ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Սուսերամարտի եվրոպական կոնֆեդերացիայի նախագահ, սուսերամարտի միջազգային ֆեդերացիայի գործադիր մարմնի անդամ Ջեորջիո Սկարցիոյին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, Հայաստանի սուսերամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արմեն Գրիգորյանը և գործադիր տնօրեն Նատալյա Բունիաթյանը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ողջունելով հյուրին, նշել է, որ ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից են սպորտի զարգացումն ու միջազգայնացումը:
«2023 թ. դեկտեմբերին հաստատվեց ՀՀ ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի ոլորտների 2024-2030 թվականների ռազմավարությունը, որում առանձնակի շեշտադրված է միջազգայնացման քաղաքականությունը: Այս ուղղությամբ հասցրել ենք 2023 թ. ակտիվ քայլեր ձեռնարկել՝ Հայաստանում հաջողությամբ անցկացնելով 5 խոշոր միջազգային առաջնություն: 2024 թ. Երևանում կընդունենք ՈՒԵՖԱ Ֆուտզալի չեմպիոնների լիգայի եզրափակիչը, շուտով կանցկացվեն բասկետբոլի աշխարհի առաջնության ընտրական հանդիպումները»,- հանդիպման ընթացքում ասել է նախարարը՝ ընդգծելով, որ միջազգային մրցաշարերի հյուրընկալման քաղաքականությունը լինելու է շարունակական: Անդրադառնալով Հայաստանում սուսերամարտ մարզաձևի զարգացմանը՝ նախարարը կարևորել է Սուսերամարտի եվրոպական կոնֆեդերացիայի կողմից կազմակերպվող մարզչական և մրցավարական սեմինարներին Հայաստանի սուսերամարտի ֆեդերացիայի մարզիչներին և մրցավարներին ներգրավելու հարցը:
Այս համատեքստում քննարկվել է սուսերամարտի Եվրոպական կոնֆեդերացիայի տարաբնույթ աշխատանքային խմբերում հայ մասնագետների ընդգրկման հնարավորությունը:
«Սուսերամարտի եվրոպական կոնֆեդերացիայի համար շատ կարևոր է կապեր հաստատել Հայաստանի հետ, որտեղ սպորտը մեծ ապագա ունի»,- ասել է կոնֆեդերացիայի նախագահ Ջեորջիո Սկարցիոն՝ նշելով, որ տպավորված է 2018 թ. Հայաստանում անցկացված Եվրոպայի սուսերամարտի մինչև 23 տարեկանների առաջնությամբ:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն իր հերթին ընդգծել է, որ սուսերամարտը Հայաստանում լուրջ ավանդույթներ ունեցող և սիրելի մարզաձև է. մեր երկիրը բազմաթիվ չեմպիոններ է ունեցել:

Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Zhanna Andreasyan received President of the European Fencing Confederation, member of the Executive Committee of the International Fencing Federation Giorgio Scarso.
ESCS Deputy Minister Karen Giloyan, President of the Armenian Fencing Federation Armen Grigoryan and Executive Director Natalia Buniatyan also attended the meeting.
Welcoming the guest, ESCS Minister Zhanna Andreasyan noted that sports development and internationalization are among the priorities of the Government of the Republic of Armenia.
“In December 2023, the RA Strategy for physical culture and sports for 2024-2030 was approved, with a special emphasis on internationalization. In 2023, we took significant steps by successfully hosting 5 major international championships in Armenia. In 2024, the final of the UEFA Futsal Champions League will be hosted in Yerevan, and the qualifying matches for the basketball World Cup will follow shortly.” said the Minister during the meeting, emphasizing that the policy of holding international tournaments will be ongoing. Touching upon the advancement of fencing in Armenia, the Minister highlighted the importance of involving coaches and referees of the Armenian Fencing Federation in training and referee seminars organized by the European Fencing Confederation.
In this regard, the prospect of including experts from Armenia in several working groups within the European Fencing Confederation was considered.
“The European Fencing Confederation considers it highly important to build ties with Armenia, a country with a promising future in the sport,” said President of the Confederation Giorgio Scarso marking that he was impressed by the 2018 European U23 Fencing Championship held in Armenia.
ESCS Deputy Minister Karen Giloyan emphasized that fencing is a popular sport with deep traditions in Armenia.