ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ, բացառիկ համերգով հանդես է եկել Իտալիայի Պորդենոնե քաղաքի «Վերդիի» անվան թատրոնում:
Համերգը նվիրված էր Լեռների համաշխարհային օրվան, որը մեծ շուքով է նշվում Իտալիայում:
Համերգը կազմակերպվել է Իտալիայում ՀՀ դեսպանության, Իտալիայի զբոսաշրջության նախարարության, Պորդենոնեի քաղաքապետարանի, Վենետիկի հայկական մշակույթի ուսումնասիրության և վավերագրման կենտրոնի համագործակցությամբ:
Համերգի բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Իտալիայի խորհրդարանի հետ կապերի հարցերով նախարար Լուկա Չիրիանին, Իտալիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ծովինար Համբարձումյանը, Ֆրիուլի Վենեցիա Ջուլիայի իտալական ալպիական ակումբի (CAI, Club Alpino Italia) փոխնախագահ Անտոնիակոմի Էլվիոն, Պորդենոնեի թատրոնի Վերդիի տնօրենների խորհրդի նախագահ Ջովանի Լեսիոն։
«Արարատից՝ Ալպեր» խորագիրը կրող համերգին Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կատարմամբ հնչել է Ջան Ֆրանչեսկո Մալիպիերոյի «Հայաստան» սիմֆոնիկ պիեսը՝ նվիրված կոմպոզիտորի հայ ընկերոջը, որը գրվել է Հայոց ցեղասպանությունից երկու տարի անց՝ 1917 թվականին: Հնչել են նաև Արամ Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը և Ռիխարդ Շտրաուսի մեծակտավ «Ալպիական սիմֆոնիան», որն առաջին անգամ էր կատարվում այդ հեղինակավոր թատրոնում: Որպես բիս հնչել է Շտրաուսի «Չորս վերջին երգերից» երրորդ երգը՝ «Երբ քուն ես մտնում» ("Beim Schlafengehen")՝ միջազգային մեծ համբավ վայելող հայազգի սոպրանո Հրաչուհի Բասենցի կատարմամբ:
Հեղինակավոր երաժշտաքննադատ Կլաուդիո Բոլզանը La Rivista Musica Classica պարբերականում «Արարատից՝ Ալպեր» համերգը բնութագրում է՝ մշակութային նշանակալից մեծ իրադարձություն՝ http://tinyurl.com/mubk72ws:
Պարբերականում մասնավորապես նշվել է, որ Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտի Անուշ Նիկողոսյանի կատարումը քննադատը որակել է բացառիկ. «Նա մեծ վարպետությամբ կատարեց Կոնցերտի բարդագույն հատվածները՝ պահպանելով անհրաժեշտ ռիթմիկ կտրուկ շեշտադրումները: Նրա Գվադանինիի (1753 թ.) ջութակի բյուրեղյա մաքուր ու պարուրող հնչողությունը կյանքի էր կոչում ջութակի ու նվագախմբի վառ երկխոսությունը, որը շատ ազդեցիկ էր»:
Էդուարդ Թոփչյանի «Ալպիական սիմֆոնիա»-ի մեկնաբանությունը ըստ Բոլզանի տպավորիչ որմնանկար է՝ հրաշալի ուրվագծված Թոփչյանի ձեռքով, որտեղ դիրիժորը մեծ ուշադրություն էր ընձեռել անգամ ամենափոքր դետալներին. «Անհավանական ձայնային զորությամբ այս ստեղծագործության անսպառ էներգիան համադրված էր նվագախմբի մեծաթիվ խմբերի (մոտ 120 երաժիշտ) անթերի համախմբված հնչողության հետ, որտեղ փողային խումբն արժանի է հատուկ հիացմունքի»:

The National Philharmonic Orchestra of Armenia under the leadership of Artistic Director and Principal Conductor Eduard Topchyan performed an exceptional concert at the “Verdi Theater” in the Italian city of Pordenone with the support of the ESCS Ministry.
The concert celebrated International Mountain Day, which is widely celebrated in Italy.
The concert was arranged in collaboration with the Armenian Embassy in Italy, the Ministry of Tourism of Italy, the Municipality of Pordenone, and the Center for the Study and Documentation of Armenian Culture of Venice.
At the opening of the concert welcoming speeches were delivered by the Minister for Relations with the Italian Parliament Luca Ciriani, RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Italy Tsovinar Hambardzumyan, Vice-President of the “Friuli Venezia Giulia” CAI Club Alpino Antoniacomi Elvio, and Chairman of the Board of Directors of the "Verdi" Theater Pordenone Giovanni Lazio.
Written two years after the Armenian Genocide in 1917, Gian Francesco Malipiero's symphonic poem “Armenia”, dedicated to the composer's Armenian friend, was performed at the National Philharmonic Orchestra of Armenia's “From Ararat to the Alps” concert. Aram Khachaturian's Violin Concerto and Richard Straus’ magnificent “Alpine Symphony” were also performed in this prestigious theatre for the first time. The third song by R. Strauss from “Four Last Songs” - "When Falling Asleep" (Beim Schlafengehen) performed by renowned Armenian soprano Hrachuhi Bassenz - was performed as an encore.
Claudio Bolzan, a famous music critic for La Rivista Musica Classica, described the concert “From Ararat to the Alps” as a major cultural event. http://tinyurl.com/mubk72ws.
The publication specifically mentioned that Anush Nikoghosyan's performance of Khachaturian's violin concerto was praised by critics as particularly outstanding: “She expertly navigated the concerto's most challenging passages while keeping the appropriate rhythmic accents. The clear and enveloping sound of her 1753 Guadanini violin brings to life a vivid dialogue between the violin and orchestra, which was truly impressive.”
Bolzan asserts that Eduard Topchian's rendition of the Alpine Symphony is a remarkable masterpiece, exquisitely crafted by Topchian's expertise, with the conductor meticulously attending to every intricate detail: “The boundless energy of this incredibly powerful musical work was combined with the impeccably blended sound of multiple orchestral groups (approximately 120 musicians), with special admiration for the horn section.”