ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի գրասենյակի տնօրեն Ռեգինա Դե Դոմինիկիսին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն ու Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Քրիսթինե Վայգանդը:
ԿԳՄՍ նախարարը ողջունել է հյուրերին և ընդգծել ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հետ տարբեր ուղղություններով արդյունավետ համագործակցությունը, որն առնչվում է ինչպես ոլորտային ծրագրերին, այնպես էլ բարդ ժամանակներում առաջացած լրացուցիչ մարտահրավերներին:
Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է կազմակերպության դերը «ՀՀ կրթության` մինչև 2030թ. զարգացման պետական ծրագրի» մշակման և այդ աշխատանքների իրականացման գործում: Այս համատեքստում ԿԳՄՍ նախարարը շեշտել է ակտիվ համագործակցությունը «Գլոբալ գործընկերությունը կրթության ոլորտում» («Global Partnership for Education») ծրագրի շրջանակում և ընդգծել կազմակերպության ջանքերը «Մարդասիրական արձագանք Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված երեխաների և երիտասարդների կրթության կարիքների» աշխատանքային խմբի համանախագահությունում:
«Պատրաստ ենք խորացնելու համագործակցությունը բոլոր այն ուղղություններով, որտեղ դրա կարիքը կա»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի գրասենյակի տնօրեն Ռեգինա Դե Դոմինիկիսը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և կարևորել կրթության ոլորտում Հայաստանի հետ արդյունավետ համագործակցությունը:
Նա ողջունել է ՀՀ կառավարության կողմից կրթական բոլոր մակարդակներում իրականացվող լայնածավալ բարեփոխումները: Ռեգինա Դե Դոմինիկիսը, մասնավորապես, առանձնացրել է ներառական և նախադպրոցական կրթության, թվայնացման ռազմավարության, հանրակրթության պետական նոր չափորոշչի ներդրման, ինչպես նաև «Երիտասարդության մասին» օրենքի մշակման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված երեխաների կրթության իրավունքի ապահովմանն ու հանրակրթական դպրոցներում նրանց ներգրավվածությանը: Նախարարը տեղեկացրել է, որ ՀՀ մարզերի և Երևանի դպրոցներում ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ավելի քան 17 հազար սովորող է ընդգրկվել, իսկ ավելի քան հազար սովորողներ իրենց կրթությունը շարունակում են քոլեջներում և ուսումնարաններում: Բուհերը ևս, ըստ համապատասխան մասնագիտությունների, կազմակերպում են բռնի տեղահանված ուսանողների կրթությունը:
«Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի կրթական համակարգերում եղած տարբերությունները որոշակի հարցեր են առաջացնում: Հայաստանում պարտադիր է 12-ամյա կրթությունը, իսկ ԼՂ-ում պարտադիր է եղել 9-ամյա կրթությունը: Հիմա մենք խնդիր ունենք դպրոցներում ներգրավելու նաև այդ տարիքային խմբի երեխաներին»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ կրթությունից դուրս մնացած երեխաներին հայտնաբերելու առումով կարևորելով նաև սոցիալական աշխատողների դերակատարությունը:
ԿԳՄՍ նախարարը ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի գրասենյակի տնօրենի հետ հանդիպմանը շնորհակալություն է հայտնել նաև երիտասարդության ոլորտի աշխատանքներին ցուցաբերվող աջակցության համար՝ հատկապես կարևորելով «Երիտասարդության մասին» օրենքի մշակման հարցում այլ երկրների օրենսդրական փորձի փոխանակման հնարավորությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր՝ պատրաստակամություն հայտնելով համատեղ ջանքեր գործադրելու ընթացիկ փոխգործակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելու ուղղությամբ:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян приняла директора регионального офиса ЮНИСЕФ в Европе и Центральной Азии Регину Де Доминичис.
На встрече также присутствовали заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян и представитель ЮНИСЕФ в Армении Кристине Вайганд.
Министр ОНКС приветствовала гостей и подчеркнул эффективное сотрудничество с ЮНИСЕФ в различных направлениях, которое касается как отраслевых программ, так и дополнительных вызовов, возникающих в трудные времена.
Жанна Андреасян подчеркнула важность роли организации в программе «Образование РА до 2030 года». В этом контексте министр ОНКС подчеркнула активное сотрудничество в рамках программы «Глобальное партнерство в области образования» (Global Partnership for Education) и подчеркнула усилия организации в качестве сопредседателя рабочей группы «Гуманитарное реагирование на образовательные потребности детей и молодежи, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха».
«Мы готовы углублять сотрудничество по всем направлениям, где в этом есть необходимость», - сказала Жанна Андреасян.
Директор регионального офиса ЮНИСЕФ в Европе и Центральной Азии Регина де Доминичис поблагодарила за прием и подчеркнула важность эффективного сотрудничества с Арменией в сфере образования. Она приветствовала широкомасштабные реформы, проводимые правительством Армении на всех уровнях образования.
В частности, Регина де Доминичис выделила работы, проводимые в направлении инклюзивного и дошкольного образования, стратегии цифровизации, внедрения нового государственного стандарта общего образования, а также разработки закона «О молодежи».
Стороны также коснулись обеспечения права на образование детей, вынужденно перемещенных из Нагорного Карабаха, и их обучения в государственных школах.
Министр сообщила, что в школы областей Армении и Еревана зачислено более 17 тысяч учащихся, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, а более тысячи учащихся продолжают свое образование в колледжах и училищах. Вузы также организуют обучение вынужденных переселенцев по соответствующим специальностям.
«Различия в образовательных системах Армении и Нагорного Карабаха вызывают определенные вопросы. В Армении обязательным является 12-летнее образование, а в Нагорном Карабахе обязательным было 9-летнее образование. Сейчас у нас есть задача привлечь в школы также детей этой возрастной группы», - сказала Жанна Андреасян, подчеркнув важность роли социальных работников в выявлении детей, не получивших образования.
Министр ОНКС также поблагодарила директора регионального офиса ЮНИСЕФ в Европе и Центральной Азии за поддержку, оказываемую работе в молодежной сфере, подчеркнув особую важность возможности обмена законодательным опытом других стран в разработке закона «О молодежи».
В ходе встречи были обсуждены и другие вопросы, представляющие двусторонний интерес, выражена готовность приложить совместные усилия для повышения эффективности текущего взаимодействия.