ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է կրթական ու մշակութային հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Ռաֆիկ Մանսուրին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը:
Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է հյուրերին և ընդգծել հայ-ամերիկյան փոխգործակցության կարևորությունը. «Տարբեր ուղղություններով ունենք արդյունավետ համագործակցություն, առկա են նաև նոր ծրագրեր. սա ցույց է տալիս մեր գործընկերության որակն ու այն ներուժը, որը կարելի է օգտագործել»:
Առանձնացնելով մշակութային ժառանգության պահպանության ուղղությամբ արդյունավետ համագործակցությունը՝ նախարարն անդրադարձել է Շիրակի մարզի Երերույքի բազիլիկ տաճարի պահպանության ու վերականգնման նպատակով ԿԳՄՍ նախարարության և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան միջև հուշաթերթի ստորագրմանը: Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է նմանօրինակ նախաձեռնություններն ու շնորհակալություն հայտնել այդ ուղղությամբ շարունակական աշխատանքի և համագործակցության համար:
«Այս օրերին դա մեզ համար հատկապես կարևոր է՝ հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային ժառանգության պահպանության հարցը: Կարծում ենք՝ այս առումով միջազգային գործիքակազմի և ջանքերի լրջագույն կարիք կա: Ընդ որում՝ խնդիրը վերաբերում է թե՛ նյութական, թե՛ ոչ նյութական մշակութային ժառանգությանը: Նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության ուղղությամբ ամենակարևոր քայլը կլինի տարածաշրջան միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկելը, որը կկարողանա տեղում արձանագրել հուշարձանների հետ կապված իրավիճակը»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ ընդգծելով, որ խնդիրն ավելի է սրվել 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի իրադարձություններից հետո, երբ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանումից հետո ԼՂ-ում վտանգված են 5000-ից ավելի հուշարձաններ և 20-ից ավելի թանգարաններ:
Ըստ նախարարի՝ 2020թ.-ից ի վեր չի հաջողվում ԼՂ ուղարկել միջազգային փաստահավաք առաքելություն, որը կարողանար փաստագրել մշակութային ժառանգության հետ կապված իրավիճակը։ Ժաննա Անդրեասյանն արձանագրել է՝ խնդրի միջազգային տեսանելիությունն ու իրազեկվածությունը բարձրացնելու անհրաժեշտություն կա:
ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է՝ ոչ նյութական հարուստ մշակութային ժառանգության պահպանության հարցը ևս լրջագույն խնդիր է առաջացնում, քանի որ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված քաղաքացիներն այժմ բնակություն են հաստատել ՀՀ տարբեր մարզերում:
Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է նաև կրթության ոլորտում երկկողմ համագործակցությանը՝ նշելով, որ առկա են հաջողված ծրագրեր, իսկ արդյունքներն առավել, քան տեսանելի են: ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է ԱՄՆ կառավարության կողմից ֆինանսավորվող կրթական փոխանակման ծրագրերում ԱՄՆ և ՀՀ քաղաքացիների մասնակցությունը. «Նախորդ շաբաթ նշեցինք փոխանակման հաջող ծրագրերից մեկի՝ FLEX-ի 30-ամյակը, որն ավելի քան 1000 մասնակիցների կյանքում ունեցել է կարևոր որակական ազդեցություն: Կարևորում եմ նաև ներառական կրթության մասով մեր համագործակցությունը, որտեղ շատ կարևոր արդյունքներ ունենք: Կարծում եմ՝ առկա են հիանալի նախադրյալներ այս բոլոր ուղղություններով մեր աշխատանքները շարունակելու համար»:
Կրթական ու մշակութային հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Ռաֆիկ Մանսուրը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և փաստել՝ մեր երկիր իր վերջին այցից հետո մի շարք փոփոխություններ և դրական միտումներ է նկատում:
«Ուրախ եմ, որ մեր երկրների միջև համագործակցությունն էականորեն ընդլայնվել է: Այդուհանդերձ, դրանց զարգացման համար առկա է շատ ավելի մեծ ներուժ»,- ասել է Ռաֆիկ Մանսուրն ու կարևորել համատեղ իրականացվող կրթական ու մշակութային մի շարք ծրագրեր:
Կրթական ու մշակութային հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալն ընդգծել է՝ օրերս ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը հայտարարել է հայ լրագրողների համար նախատեսված նոր փոխանակման ծրագրի մեկնարկի մասին: Նրա խոսքով՝ «Լրագրողների մասնագիտական փոխգործակցության հայ-ամերիկյան ծրագրի» շրջանակում հայաստանյան 54 լրագրողներ հնարավորություն կունենան այցելելու Միացյալ Նահանգներ՝ մասնակցելու ուսումնական ծրագրերի, որոնք ոչ միայն կբարելավեն ապատեղեկատվության վերհանման, լրագրողական հրապարակումներ պատրաստելու նրանց հմտությունները:
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է նմանօրինակ նախաձեռնությունները՝ ընդգծելով՝ հանրակրթության պետական նոր չափորոշչով առանձնակի ընդգծվում է մեդիագրագիտության դերը, և սա վստահաբար կնպաստի որակյալ մեդիադաշտի և մասնագիտական կրթության ապահովմանը:
Կրթական ու մշակութային հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Ռաֆիկ Մանսուրը կարևորել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային ժառանգության պահպանության ուղղությամբ ջանքերի համատեղումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակելու համատեղ ծրագրային նախաձեռնությունները՝ ի նպաստ երկու երկրների ու ժողովուրդների միջև հարաբերությունների առավել ամրապնդմանն ու խորացմանը:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян приняла заместителя помощника госсекретаря США по вопросам образования и культуры Рафика Мансура.
