2023 թ. դեկտեմբերի 12-ին Փարիզում տեղի է ունեցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 1954 թ. «Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» Հաագայի կոնվենցիայի և 1999 թ. 2-րդ արձանագրության կոմիտեի նիստը: Նիստի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունը կոմիտեի անդամ է ընտրվել 4 տարի ժամկետով:
Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը ղեկավարում է Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը: Պատվիրակության կազմում են ՀՀ արտաքին գործերի, Պաշտպանության, ԿԳՄՍ նախարարությունների ներկայացուցիչներ, Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության և Փարիզում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ՀՀ ներկայացուցչության աշխատակիցներ:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանն իր ելույթում անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում հայկական վտանգված մշակութային ժառանգության և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության խնդրին: Ալֆրեդ Քոչարյանը նշել է, որ բազմաթիվ վկայություններ կան հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման և հայկական հետքերի վերացման մասին ինչպես Լեռնային Ղարաբաղում, այնպես էլ Նախիջևանի շրջանում և Ադրբեջանի այլ հատվածներում։
Նիստի ընթացքում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալն ընդգծել է, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի առաջարկած և երկրորդ արձանագրության կոմիտեի կողմից աջակցվող առաքելությունը վերջին 3 տարում մերժվում է Ադրբեջանի կողմից:
Ալֆրեդ Քոչարյանը հավելել է, որ ՄԱԿ-ի մշակութային իրավունքների հարցերով հատուկ զեկուցողն Ադրբեջանին ուղղված հաղորդագրության մեջ մտահոգություն է հայտնել հայկական պատմական, մշակութային և կրոնական նշանակության վայրերի և առարկաների շարունակական ոչնչացման ու յուրացման օրինակների մասին, որոնք մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշների խախտում են:

12 декабря 2023 года в Париже состоялось заседание комитета ЮНЕСКО по Гаагской конвенции 1954 года «О защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта» и второго протокола 1999 года. В ходе заседания Республика Армения была избрана членом комитета сроком на 4 года.
Делегацию Республики Армения возглавляет заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Альфред Кочарян. В состав делегации входят представители министерств иностранных дел, обороны, ОНКС РА, сотрудники посольства РА во Франции и представительства ЮНЕСКО в Париже.
В своем выступлении заместитель министра ОНКС РА Альфред Кочарян коснулся проблемы находящегося под угрозой исчезновения армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе и миссии ЮНЕСКО. Альфред Кочарян отметил, что есть много свидетельств уничтожения армянского культурного наследия и исчезновения армянского следа как в Нагорном Карабахе, так и в Нахичеванской области и других регионах Азербайджана.
В ходе заседания заместитель министра ОНКС РА подчеркнул, что миссия, предложенная генеральным директором ЮНЕСКО и поддержанная комитетом по второму протоколу, отвергалась Азербайджаном в течение последних 3 лет. Альфред Кочарян также добавил, что специальный докладчик ООН по культурным правам в своем послании к Азербайджану выразил обеспокоенность по поводу продолжающихся примеров уничтожения и присвоения армянских исторических, культурных и религиозных объектов, что является нарушением международных стандартов в области прав человека.