ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական ներդրումային բանկի ԵՄ հարևան երկրներում վարկային գործառնությունների հարցերով տնօրեն Լիոնել Ռապայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է հյուրերին՝ կարևորելով թե՛ ներկայում քննարկվող ծրագիրը մասնագիտական կրթության ու ուսուցման ոլորտում, թե՛ հնարավոր համագործակցության՝ բավականին մեծ օրակարգը: Նախարարն առանձնահատուկ ընդգծել Եվրոպական ներդումային բանկի կողմից Սյունիքի մարզում իրականացվող համապարփակ աշխատանքը:
Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ համագործակցության շրջանակում դիտարկվում է Սյունիքի մարզի նախնական և միջին մասնագիտական հաստատությունների վերանորոգման, արդիականացման և վերազինման աշխատանքների իրականացումը:
ԿԳՄՍ նախարարի խոսքով՝ սա մի ամբողջական մոտեցում է՝ ուղղված Սյունիքի մարզի դիմակայունության բարձրացմանն ու բոլոր համակարգերի որակական փոփոխությանը. «Այդ շարքում կրթությունն ունի առանձնահատուկ նշանակություն: Կարևորում եմ, որ մեր համատեղ ծրագրի շրջանակում կարողանանք ընդլայնել մասնագիտական որակյալ կրթության հնարավորությունները Սյունիքի մարզի համար: Այս համատեքստում հատկանշական է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության՝ GIZ-ի հետ համագործակցությունը, որը մասնագիտական կրթության ոլորտում մեր հուսալի և շարունակական գործընկերներից մեկն է»:
Անդրադառնալով համագործակցության մյուս հեռանկարներին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է դիտարկել «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրի» շրջանակում համատեղ նախագծերի հնարավորությունները:
ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձել է դպրոցների և մանկապարտեզների մեծածավալ շինարարության՝ «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» ծրագրին: Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է՝ ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում հաստատվել է այդ դպրոցների ցանկը, ու թեև աշխատանքները տևական ժամանակ է, ինչ մեծ թափով ընթանում են, դեռևս շատ անելիքներ կան:
Հաջորդ ուղղությունը, որի շրջանակում Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է դիտարկել համագործակցության հնարավորությունը, վերաբերել է բարձրագույն կրթությանը և գիտությանը:
«Եվրոպական ներդրումային բանկն ունի մեծ փորձառություն նաև բուհական և հետազոտական համակարգերի բարելավմանն ուղղված ծրագրերում: Այս ուղղությամբ ևս մեծածավալ ծրագիր ենք իրականացնում, որը կապված է ՝բուհերի և գիտական կազմակերպությունների համար նոր ենթակառուցվածք և միջավայր ձևավորելու հետ: Խոսքն «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի մասին է: Նախատեսում ենք շուրջ 700 հա տարածության վրա կառուցել անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ մինչև 16 բուհերի համար, որտեղ լինելու են նաև գիտահետազոտական կենտրոններ»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը՝ առաջարկելով դիտարկել համատեղ աշխատանքների հնարավորությունը նաև այս ուղղությամբ:
Եվրոպական ներդրումային բանկի ԵՄ հարևան երկրներում վարկային գործառնությունների հարցերով տնօրեն Լիոնել Ռապան շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել՝ ԵՄ-Հայաստան երկխոսության համատեքստում կրթության ոլորտն առաջնայիններից է.
«Կրթության բոլոր մակարդակները մեր բանկի ներդրումային գործունեության հիմնական ուղղվածություններից են: Կրթության ոլորտին մենք իսկապես մեծ ուշադրություն ենք դարձնում և տրամադրում ոչ միայն ֆինանսական, այլև փորձագիտական աջակցություն»,- ասել է Լիոնել Ռապան և պատրաստակամություն հայտնել դիտարկելու թե՛ լրացուցիչ ու շարունակական կրթության, թե՛ դպրոցաշինության և թե՛ բարձրագույն կրթության ու գիտության ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня приняла делегацию во главе с директором Европейского инвестиционного банка по кредитным операциям в соседних странах ЕС Лионелем Рапой.
На встрече также присутствовал заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян.
Жанна Андреасян приветствовала гостей, подчеркнув важность обсуждаемой в настоящее время программы в сфере профессионального образования и обучения, а также достаточно большой повестки возможного сотрудничества. Министр также особо подчеркнула всеобъемлющую работу, осуществляемую Европейским инвестиционным банком в Сюникской области. В рамках сотрудничества с Европейским инвестиционным банком рассматривается осуществление работ по ремонту, модернизации и переоснащению учреждений начального и среднего профессионального образования Сюникской области.
По словам министра ОНКС, это целостный подход, направленный на повышение устойчивости Сюникской области и качественное изменение всех систем: «В этом ряду образование имеет особое значение. Я придаю большое значение тому, что в рамках нашей совместной программы мы сможем расширить возможности качественного профессионального образования для Сюникской области. В этом контексте примечательно сотрудничество с Немецким обществом международного сотрудничества GIZ, которое является одним из наших надежных и постоянных партнеров в области профессионального образования».
Коснувшись других перспектив сотрудничества, министр ОНКС Жанна Андреасян предложила рассмотреть возможности совместных проектов в рамках «Государственной программы развития образования РА до 2030 года». Министр ОНКС коснулась программы крупномасштабного строительства школ и детских садов - «300 школ, 500 детских садов». Жанна Андреасян сообщила, что на сегодняшнем заседании правительства Армении был утвержден список этих школ, и хотя работы продолжаются уже долгое время, еще многое предстоит сделать.
Следующее направление, в рамках которого Жанна Андреасян предложила рассмотреть возможность сотрудничества, касалось высшего образования и науки.
«Европейский инвестиционный банк имеет большой опыт также в программах, направленных на улучшение вузовских и исследовательских систем:
В этом направлении мы также осуществляем масштабную программу, которая связана с формированием новой инфраструктуры и среды для вузов и научных организаций. Речь идет о программе «Академический город». Мы планируем построить на территории около 700 га необходимую инфраструктуру для 16 вузов, где также будут размещены научно-исследовательские центры», - сказала министр ОНКС, предложив рассмотреть возможность совместных работ и в этом направлении.
Директор по кредитным операциям Европейского инвестиционного банка в соседних с ЕС странах Лионель Рапа поблагодарил за прием и отметил, что в контексте диалога ЕС-Армения сфера образования является одной из приоритетных.
«Мы действительно уделяем большое внимание сфере образования и оказываем не только финансовую, но и экспертную поддержку», - сказал Лионель Рапа и выразил готовность рассмотреть возможности сотрудничества как в области дополнительного и непрерывного образования, школьного строительства, так и в области высшего образования и науки.