На встрече также присутствовали заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян и посол США в РА Кристина Куинн.
Жанна Андреасян приветствовала гостей и подчеркнула важность армяно-американского сотрудничества: «У нас есть эффективное сотрудничество по разным направлениям, есть также новые программы, что показывает качество нашего партнерства и тот потенциал, который можно использовать».
Выделив эффективное сотрудничество в направлении охраны культурного наследия, министр коснулась подписания меморандума между министерством ОНКС и посольством США в РА с целью сохранения и восстановления храма-базилики Ереруйк в Ширакской области. Жанна Андреасян отметила важность подобных инициатив и выразила благодарность за продолжительную работу и сотрудничество в этом направлении.
«В эти дни это особенно важно для нас, учитывая вопрос сохранения культурного наследия Нагорного Карабаха. Считаем, что в этом плане есть серьезная потребность в международном инструментарии и усилиях. При этом проблема касается защиты как материального, так и нематериального культурного наследия. Самым важным шагом в направлении сохранения материального культурного наследия будет отправка в регион международной миссии по сбору фактов, которая сможет на месте зафиксировать ситуацию с памятниками», - отметила Жанна Андреасян, подчеркнув, что проблема обострилась после событий 19 сентября 2023 года, когда после насильственной депортации населения из Нагорного Карабаха в НК под угрозой оказались более 5000 памятников и более 20 музеев.
По словам министра, начиная с 2020 года в Нагорный Карабах не удается отправить международную миссию по установлению фактов, которая могла бы задокументировать ситуацию с культурным наследием. Жанна Андреасян констатировала необходимость повышения международной осведомленности о проблеме.
Министр ОНКС подчеркнула, что вопрос сохранения богатого нематериального культурного наследия также создает серьезнейшую проблему, поскольку вынужденные переселенцы из Нагорного Карабаха в настоящее время обосновались в разных областях Армении. Жанна Андреасян также коснулась двустороннего сотрудничества в сфере образования, отметив, что есть успешные программы, а результаты более чем заметны.
Министр ОНКС отметила важность участия граждан США и Армении в программах образовательного обмена, финансируемых правительством США: «На прошлой неделе мы отметили 30-летие одной из успешных программ по обмену -FLEX, которая оказала важное качественное влияние на жизнь более 1000 участников. Также придаю важность нашему сотрудничеству по части инклюзивного образования, где у нас есть очень важные результаты. Я думаю, что есть отличные предпосылки для продолжения нашей работы по всем этим направлениям».
Заместитель помощника госсекретаря США по вопросам образования и культуры Рафик Мансур поблагодарил за прием и констатировал, что после своего последнего визита в нашу страну замечает ряд изменений и положительных тенденций.
«Я рад, что сотрудничество между нашими странами существенно расширилось. Тем не менее, для их развития есть гораздо больший потенциал», - сказал Рафик Мансур и подчеркнул важность ряда совместных образовательных и культурных программ.
Заместитель помощника госсекретаря США по вопросам образования и культуры подчеркнул, что на днях посольство США в Армении объявило о начале новой программы обмена для армянских журналистов. По его словам, в рамках армяно-американской программы профессионального взаимодействия 54 армянских журналиста получат возможность посетить Соединенные Штаты для участия в учебных программах, которые улучшат их навыки по выявлению дезинформации и подготовке журналистских публикаций.
Министр ОНКС подчеркнула важность подобных инициатив, отметив, что в новом государственном стандарте общего образования особо подчеркивается роль медиаграмотности, и это, несомненно, будет способствовать обеспечению качественного медиаполя и профессионального образования.
Заместитель помощника госсекретаря США по вопросам образования и культуры Рафик Мансур также отметил важность объединения усилий по сохранению культурного наследия Нагорного Карабаха.
В ходе встречи стороны также обсудили другие вопросы, представляющие двусторонний интерес, выразив готовность продолжить совместные программные инициативы во благо еще большего укрепления и углубления отношений между двумя странами и народами.