ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական ներդրումային բանկի ԵՄ հարևան երկրներում վարկային գործառնությունների հարցերով տնօրեն Լիոնել Ռապայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է հյուրերին՝ կարևորելով թե՛ ներկայում քննարկվող ծրագիրը մասնագիտական կրթության ու ուսուցման ոլորտում, թե՛ հնարավոր համագործակցության՝ բավականին մեծ օրակարգը: Նախարարն առանձնահատուկ ընդգծել Եվրոպական ներդումային բանկի կողմից Սյունիքի մարզում իրականացվող համապարփակ աշխատանքը:
Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ համագործակցության շրջանակում դիտարկվում է Սյունիքի մարզի նախնական և միջին մասնագիտական հաստատությունների վերանորոգման, արդիականացման և վերազինման աշխատանքների իրականացումը:
ԿԳՄՍ նախարարի խոսքով՝ սա մի ամբողջական մոտեցում է՝ ուղղված Սյունիքի մարզի դիմակայունության բարձրացմանն ու բոլոր համակարգերի որակական փոփոխությանը. «Այդ շարքում կրթությունն ունի առանձնահատուկ նշանակություն: Կարևորում եմ, որ մեր համատեղ ծրագրի շրջանակում կարողանանք ընդլայնել մասնագիտական որակյալ կրթության հնարավորությունները Սյունիքի մարզի համար: Այս համատեքստում հատկանշական է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության՝ GIZ-ի հետ համագործակցությունը, որը մասնագիտական կրթության ոլորտում մեր հուսալի և շարունակական գործընկերներից մեկն է»:
Անդրադառնալով համագործակցության մյուս հեռանկարներին՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է դիտարկել «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրի» շրջանակում համատեղ նախագծերի հնարավորությունները:
ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձել է դպրոցների և մանկապարտեզների մեծածավալ շինարարության՝ «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» ծրագրին: Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է՝ ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում հաստատվել է այդ դպրոցների ցանկը, ու թեև աշխատանքները տևական ժամանակ է, ինչ մեծ թափով ընթանում են, դեռևս շատ անելիքներ կան:
Հաջորդ ուղղությունը, որի շրջանակում Ժաննա Անդրեասյանն առաջարկել է դիտարկել համագործակցության հնարավորությունը, վերաբերել է բարձրագույն կրթությանը և գիտությանը:
«Եվրոպական ներդրումային բանկն ունի մեծ փորձառություն նաև բուհական և հետազոտական համակարգերի բարելավմանն ուղղված ծրագրերում: Այս ուղղությամբ ևս մեծածավալ ծրագիր ենք իրականացնում, որը կապված է ՝բուհերի և գիտական կազմակերպությունների համար նոր ենթակառուցվածք և միջավայր ձևավորելու հետ: Խոսքն «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի մասին է: Նախատեսում ենք շուրջ 700 հա տարածության վրա կառուցել անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ մինչև 16 բուհերի համար, որտեղ լինելու են նաև գիտահետազոտական կենտրոններ»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարը՝ առաջարկելով դիտարկել համատեղ աշխատանքների հնարավորությունը նաև այս ուղղությամբ:
Եվրոպական ներդրումային բանկի ԵՄ հարևան երկրներում վարկային գործառնությունների հարցերով տնօրեն Լիոնել Ռապան շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել՝ ԵՄ-Հայաստան երկխոսության համատեքստում կրթության ոլորտն առաջնայիններից է.
«Կրթության բոլոր մակարդակները մեր բանկի ներդրումային գործունեության հիմնական ուղղվածություններից են: Կրթության ոլորտին մենք իսկապես մեծ ուշադրություն ենք դարձնում և տրամադրում ոչ միայն ֆինանսական, այլև փորձագիտական աջակցություն»,- ասել է Լիոնել Ռապան և պատրաստակամություն հայտնել դիտարկելու թե՛ լրացուցիչ ու շարունակական կրթության, թե՛ դպրոցաշինության և թե՛ բարձրագույն կրթության ու գիտության ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan received today the delegation headed by the Director of the European Investment Bank for Loan Operations in Neighbouring EU Countries Lionel Rapaille.
Zhanna Andreasyan greeted the visitors and emphasized the significance of the vocational education and training program currently under discussion as well as the significant agenda for potential collaboration. The Minister particularly highlighted the extensive work carried out by the European Investment Bank in the Syunik region.
As part of the collaboration with the European Investment Bank, work on the renovation, upgrading, and re-equipment of preliminary and secondary vocational education institutions in the Syunik region is being considered.
According to the ESCS Minister, this is a comprehensive approach aimed at enhancing the sustainability of the Syunik region and qualitative changes of all systems: “I attach great importance to the fact that as part of our joint program, we will be able to expand the possibilities of high-quality vocational education for the Syunik region. In this respect, our partnership with the German Society for International Cooperation (GIZ), a reliable and long-term partner in the field of vocational education, is significant.”
Regarding potential avenues for collaboration, ESCS Minister Zhanna Andreasyan proposed considering the potential for collaborative initiatives within the framework of the "RA Education Development State Program until 2030”.
The ESCS Minister referred to the large-scale construction program of “300 Schools, 500 Kindergartens”. Zhanna Andreasyan reported that the RA Government approved the list of these schools at today's session, and despite the long duration of the work, there is still much to be done.
The next direction, within which Zhanna Andreasyan suggested considering the possibility of cooperation, concerned higher education and science.
“Additionally, the European Investment Bank has extensive experience in working on initiatives that enhance academic and research systems. We are also implementing a large-scale program in this direction, which is related to the formation of new infrastructure and environment for universities and scientific organizations. We are talking about the “Academic City” program. We intend to construct the facilities required for sixteen universities, together with scientific-research facilities on around 700 hectares,” said the ESCS Minister suggesting to consider the possibility of joint activities in this direction.
Director of the European Investment Bank for Loan Operations in Neighbouring EU Countries Lionel Rapaille thanked for the reception and noted that the field of education is one of the top priorities in the context of the EU-Armenia dialogue.
“One of the primary focus of investment activity for our bank is education at all levels. We pay close attention to the field of education and provide not only financial but also expert support,” said Lionel Rapaille and expressed willingness to consider the collaboration opportunities both in the fields of supplementary and continuing education, school construction and in the field of higher education and science.