարներ ունի:
Դեսպան Իմանբաևը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, հույս է հայտնել, որ երկու երկրների միջև ոլորտային արդյունավետ համագործակցությունը կշարունակվի նաև հետագայում:
Դեսպանը, մասնավորապես, կարևորել է կրթության և գիտության ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումները և երկկողմ կապերի զարգացումը:
Ներկայացնելով ՀՀ-ում ընթացող բարեփոխումները՝ նախարարը շեշտել է բուհերի միջազգայնացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները, ինչպես նաև կարևորել միջբուհական համատեղ հետազոտական նախագծերը:
Ժաննա Անդրեասյանը դեսպանին տեղեկացրել է, որ Երևանի պետական համալսարանում ներդրված կրթական ծրագիրը ղազախերեն ուսումնասիրելու հնարավորություն է ընձեռում: Նա կարևորել է, որ Ղազախստանում նույնպես ներդրվի հայերենի ուսուցման բուհական ծրագիր. «Կարծում եմ՝ դա երկու բուհերի միջև համագործակցության հրաշալի առիթ կլինի, որի շրջանակում հնարավոր կլինի նաև կազմակերպել ուսանողների, ինչպես նաև դասախոսների փորձի փոխանակման ծրագրեր», - ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Կողմերը կարևորել են նաև սպորտի, երիտասարդության և մշակույթի ոլորտներում համագործակցության հեռանկարները:
Հանդիպման ավարտին դեսպան Բոլատ Իմանբաևը Ժաննա Անդրեասյանին նվիրել է 2023թ. նոյեմբերին հայերենով լույս տեսած «Ղազախական ժողովրդական հեքիաթներ» գիրքը:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan to Armenia Bolat Imanbayev.
Welcoming the Ambassador, Minister Zhanna Andreasyan emphasized the significance of the long-term partnership between the two countries and highlighted the established positive cooperation, with the potential for further growth and expansion.
Thankful for the reception, Ambassador Imanbayev expressed hope that efficient sectoral cooperation between the two countries will continue in the future.
The ambassador specifically emphasized the significance of reforms carried out in the field of education and science and the expansion of bilateral ties.
Presenting the reforms implemented in Armenia, the Minister emphasized the work carried out towards the internationalization of universities and also highlighted the importance of joint inter-university research projects.
Zhanna Andreasyan informed the Ambassador that the educational program implemented at Yerevan State University provides an opportunity to study the Kazakh language. She also emphasized the importance of introducing a university program for teaching the Armenian language in Kazakhstan: “This, in my opinion, will be an excellent opportunity for cooperation between the two universities, within which it will also be possible to organize exchange programs for students and teachers,” said Zhanna Andreasyan.
The parties also emphasized the significance of prospects for cooperation in the field of sports, youth and culture.
At the end of the meeting, Ambassador Bolat Imanbayev presented Zhanna Andreasyan with the book “Kazakh Folk Tales” published in Armenian in November 2023.