ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի գրասենյակի տնօրեն Ռեգինա Դե Դոմինիկիսին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն ու Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Քրիսթինե Վայգանդը:
ԿԳՄՍ նախարարը ողջունել է հյուրերին և ընդգծել ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հետ տարբեր ուղղություններով արդյունավետ համագործակցությունը, որն առնչվում է ինչպես ոլորտային ծրագրերին, այնպես էլ բարդ ժամանակներում առաջացած լրացուցիչ մարտահրավերներին:
Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է կազմակերպության դերը «ՀՀ կրթության` մինչև 2030թ. զարգացման պետական ծրագրի» մշակման և այդ աշխատանքների իրականացման գործում: Այս համատեքստում ԿԳՄՍ նախարարը շեշտել է ակտիվ համագործակցությունը «Գլոբալ գործընկերությունը կրթության ոլորտում» («Global Partnership for Education») ծրագրի շրջանակում և ընդգծել կազմակերպության ջանքերը «Մարդասիրական արձագանք Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված երեխաների և երիտասարդների կրթության կարիքների» աշխատանքային խմբի համանախագահությունում:
«Պատրաստ ենք խորացնելու համագործակցությունը բոլոր այն ուղղություններով, որտեղ դրա կարիքը կա»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը:
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի գրասենյակի տնօրեն Ռեգինա Դե Դոմինիկիսը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և կարևորել կրթության ոլորտում Հայաստանի հետ արդյունավետ համագործակցությունը:
Նա ողջունել է ՀՀ կառավարության կողմից կրթական բոլոր մակարդակներում իրականացվող լայնածավալ բարեփոխումները: Ռեգինա Դե Դոմինիկիսը, մասնավորապես, առանձնացրել է ներառական և նախադպրոցական կրթության, թվայնացման ռազմավարության, հանրակրթության պետական նոր չափորոշչի ներդրման, ինչպես նաև «Երիտասարդության մասին» օրենքի մշակման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված երեխաների կրթության իրավունքի ապահովմանն ու հանրակրթական դպրոցներում նրանց ներգրավվածությանը: Նախարարը տեղեկացրել է, որ ՀՀ մարզերի և Երևանի դպրոցներում ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ավելի քան 17 հազար սովորող է ընդգրկվել, իսկ ավելի քան հազար սովորողներ իրենց կրթությունը շարունակում են քոլեջներում և ուսումնարաններում: Բուհերը ևս, ըստ համապատասխան մասնագիտությունների, կազմակերպում են բռնի տեղահանված ուսանողների կրթությունը:
«Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի կրթական համակարգերում եղած տարբերությունները որոշակի հարցեր են առաջացնում: Հայաստանում պարտադիր է 12-ամյա կրթությունը, իսկ ԼՂ-ում պարտադիր է եղել 9-ամյա կրթությունը: Հիմա մենք խնդիր ունենք դպրոցներում ներգրավելու նաև այդ տարիքային խմբի երեխաներին»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ կրթությունից դուրս մնացած երեխաներին հայտնաբերելու առումով կարևորելով նաև սոցիալական աշխատողների դերակատարությունը:
ԿԳՄՍ նախարարը ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի գրասենյակի տնօրենի հետ հանդիպմանը շնորհակալություն է հայտնել նաև երիտասարդության ոլորտի աշխատանքներին ցուցաբերվող աջակցության համար՝ հատկապես կարևորելով «Երիտասարդության մասին» օրենքի մշակման հարցում այլ երկրների օրենսդրական փորձի փոխանակման հնարավորությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր՝ պատրաստակամություն հայտնելով համատեղ ջանքեր գործադրելու ընթացիկ փոխգործակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելու ուղղությամբ:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received Director of the UNICEF Regional Office for Europe and Central Asia Regina De Dominicis.
ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan and UNICEF Representative to Armenia Christine Weigand also attended the meeting.
The ESCS Minister greeted the guests and emphasized the efficient collaboration with UNICEF across different areas, encompassing both sectoral programs and additional challenges that arise during difficult times.
Zhanna Andreasyan emphasized the significance of the Organization's contribution to the development of the “RA Education Development State Program until 2030” and its execution. In this regard, the ESCS Minister emphasized the active cooperation within the framework of the “Global Partnership for Education” program and highlighted the efforts of the Organization as co-chair of the working group “Humanitarian Response to the Educational Needs of Children and Youth Forcibly Displaced from Nagorno-Karabakh”.
“We are willing to expand collaboration in all necessary sectors,” noted Zhanna Andreasyan.
Regina De Dominicis, Director of the UNICEF Regional Office for Europe and Central Asia, expressed gratitude for the reception and emphasized the significance of productive educational collaboration with Armenia.
She appreciated the large-scale reforms implemented by the RA Government at all levels of education. Regina De Dominicis, in particular, emphasized the work carried out in the direction of inclusive and preschool education, digitalization strategies, the introduction of the new state standard of general education, as well as the activities on the development of the law “On Youth”.
During the meeting, the sides also discussed the issue of ensuring the right to education for children who were forcibly displaced from Nagorno-Karabakh. The Minister informed that more than 17,000 such students have been enrolled in public schools in the regions of Armenia and Yerevan. Additionally, over a thousand students are continuing their education in colleges and vocational schools. Universities are also offering relevant specialties to train these forcibly displaced students.
“The differences in the education systems of Armenia and Nagorno-Karabakh raise certain issues. In Armenia 12-year education is compulsory, and 9-year education was compulsory in Nagorno-Karabakh. Now we have an issue with enrolling children of this age group in schools as well,” stated Zhanna Andreasyan, emphasizing the significance of social workers' roles in identifying out-of-school children.
At a meeting with the Director of the UNICEF Regional Office for Europe and Central Asia, the ESCS Minister also expressed gratitude for the support provided to the activities in the youth sphere, especially emphasizing the importance of the opportunity to share legislative experience of other countries in the development of the law “On Youth”.
Additional bilateral issues were discussed during the meeting, and a commitment was made to enhance the efficiency of ongoing cooperation through joint efforts.