ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ, բացառիկ համերգով հանդես է եկել Իտալիայի Պորդենոնե քաղաքի «Վերդիի» անվան թատրոնում:
Համերգը նվիրված էր Լեռների համաշխարհային օրվան, որը մեծ շուքով է նշվում Իտալիայում:
Համերգը կազմակերպվել է Իտալիայում ՀՀ դեսպանության, Իտալիայի զբոսաշրջության նախարարության, Պորդենոնեի քաղաքապետարանի, Վենետիկի հայկական մշակույթի ուսումնասիրության և վավերագրման կենտրոնի համագործակցությամբ:
Համերգի բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Իտալիայի խորհրդարանի հետ կապերի հարցերով նախարար Լուկա Չիրիանին, Իտալիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ծովինար Համբարձումյանը, Ֆրիուլի Վենեցիա Ջուլիայի իտալական ալպիական ակումբի (CAI, Club Alpino Italia) փոխնախագահ Անտոնիակոմի Էլվիոն, Պորդենոնեի թատրոնի Վերդիի տնօրենների խորհրդի նախագահ Ջովանի Լեսիոն։
«Արարատից՝ Ալպեր» խորագիրը կրող համերգին Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կատարմամբ հնչել է Ջան Ֆրանչեսկո Մալիպիերոյի «Հայաստան» սիմֆոնիկ պիեսը՝ նվիրված կոմպոզիտորի հայ ընկերոջը, որը գրվել է Հայոց ցեղասպանությունից երկու տարի անց՝ 1917 թվականին: Հնչել են նաև Արամ Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը և Ռիխարդ Շտրաուսի մեծակտավ «Ալպիական սիմֆոնիան», որն առաջին անգամ էր կատարվում այդ հեղինակավոր թատրոնում: Որպես բիս հնչել է Շտրաուսի «Չորս վերջին երգերից» երրորդ երգը՝ «Երբ քուն ես մտնում» ("Beim Schlafengehen")՝ միջազգային մեծ համբավ վայելող հայազգի սոպրանո Հրաչուհի Բասենցի կատարմամբ:
Հեղինակավոր երաժշտաքննադատ Կլաուդիո Բոլզանը La Rivista Musica Classica պարբերականում «Արարատից՝ Ալպեր» համերգը բնութագրում է՝ մշակութային նշանակալից մեծ իրադարձություն՝ http://tinyurl.com/mubk72ws:
Պարբերականում մասնավորապես նշվել է, որ Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտի Անուշ Նիկողոսյանի կատարումը քննադատը որակել է բացառիկ. «Նա մեծ վարպետությամբ կատարեց Կոնցերտի բարդագույն հատվածները՝ պահպանելով անհրաժեշտ ռիթմիկ կտրուկ շեշտադրումները: Նրա Գվադանինիի (1753 թ.) ջութակի բյուրեղյա մաքուր ու պարուրող հնչողությունը կյանքի էր կոչում ջութակի ու նվագախմբի վառ երկխոսությունը, որը շատ ազդեցիկ էր»:
Էդուարդ Թոփչյանի «Ալպիական սիմֆոնիա»-ի մեկնաբանությունը ըստ Բոլզանի տպավորիչ որմնանկար է՝ հրաշալի ուրվագծված Թոփչյանի ձեռքով, որտեղ դիրիժորը մեծ ուշադրություն էր ընձեռել անգամ ամենափոքր դետալներին. «Անհավանական ձայնային զորությամբ այս ստեղծագործության անսպառ էներգիան համադրված էր նվագախմբի մեծաթիվ խմբերի (մոտ 120 երաժիշտ) անթերի համախմբված հնչողության հետ, որտեղ փողային խումբն արժանի է հատուկ հիացմունքի»:

При содействии министерства ОНКС РА Национальный филармонический оркестр Армении под руководством художественного руководителя и главного дирижера Эдуарда Топчяна выступил с исключительным концертом в театре «Верди» итальянского города Порденоне.
Концерт был посвящен Всемирному дню гор, который с большим размахом отмечается в Италии. Концерт был организован в сотрудничестве с посольством Армении в Италии, министерством туризма Италии, мэрией Порденоне, центром изучения и документирования армянской культуры Венеции.
На открытии концерта с приветственной речью выступили министр по связям с парламентом Италии Лука Чириани, чрезвычайный и полномочный посол РА в Италии Цовинар Амбарцумян, вице-президент итальянского альпийского клуба «Фриули Венеция Джулия» (CAI, Club Alpino Italiano) Антониаком Эльвио, председатель совета директоров театра «Верди» Порденоне Джованни Лессио.
На концерте «От Арарата к Альпам» в исполнении Национального филармонического оркестра Армении прозвучала симфоническая пьеса Дж. Франческо Малипьеро «Армения», посвященная другу композитора - армянину, написанная через два года после Геноцида армян, в 1917 году.
Также прозвучали концерт для скрипки Арама Хачатуряна и великая «Альпийская симфония» Рихарда Штрауса, которая исполнялась в этом престижном театре впервые.
На бис прозвучала третья песня Р. Штрауса из «Четырех последних песен» - «Когда ты засыпаешь» (Beim m Schlafengehen) в исполнении всемирно известной армянской сопрано Грачуи Басенц.
Известный музыкальный критик Клаудио Бользан в журнале La Rivista Musica Classica охарактеризовал концерт «От Арарата к Альпам» как большое культурно значимое событие.
В издании, в частности, отмечалось, что критики назвали исполнение Ануш Никогосян концерта для скрипки Хачатуряна исключительным: «Она с большим мастерством исполнила сложнейшие части концерта, сохранив необходимые ритмические акценты. Кристально чистое и обволакивающее звучание ее скрипки «Гваданини» (1753 г.) воплощает в жизнь яркий диалог скрипки и оркестра, который очень впечатляет».
По словам Бользана, интерпретация «Альпийской симфонии» Эдуарда Топчяна представляет собой впечатляющую фреску, прекрасно обрисованную рукой Топчяна, где дирижер уделил пристальное внимание даже мельчайшим деталям: «Неиссякаемая энергия этого произведения невероятной силы звучания сочеталась с безупречно слитным звучанием множества оркестровых групп (около 120 музыкантов), где духовая группа заслуживает особого восхищения».